Вести

July 21, 2022

Сè што треба да знаете за шефовите на казино пит

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Дали некогаш сте се запрашале што прават босовите на пит во казино? Ако набљудувате од табела за игри, оваа работа може да изгледа прилично лесна. Како и да е, веројатно ќе помислите дека е тешко ако видите како шеф на казино се обидува да управува со сите дилери, касиери, сервери и другиот персонал кој работи во казиното. Шефот на казиното е исто така задолжен за тренирање на новите вработувања, како и за охрабрување на сите постоечки вработени да ги подобрат своите перформанси. Значи, можеби ќе треба да земете во предвид неколку точки за да станете остварен шеф на казино пит. Ако сте сериозни за правење кариера како шеф на казино, овој водич е прилагоден за вас.

Сè што треба да знаете за шефовите на казино пит

Што е Казино Пит Бос?

Шефот на јамата за казино е целокупниот менаџер на казиното. Тие го поминуваат поголемиот дел од своето време на подот во казиното, обезбедувајќи играчите да ги следат сите поставени прописи. Тие ги следат и следат трансакциите, решаваат спорови со играчите, фаќаат вообичаени измамници, тренираат нови вработени, ги насочуваат играчите во тоалетите и многу повеќе.

Кои се условите за да станете шеф на јама во казино?

Иако не е потребно претходно образование за оваа позиција, казината ќе побараат од сите што се надеваат на кариера како шеф на казино да ги имаат соодветните квалификации и искуство. Се претпочита да имате претходно искуство на подот на казиното и вообичаено шефот на пит работел претходно како дилер во казиното. Од суштинско значење е шефовите на боксот да знаат како да ги играат сите игри на маса бидејќи ќе се погрижат играчите да ги следат правилата на повеќе игри во текот на целата смена. 

Успешниот шеф на јамата мора да поседува извонредни менаџерски вештини и да има широко познавање за тоа игри во казино. Исто така, тие треба да бидат способни да решаваат спорови меѓу играчите и да се справуваат со тешки ситуации, како и да имаат способност за повеќе задачи бидејќи ќе следат повеќе од една ситуација истовремено. Шефовите на Pit имаат диплома за средно образование или GED, а казината може да им обезбедат на апликантите дополнителна обука за тоа како да управуваат со документите и како да играат одредени игри во казиното. 

Вистинската личност

Не секој ја има вистинската личност за да стане успешен шеф на казино пит. Одличен бос на боксот мора да биде прилагоден и пријателски настроен за да ги натера играчите да се чувствуваат добредојдени и удобно. Но, само тоа не е доволно. Тие треба да бидат авторитативни и упатени за да им дадат предност во случај на какви било спорови. Исто така, важно е дека шефот на пит е фер и способен да ги третира сите со ист степен на почит и правичност, иако тие се поранешни колеги. Покрај тоа, тие треба внимателно да внимаваат на деталите бидејќи мора да држат сè под контрола на подот на казиното. Шефот на боксот е тој што се справува со тешки ситуации како лути играчи и лажливи вработени. 

Шефот на пит мора да ја поседува вистинската рамнотежа помеѓу тоа да биде авторитетен и пријателски настроен. Талентираниот бос на боксот ќе знае како да ги натера играчите да се чувствуваат како дома, притоа демонстрирајќи импресивни лидерски вештини. Тие имаат морална одговорност да донесуваат одлуки неутрално, но и треба да го изразат своето мислење на љубезен начин. Одржувањето на оваа рамнотежа помеѓу да се биде љубезен и одлучен е веројатно најтешкиот, но најважниот дел од тоа да се биде добар бос во пит.  

Казината избираат апликанти кои имаат својствени вештини кои можат да се применат на работата, но потребните вештини може да се научат и со текот на времето. Постојат голем број на курсеви за преговарачки вештини, управување со луѓе и брзо размислување. Ова се дефинитивно некои од најважните вештини што треба да ги има шефот на пит за да заврши добра работа во казино. 

Одговорности на шефот на казино пит

Одговорностите на шефот на казиното значително се променија со текот на годините. За почеток, денес шефот на боксот е вообичаено одговорен за водење на неколку боксови со игри на маса. Меѓутоа, претходно нивна единствена одговорност беше да ги надгледуваат сите случувања во казиното. Главната цел на шефот на коцкарницата на казино сè уште останува иста, а тоа е да се осигура дека играчите се коцкаат во слободна, фер и пријателска средина. 

Подолу се дадени некои од нивните одговорности:

Решавање на спорот меѓу играчите

Во казино опкружување, темпераментот сигурно ќе се зголеми. Ќе има повремени спорови за автоматите и игрите на маса поради грешки на играчот или дилерот. Во тој случај, шефот на јамата ќе дејствува како конечен авторитет во врска со какви било неправилности. Ако шефот на боксот не може да се справи со ситуацијата, може да се јави кај менаџерот на казиното или регулаторниот орган. Затоа, темелното разбирање на правилата на играта е задолжително за босот на пит. 

Документација

Документацијата потребна во казиното може да биде огромна. Тоа, рече, газдите на јамата се одговорни за управување со документите за казино. Тие се справуваат со промените на смените, редовното закажување, распоредот на дилерите, работното време на персоналот, одморите и така натаму. Тие, исто така, се справуваат со документацијата на подот, како што се победите, загубите и процедурите за кредити, пополнувања и залихи на табели.

Шефовите на пит се обучени да препознаваат проблеми и да ги спречат играчите од броење карти, мамење и вклучување во измами.

Подготвуваат дневни извештаи за смени за раководителите на смени. По неколку часа, документите честопати се доста брзи. Редовната смена од 8 часа се состои од три или четири кратки паузи; од кои едната е пауза за оброк најмалку половина час. 

Да се биде одговорен за пари

Ова е уште една клучна задача на шефот на казиното. Тие се одговорни за надгледување на сите трансакции со пари на масата за игри. Внимаваат на сите облози и пари што кружат на масата. Шефот на пит се смета за одговорен за секој денар склучен за време на нивната смена. Генерално, грижата за готовината на масата е веројатно најважната обврска на шефот на боксот.

Згора на тоа, шефот на пит е одговорен што забележува лојални играчи кои редовно посетуваат казино. Овие играчи се наградени за нивната лојалност кон казиното со бесплатни поени. Играчите можат да ги соберат овие бесплатни поени со постојано играње во одредено казино. Нивната посветеност казиното ќе ја види по одреден период. Да се забележи оваа акција и да се одреди наградата што ќе им биде доделена на лојалните играчи, всушност, е работа на шеф на казино пит. Наградите може да варираат од резервирање авионски билети до резервации на хотелски соби.   

Колку заработува Пит Бос во казино?

Шефовите на јамата имаат повеќе одговорности и затоа заработуваат многу повеќе пари од другите вработени во казиното. Додека платата може да варира од казино до казино, американските пит-газди заработуваат нешто помеѓу 50.000 и 75.000 долари годишно. Плаќањето на час е околу 27 долари. Со овој вид високи примања, не е ни чудо што шефовите на јамата не прифаќаат бакшиш. Шефот на јама може да живее удобен живот со оваа плата дури и без да го зголеми приходот со бакшиш. Сепак, тоа сепак може да биде една од причините зошто работата не е пожелна за секого. 

Резиме

Управувањето со казино или маса може да биде забавно и забавно во исто време. Потребна е напорна работа, различни вештини и симпатична личност. За возврат, уживате во „добра“ плата и работите во забавна индустрија. И ако платата не ви е доволна, не грижете се, бидејќи многу други добро платени работни места во казино се достапни.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Јаболкото на раздорот: Проверките за достапност во Обединетото Кралство го промешуваат тенџерето во секторот за коцкање
2024-05-03

Јаболкото на раздорот: Проверките за достапност во Обединетото Кралство го промешуваат тенџерето во секторот за коцкање

Вести