Вести

April 26, 2021

Сенатот на Флорида предлага нацрт-закон за создавање комисија за игри

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

САД пазарот на коцкање во последно време доживува многу промени, а државите како Флорида размислуваат за сосема нови сметки за да го направат обложувањето во државата безбедно за сите. На 7 април 2021 година, Сенатот на Флорида објави амбициозен нацрт-закон за создавање на регулаторно тело кое ќе ги надгледува сите активности за коцкање во државата. Како што се очекуваше, нацрт-законот има добар дел од предлагачи и противници.

Сенатот на Флорида предлага нацрт-закон за создавање комисија за игри

Петчленото тело

Според нацрт-законот (SPB 7080) предложен од сенаторот Марија Сакс на 12 април 2021 година, новиот закон ќе создаде Комисија за контрола на игри на Флорида која ќе ги надгледува сите коцкарски активности во државата. Телото ќе се состои од петчлена клупа назначена од гувернерот. Исто така, членовите на комисијата би биле од различни судски области. Законодавството додава дека новото тело ќе ги надгледува и регулира сите активности за игри, како и ќе ги спроведува законите за игри.

Во моментов, Одделот за лотарија ги надгледува сите активности за игри на лотарија, додека Одделот за земјоделство и услуги на потрошувачи регулира и регистрира специфични игра промоции. Од друга страна, Одделот за деловна и професионална регулатива ги надгледува операциите на автоматите, паричното обложување и просториите за картички. Донесувањето на предлог-законот во Сенатот 1198 би значело дека сите должности поврзани со коцкањето на овие три тела ќе се префрлат на новиот ентитет.

Реакции на Сенатот на новиот предлог-закон

Во знак на поддршка за нацрт-законот на Сакс, претседателот на Претставничкиот дом, Стив Крисафули, се согласи дека органот за надзор на коцкањето е од витално значење. Тој рече дека разговорот не е само за лиценцирање, туку и создавање тело чиј единствен фокус ќе биде на секојдневните прашања за игри. Во меѓувреме, претседателот на Сенатот, Вилтон Симпсон, ги повика сенаторите да се погрижат сите државни закони да се ажурираат за да одговараат на моменталната реалност на пазарот на коцкање.

Но, не помина долго време по презентирањето на сметката на подот од куќата пред да наиде на пречки. Според Пол Сиго, извршен директор на No Casinos Inc., на државата не и треба поголема бирократија бидејќи нема доволно коцкарски активности за регулирање. За негова несреќа, сенаторите едногласно го усвоија законот. Сега се чека потписот на гувернерот Рон ДеСантис.

Позиција на племето Семинол

Денес, Комисијата за игри на среќа Seminole управува и ги регулира сите казина и други активности за коцкање во Флорида. Интересно е што племето не стои никаде во сметката. Ова може да создаде конфузија во иднина, имајќи предвид дека телото го држи монополот во индустријата за спортско обложување. Теоретски, секоја спортска книшка и онлајн казино ќе продолжи да аплицира за лиценци од племето за да започне да зема облози.

Зборувајќи за предложениот закон, сенаторот Тревис Хатсон, Р-Св. Августин, кој претседава со Комитетот за регулирани индустрии на Сенатот, рече дека племето не се противи на создавање комисија за игри. Тој само се надева дека племето и гувернерот ќе можат да ги решат своите проблеми што е можно побрзо за индустријата за игри во државата да види каков било значаен напредок.

Претходно, Симпсон, претседателот на Сенатот, имаше направено план да собере повеќе од 650 милиони долари приход од игри, дозволувајќи му на племето да работи со рулет и глупости во нивните седум казина. Тој, исто така, предложи племето да добие ексклузивна лиценца да нуди онлајн казино и услуги за спортско обложување. Во замена, Племето ќе ги сподели своите приходи со државата. За жал, тие разговори никогаш не стигнаа никаде.

Иднината на индустријата за игри на Флорида ако нацрт-законот стане закон

Историјата вели дека гејмерските индустрии со единствен регулаторен надзорник се поефикасно управувани и побезбедни. Накратко, играчите на индустријата за игри во Флорида немаат за што да се грижат по воведувањето на Комисијата за контрола на игри. Предлог-законот предвидува комисијата да ги продолжи своите целосни надлежности на 1 јули 2022 година.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра
2024-05-19

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра

Вести