Вести

March 25, 2021

Тековната ситуација на онлајн коцкањето во Африка

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Најмногу водечки онлајн казина ги прошируваат своите територии кон континентот Африка. Традиционално, Африка се смета за континент во развој кој главно се фокусира на земјоделството и туризмот. Но, тоа брзо се менува бидејќи коцкањето сега е вообичаен начин на забава во субсахарските земји како Нигерија, Кенија и Јужна Африка. Значи, главната цел на оваа статија е да го открие скриениот потенцијал на коцкањето во Африка.

Тековната ситуација на онлајн коцкањето во Африка

Подемот на онлајн игрите во Африка

Не е погрешно да се каже дека Африка доцна дојде на забавата за коцкање преку Интернет. Но, како што е сега, континентот треба да стане центар за онлајн коцкање, благодарение на широко распространетата технологија на интернет и паметни телефони. Континентот е преплавен со достапни паметни телефони и таблети кои го прават пристапот до онлајн казина и спортски книги без напор.

Според истражувањето на Statista од декември 2020 година, бројот на корисници на интернет во Нигерија е повеќе од 200 милиони. Египет е втор со повеќе од 50 милиони, а Кенија е трета со 46 милиони корисници. Истиот извештај додава дека компјутерите генерираат само 24% од веб сообраќајот на континентот, а 74% доаѓаат од паметните телефони. Сега, овој пазар е премногу добар за да го игнорираат повеќето оператори на онлајн казино.

Законитоста на онлајн коцкањето во Африка

Како што беше кажано претходно, онлајн обложувањето во Африка сè уште е во своите бебешки чекори. Како такви, повеќето спортски книги и онлајн казина работат слободно на континентот. Сепак, повеќето земји овде имаат централизирано регулаторно тело или чувар. Но, во Јужна Африка, секоја од деветте провинции има независен одбор за коцкање кој го надгледува коцкањето во нивните јурисдикции.

Кога станува збор за легалната возраст за онлајн коцкање во Африка, повеќето влади допрва треба да го наведат тоа. На пример, Законот за коцкање на Гана од 2006 година го остава онлајн игрите во сива зона за време на ерата кога светот активно го регулира онлајн коцкањето.

Но, тоа не значи дека малолетниците лесно можат да се вклучат во коцкање. Како и локациите за коцкање во другите делови на светот, африканските казина и спортските книги забрануваат коцкање на малолетни лица. Во повеќето случаи, секое лице над 18 години може да учествува во онлајн коцкање. За да се обезбеди ова, казиното ќе бара од играчите да завршат процес за верификација на лична карта пред да депонираат или подигнат пари.

Во земји како Кенија, каде што е распространето мобилното банкарство, повеќето сајтови за коцкање ќе бараат од играчите да се регистрираат користејќи ги нивните телефонски броеви. Ова ја исклучува секоја можност за малолетно коцкање и измама.

жаришта за коцкање

Како што беше кажано претходно, Африка се покажува како профитабилен пазар за коцкање, при што сите реномирани онлајн казина и спортски книги веќе заземаат пазарен удел. Јужна Африка, Кенија, Нигерија и Уганда активно го предводат патот. Истото може да се каже и за Танзанија и Сејшели.

Интересно е што некои од овие земји активно го регулираат коцкањето преку Интернет за да го направат побезбедно за сите вклучени страни. На пример, кениските законодавни тела веќе разговараат за законите за одредување 1 долар како минимален износ на онлајн обложување што играчот може да го направи. Главната цел е да се спречи зависноста од коцкање, оставајќи ги само сериозните обложувачи да учествуваат во онлајн обложувањето.

Предизвици со кои се соочува онлајн коцкањето во Африка

Се разбира, за континентот во развој, коцкањето не е на врвот на нивната агенда. Затоа, на континентот му недостасуваат силни закони за коцкање, што го изложува на измами. Во повеќето случаи, правилата се или застарени, нејасни или едноставно неприменливи. Исто така, повеќето коцкари не можат да ја најдат вистинската рамнотежа помеѓу коцкањето и нивниот секојдневен животен стил. Ова може да доведе до банкрот или зависност од коцкање.

Каква е иднината на онлајн обложувањето во Африка?

На Африка и недостига традиционално коцкање од тули и малтер. За нивна одбрана, сепак, изградбата на модерно казино бара огромни инвестиции. За онлајн казината и операторите со спортски книги, ова е ветувачка вест. Сè на сè, Африка е подготвена да ја зафати индустријата за онлајн коцкање, благодарение на постојаното проширување на интернет покриеноста и употребата на паметни телефони.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Јаболкото на раздорот: Проверките за достапност во Обединетото Кралство го промешуваат тенџерето во секторот за коцкање
2024-05-03

Јаболкото на раздорот: Проверките за достапност во Обединетото Кралство го промешуваат тенџерето во секторот за коцкање

Вести