Вести

November 7, 2019

Турнири во покер: најголеми и светски признати

Emily Thompson
WriterEmily ThompsonWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Еве ги најзначајните покер турнири, кога се основани, спонзорите, колку често се одржуваат, местото на одржување и наградите за победниците.

Турнири во покер: најголеми и светски признати

Најголемите покер турнири во светот

Достапни се неколку покер турнири. Најголемиот турнир ги привлекува најзначајните играчи од целиот свет. Овие врвни покер турнири се признати ширум светот и добиваат целосна ТВ покриеност. На победниците им се доделуваат екстравагантни парични награди. Подолу се дискутирани најголемите турнири ширум светот.

Светска серија на покер (WSOP)

WSOP е најпрестижната серија на покер турнири во светот. Овој турнир се одржува секоја година во Лас Вегас од 1970-тите. Победникот на овој турнир станува најдобар покер играч на глобално ниво. Овој турнир, исто така, служи како глобална точка за состанување за целата покер индустрија.

Светско првенство во покер турнеја (WPT)

WPT е настан кој се одржува секоја година во САД и ширум светот. Настанот беше воведен во 2002 година и остана меѓу најголемите покер турнири досега. WPT секогаш се емитува на телевизија за далечинските гледачи да го знаат напредокот и победникот станува WPT шампион.

Pokerstars Caribbean Adventure (PCA)

Pokerstars Caribbean Adventure е основана во 2004 година. WPT првично го спонзорираше, потоа Европската покер турнеја и сега северноамериканската покер турнеја ја спонзорира. Победниците на овој настан си одат дома со големи суми пари. На пример, Стив О'Двајер зеде дома, зеде 1.872.580 долари во 2012 година, а Ванеса Селбст освои 1.368.190 долари.

Светско првенство во онлајн покер (WCOOP)

WCOOP е најголемиот онлајн покер турнир во светот. Основана е во 2002 година, а во 2015 година, онлајн покерот стана индустрија во подем. PokerStars го спонзорира овој турнир, а тој се одржува на нивната локација секоја година во септември. На победниците им се доделуваат пари и нараквици.

Европска покер турнеја (EPT)

ЕПТ е најбогатиот покер турнир во Европа. Спонзорирана е од PokerStars. EPT е серија покер турнири што се гледаат низ целиот свет. Популарни настани на овој турнир вклучуваат; Барселона опен, Европски покер класици во Лондон, Скандинавски опен во Копенхаген, Ирски зимски турнир во Даблин и Француски опен во Довил.

Круна австралиско првенство во покер

Crown Australian Poker Championship, исто така наречено Aussie Millions е серија покер турнири што се одржуваат во казиното Crown, во Мелбурн. Првиот настан на овој турнир се одржа во 1998 година. Главниот настан во оваа серија е најбогатиот покер турнир на јужната хемисфера, а победникот добива над 7 милиони австралиски долари.

Азиско-пацифичка покер турнеја (APPT)

Азиско-пацифичката покер турнеја е основана во 2007 година и е голем меѓународен покер турнир. PokerStars го спонзорира турнирот. APPT е серија настани и првата сезона траеше од август до декември 2007 година. Оттогаш, се одржани осум сезони на APPT.

About the author
Priya Patel
Priya Patel

Потекнувајќи од живописните пејзажи на Нов Зеланд, Прија Пател е истражувачката динамо зад длабинските увиди на OnlineCasinoRank. Нејзиниот прецизен пристап кон податоците и трендовите го револуционизираше начинот на кој гејмерите го перцепираат и се движат низ пејзажот на онлајн казиното.

Send email
More posts by Priya Patel

Најнови вести

Револуционизирање на онлајн казина: мобилни игри, зголемени шанси, подобрена безбедност и 3D анимација
2023-11-24

Револуционизирање на онлајн казина: мобилни игри, зголемени шанси, подобрена безбедност и 3D анимација

Вести