Вести

November 10, 2023

Фанатици: Конкурентна предност на американскиот пазар за спортско обложување

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer

Време на читање: 3 минути

Фанатици: Конкурентна предност на американскиот пазар за спортско обложување

Според извршниот директор на LiveScore Group, Сем Сади, Fanatics ги има алатките да излезат на врвот во трката меѓу двата главни новодојденци на американскиот пазар за спортско обложување. Говорејќи на iGaming 2024: The Future of iGaming, Сади го истакна супериорното знаење и искуство на тимот на Fanatics, давајќи им значителна конкурентска предност во однос на ривалите ESPN Bet.

Конкурентна предност на фанатиците

Сади верува дека Фанатиците имаат поголеми шанси да победат поради нивното разбирање за индустријата. Многу од нивните директори, менаџмент и инженерски тим доаѓаат од Sky Bet, давајќи им експертиза да изградат спортска книга од светска класа. Фанатиците се спремни да бидат трпеливи и да конструираат цел екосистем дел по дел, осигурувајќи дека секоја компонента е најдобра во својата класа.

Предизвиците со кои се соочува ESPN Bet

Од друга страна, Сади изрази сомневање за шансите за успех на ESPN Bet, освен ако не ги решат тешкотиите со кои се соочуваат со Barstool и не инвестираат многу во технологијата. Тој ја истакна важноста да се разбере она што недостасува и да се биде трпелив за да се надминат овие предизвици.

Иднината на конвергенцијата во спортското обложување

Сади разговараше и за темата за конвергенција во спортското обложување, истакнувајќи го потенцијалот за иновации во оваа област. Тој истакна дека многу технолошки ресурси во моментов се фокусирани на тоа да останат усогласени во претерано регулираната индустрија, ограничувајќи ги инвестициите во иновациите. Сепак, со вклучување на конвергенција во екосистем во целосна сопственост, постои простор за подобрување и можност да се направи разлика.

Ангажирање и задржување на играчите

Настанот, исто така, имаше дискусии за ангажирање, задржување и лојалност на играчите. Џоана Битон, шеф на CRM во Kwiff, ја истакна важноста на персонализираните искуства во задржувањето на играчите. Таа ја истакна потребата да се разберат профилите на играчите и да се искористат податоците за да се креираат приспособени патувања за вградување.

Адријан Каприца, CRM и ВИП директор во Superbet, го повтори фокусот на задржувањето и предизвиците што ги носат построгите регулативи и лимитите за депозити. Тој ја нагласи потребата да се истакнеме на заситениот пазар и да се изгради лојалност преку позитивни искуства.

Том Дајсон, раководител на услуги за управување со игри во EveryMatrix, разговараше за улогата на маркетингот на брендот во задржувањето на играчите. Иако препознавањето на брендот е важно, Дајсон верува дека производот и целокупното искуство се клучни за ангажирање и задржување на играчите.

Клучни производи за носење

  • Фанатиците имаат конкурентна предност на американскиот пазар за спортско обложување поради нивното супериорно знаење и искуство
  • ESPN Bet се соочува со предизвици кои треба да се решат за да успее
  • Конвергенцијата во спортското обложување претставува можности за иновации
  • Персонализираните искуства и позитивните почетни искуства се клучни за задржување на играчите
  • Маркетингот на брендот е важен, но производот и целокупното искуство се клучни за задржување на играчите

Како заклучок, Fanatics имаат поголеми шанси да излезат на врвот на американскиот пазар за спортско обложување. Нивното разбирање за индустријата и подготвеноста да инвестираат во технологијата и да изградат спортска книшка од светска класа им даваат значителна предност во однос на ESPN Bet. Сепак, и двете компании треба да се фокусираат на ангажирање на играчите, задржување и обезбедување позитивни искуства за да изградат лојалност на сè поконкурентен пазар.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
За

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Финансискиот неочекуван на GambleAware: длабоко нурнување во донацијата од 49,5 милиони фунти и нејзините импликации за законите за коцкање во Обединетото Кралство
2024-06-04