Вести

November 18, 2020

Филмови за коцкање што мора да ги видите

Emily Thompson
WriterEmily ThompsonWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Ако секогаш сте земале кратка лекција за пишување драматургија, можеби знаете дека природата на филмот често е да создаде конфликт. И реална и имагинарна, треба да има едноставна цел со која ликот мора да се соочи. Затоа, коцкањето е, во многу аспекти, силен заплет за филмови со конфликти.

Филмови за коцкање што мора да ги видите

Има шанса својствена за коцкањето; дури и ако можете да освоите големи, исто така постои веројатност дека ќе изгубите и големи. Филмовите во казино имаат вродена драма бидејќи, по природа, тие се за ризик. Тоа не го претставува само пријатниот поглед на некој што е претпазлив и внимателен, туку да се види како некој активно ја става својата благосостојба на клада во страшна, ирационална надеж за победата на Еден џин.

Но, како и да е, уживањето во филм за коцкање е совршен начин да научите малку за вашата сакана казино игра, без разлика дали се работи за глупости, бакара, рулет или покер. За да ја направите најдобрата можна предност, еве 7 Crème de la Crème de la Crème казино коцкање филм кој треба да го погледнете:

Детето од Синсинати 1965 година

Синсинати Кид е несомнено потценетиот ремек-дело на својата ера. Искрено, треба да биде помеѓу овој филм и The Hustler. Да, едноставно не можете да се совпаднете со ефикасноста на Стив Меквин „Дете“. Филмот го прикажува Момчето, покераш од ерата на депресија, кој веројатно не е толку одличен како што мисли дека е, како се соочува со „најдобриот“ покер играч, Ленси „Човекот“ Хауард (Едвард Г. Робинсон). Синсинати Кид секако вреди да се гледа за сите оние кои барем го сакаат Меквин.

Rounder 1998 година

Малку е тешко да се најде филм за играње кој има многу хумор и инспиративна драма. Rounders ви дава дел од речиси сè, со приказна исполнета со драма, и екипа исполнета со ѕвезди со редовите на Мет Дејмон како главна ѕвезда, како и Едвард Нортон и Џон Малкович. Раундерс го раскажува патувањето на Мајк Мекдермот (Мет Дејмон) кој мора да го победи Теди „КГБ“, руски коцкарски барон во покер со висок ризик.

Дома, Мекдермот го турка неговата мајка Џо да го нарече крај на коцкањето. Сепак, тој мора да ги плати таксите за колеџ со победнички покер. Приклучувањето и повлекувањето меѓу двојката опстојува додека Лестер (пријател на МекДермот) не излезе од ударот и мора да го исплати постоечкиот долг кон КГБ. Натпреварот се случува точно пред ваши очи, со многу тактики за шегување на маса и блефирање покер. 


Казино Ројал 2006 година

Можеби еден од најимпресивните филмови за коцкање некогаш снимени, Казино Ројал ги прикажува авантурите на Џејмс Бонд додека тој се обидува да го победи Ле Чафер, многу добро познат финансиер на терористички организации. Бидејќи дознава дека Ле Чуфер се обидува да собере средства за терористичка активност користејќи високи влогови покер МИ6 бара помош од г-дин Бонд за да се обиде да го победи. Бонд не само што демонстрира импресивни тактики на блефирање, туку и успева да ја разбие компанијата Le Chuffer.

Royale Casino е еден од неколкуте најомилени и најомилени филмови на Бонд франшизата. Со извонредна оцена од 8 ѕвезди, филмот зема поени од пријатно играње до глетка преполна со акција на секој план.

Меден месец во Вегас 1992 година

Вегас не е најдоброто место за одење на вашето романтично бегство, едноставната вистина дека Џек Сингер (го игра Николас Кејџ) ја открива на потешкиот начин. Откако ги издувал своите спасувачки 65.000 долари на масата за покер, Џек кој требаше да се ожени со Бетси е принуден да ја позајми својата идна сопруга на победничкиот противник и измамник, Томи Корман.

Бетси, која е како покојната сопруга на Корман, почнува да расте чувства кон измамникот. На Џек му останува брзо да ја следи „двојката“ до Хаваи пред да стане предоцна.

Коцкар 1974 година

Ретко кој список на успешни филмови за коцкање е совршен без ремек-делото од 1974 година, „Коцкар“. Џејмс Тобак, кој го напишал сценариото врз основа на неговите проблеми со зависност од коцкање и како бил обвинет за сексуална злоупотреба и напад од повеќе од 350 жени над 40 години. Значи, знаете, ова е проблематичен филм.

Убодот 1973 година

Овој победник за најдобар филм ја отелотворува чистата радост. Како и да е, освен што бегаш од Шо (Пол Њуман) и Кели (Роберт Редфорд), т.е. Тие мажи се обидуваат да разделат не-добар водач на банда (Роберт Шо) и нивната сложена пирамидална шема која вклучува игри со карти и трки со коњи. Разбирањето на маневрите на шемата на Шо и Кели не е важно - само е радост да се гледаат како ликовите го претвораат Синг во еден огромен, електричен спорт за раскажување приказни.

Мисисипи Гринд 2015 година

Мисисипи Гринд заостанува двајца играчи на покер на патување до шампионатот во покер во Њу Орлеанс со веројатно голема исплата. Ако сакате да го видите Рајан Рејнолдс пред Дедпул, ова е еден филм што тој го прави во одлична изведба. Вклучувајќи ја синергијата со колегата од Бен Менделсон, колку беше тоа прекрасно? Тоа е филм исполнет со зависност, депресија и разочарување, особено возењето до Мисисипи Гринд.

Најнови вести

Револуционизирање на онлајн казина: мобилни игри, зголемени шанси, подобрена безбедност и 3D анимација
2023-11-24

Револуционизирање на онлајн казина: мобилни игри, зголемени шанси, подобрена безбедност и 3D анимација

Вести