Вести

October 19, 2022

Филмови за коцкање што мора да ги видите

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Ако секогаш сте земале кратка лекција за пишување драматургија, можеби знаете дека природата на филмот често е да создаде конфликт. И реална и имагинарна, треба да има едноставна цел со која ликот мора да се соочи. Ова е причината зошто коцкањето е, во многу аспекти, силен заплет за филмови со конфликти.

Филмови за коцкање што мора да ги видите

Има шанса својствена за коцкањето; дури и ако можете да победите големи, исто така постои веројатност дека ќе изгубите и големи. Филмовите во казино имаат вродена драма бидејќи, по природа, тие се за ризик. Тоа не го претставува само пријатниот поглед на некој што е претпазлив и внимателен, туку да се види како некој активно ја става на коцка својата благосостојба во страшна, ирационална надеж за Победата на Еден џин.

Но, како и да е, уживањето во филм за коцкање е совршен начин да научите малку за вашата сакана казино игра, без разлика дали се работи за глупости, бакара, рулет или покер. За да ја направите најдобрата можна предност, еве 7 Crème de la Crème de la Crème казино коцкање филмови што треба да ги погледнете:

Детето од Синсинати (1965)

Синсинати Кид е несомнено потценетиот ремек-дело на својата ера. Искрено, треба да биде помеѓу овој филм и The Hustler. Да, не можете да се совпаднете со ефикасноста на Стив Меквин „Дете“. Филмот го прикажува момчето, покераш од ерата на депресија, кој веројатно не е толку одличен како што мисли дека е, соочувајќи се со „најдобриот“ покер играч, Ленси „Човекот“ Хауард (Едвард Г. Робинсон). Синсинати Кид секако вреди да се гледа за сите оние кои барем го сакаат Меквин.

Rounder (1998)

Филм кој има многу хумор и инспиративна драма е малку тешко да се најде. Rounders ви дава дел од речиси сè, со приказна исполнета со драма и ѕвездена екипа со редовите на Мет Дејмон како главна ѕвезда, како и Едвард Нортон и Џон Малкович. Раундерс го раскажува патувањето на Мајк МекДермот (Мет Дејмон), кој мора да го победи Теди „КГБ“, руски коцкарски барон во покер со висок ризик.

Дома, Мекдермот го турка неговата мајка Џо да го нарече крај на коцкањето. Сепак, тој мора да ги плати таксите за колеџ со освојување на покер. Приклучувањето и повлекувањето меѓу парот продолжува сè додека Лестер (пријател на МекДермот) не излезе од ударот и мора да го исплати постоечкиот долг кон КГБ. Натпреварот се случува точно пред ваши очи, со многу тактики за шегање на маса и блефирање покер. 


Казино Ројал (2006)

Можеби еден од најимпресивните филмови за коцкање некогаш снимен, Казино Ројал ги прикажува авантурите на Џејмс Бонд додека тој се обидува да го победи Ле Чафер, многу добро познат финансиер на терористички организации. Бидејќи дознава дека Ле Чуфер се обидува да собере средства за терористичка активност користејќи високи влогови покерМИ6 бара помош од г-дин Бонд за да се стреми да го победи. Бонд не само што демонстрира импресивни тактики за блефирање, туку и успева да ја разбие компанијата Le Chuffer.

Многу од сцените во филмовите за Џејмс Бонд беа инспирирани од креаторот на ликот на Џејмс Бонд, Иан Флеминг. Сцената во „Казино Ројал“, каде Бонд губи 50 килограми е инспирирана од сличната загуба на Флеминг додека работел како поморски разузнавач за време на војната.

Креаторот Иан Флеминг изгуби 50 килограми во казиното Есторил во Португалија кога работеше за поморско разузнавање. Тој се пошегува дека најверојатно си играат други шпиони. Флеминг бил сведок како тајните агенти трошат илјадници долари на масите. Тој дури напиша и книга наречена Казино Ројал (1953), која беше истото име користено во филмот за Бонд.

Меден месец во Вегас (1992)

Вегас не е најдоброто место за одење на вашето романтично бегство, едноставната вистина дека Џек Сингер (го игра Николас Кејџ) ја открива на потешкиот пат. Откако ги издувал своите спасувачки 65.000 долари на покер масата, Џек, кој требаше да се ожени со Бетси, е принуден да ја позајми својата идна сопруга на победничкиот противник и измамник, Томи Корман.

Бетси, која е како покојната сопруга на Корман, почнува да расте чувства кон измамникот. На Џек му останува брзо да ја следи „двојката“ до Хаваи пред да стане предоцна.

Коцкар (1974)

Ретко кој список на успешни филмови за коцкање е совршен без ремек-делото од 1974 година, „Коцкар“. Џејмс Тобак, кој го напиша сценариото, го базираше на неговите проблеми со зависност од коцкање и на тоа како беше обвинет за сексуална злоупотреба и напад од повеќе од 350 жени над 40 години. Значи, знаете, ова е проблематичен филм. 

„Коцкар“ е за универзитетски професор кој се обидува да заработи пари како коцкар. Станува збор за класичен филм познат по остриот настап на Џејмс Каан додека се справува со некои тешки одлуки во обидот да ги врати своите загуби. Овие денови, многу онлајн казина и развивачи на софтвер се поборници за одговорно коцкање.

Убодот (1973)

Овој победник за најдобар филм ја отелотворува чистата радост. Како и да е, освен да бегаш од Шо (Пол Њуман) и Кели (Роберт Редфорд), т.е. Тие мажи се обидуваат да разделат не-добар водач на банда (Роберт Шо) и нивната сложена пирамидална шема, која вклучува игри со карти и трки со коњи. Разбирањето на маневрите на шемата на Шо и Кели не е важно - само е радост да се гледаат како ликовите го претвораат Синг во еден огромен, електричен спорт за раскажување приказни.

Мисисипи Гринд (2015)

Мисисипи Гринд заостанува двајца покераши на патување до шампионатот во покер во Њу Орлеанс со веројатно голема исплата. Ако сакате да го видите Рајан Рејнолдс пред Дедпул, ова е еден филм во кој тој има одлична изведба. Вклучувајќи ја синергијата со колегата од Бен Менделсон, колку беше тоа прекрасно? Тоа е филм исполнет со зависност, депресија и разочарување, особено возењето до Мисисипи Гринд.

Казино (1995)

Филмот „Казино“ од 1995 година, во режија на Мартин Скорсезе, навлегува во блескавиот и често опасен свет на коцкањето во Лас Вегас во 1970-тите и 80-тите. Ја следи приказната за Сем „Ајс“ Ротштајн, експерт за коцкање, задолжен да го надгледува работењето на едно големо казино. Филмот, базиран на вистински настани, ја истражува сложената динамика на индустријата за коцкање, организираниот криминал и личниот пад. Коцкарите можат да соберат неколку лекции од филмот, како што се опасностите од алчноста, важноста на дискрецијата и последиците од оставањето на емоциите да го заматат расудувањето во средини со високи влогови, како што се казината. Тоа е приказна за вишок, моќ и ризици својствени во светот на коцкањето.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Јаболкото на раздорот: Проверките за достапност во Обединетото Кралство го промешуваат тенџерето во секторот за коцкање
2024-05-03

Јаболкото на раздорот: Проверките за достапност во Обединетото Кралство го промешуваат тенџерето во секторот за коцкање

Вести