Вести

September 27, 2021

Целокупна перспектива на глобалниот пазар на онлајн казино

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Според бројките од Statista, глобалната пазарна вредност на онлајн казиното во 2020 година изнесуваше неверојатни 227 милијарди долари. Истиот извештај вели дека имало повеќе од 4.800 деловни објекти кои вработувале повеќе од 1 милион луѓе во таа година.

Целокупна перспектива на глобалниот пазар на онлајн казино

Географски, европскиот пазар е најголем, со 52% пазарен удел. Регионот на Азискиот Пацифик е уште еден огромен пазар за игри благодарение на популарните дестинации за игри како Макао и Сингапур. И, се разбира, Северна Америка го држи своето, благодарение на присуството на популарни казина во Лас Вегас.

Трендови и двигатели на растот на пазарот

Има причина зошто гејмерите во толпа играат казино игри на интернет. Прво, тука е факторот на погодност. Очигледно, ќе ви треба мобилен телефон или компјутер со интернет конекција за да играте казино игри онлајн.

Накратко, не треба да играте игри во амбиент лично кога можете да имате се во ред дома. Не е ни чудо што 17% од 1,6 милијарди меѓународни коцкари играат онлајн, според извештаите.

Друг главен тренд во брзорастечката онлајн казино индустрија е употребата на плаќање со криптовалути. Типично, најдобрите онлајн казина дозволете им на гејмерите да депонираат и повлекуваат користејќи дигитални монети како Bitcoin, Dogecoin, Litecoin и многу повеќе.

Ако никогаш не сте користеле дигитални монети за да играте казино игри, тогаш пропуштате многу. Прво, виртуелните валути ве изложуваат на ниски трошоци за трансакции бидејќи нема банки или посредници. Исто така, коцкањето со дигитални монети е анонимно и побрзо во споредба со традиционалното коцкање.

Последно, но не и најмалку важно, облак игрите, понекогаш наречени игри како услуга, многу ја револуционизираа индустријата. Со облак игрите, на гејмерите им треба само сигурна интернет конекција и се забавуваат без да купуваат скап хардвер. Сè на сè, има многу индустриски двигатели во растечката онлајн казино индустрија.

Бариери за раст на пазарот

Едно е сигурно; онлајн казино индустријата допрва треба да го достигне својот врв. Главниот предизвик што влијае на оваа индустрија се различните правни прашања во различни јурисдикции. Додека повеќето земји се пријателски расположени кон копнените казина бидејќи го промовираат туризмот, приказната е поинаква со онлајн казината. Некои земји како САД, Индија, Камбоџа и Јапонија се млаки за онлајн коцкање.

Во меѓувреме, употребата на криптовалути сè уште е жешка тема меѓу засегнатите страни во индустријата. Додека повеќето нудат една или две плаќања со дигитални монети, многумина се скептични за ова плаќање. Но, за нивна одбрана, нестабилноста на криптовалутите е проблем. На пример, Bitcoin (BTC) се тргуваше помеѓу 30 и 65 илјади долари само оваа година.

И како што се очекуваше, Ковид-19 толку силно го погоди глобалниот пазар на казино и спортско обложување. Повеќето копнени казина ја затворија продавницата на почетокот на пандемијата, при што речиси сите спортски настани беа суспендирани. Но, иако повеќето играчи се преселија на интернет, бројките не беа толку силни како порано. Тоа е веројатно затоа што играчите исто така се соочуваат со тешки финансиски моменти.

Идни можности

Гледајќи во 2021 година и потоа, потенцијалот на онлајн казино игрите ќе порасне десеткратно. Ова главно се должи на зголемената пенетрација на интернет на глобално ниво заедно со брзата урбанизација. Во моментов, ширењето на 5G се зголемува, а големите популарни градови ширум светот веќе се поврзани. И тоа не заборава дека поврзувањето со Wi-Fi е почеста во оддалечените области од кога било досега.

Покрај тоа, повеќето земји ги преземаат неопходните чекори за легализирање на онлајн казината. Во Њујорк, на пример, гувернерот Куомо неодамна ги објави плановите за лиценцирање на повеќе онлајн казина во државата. Низ Европа, Украина, Грција и Германија се некои од земјите кои ги ревидираа своите закони за коцкање во 2020 година за да го вклучат онлајн обложувањето.

Генерално, растот на индустријата за онлајн казино нема да забави во скоро време. Подобрените технологии заедно со порегулираните пазари кои се отвораат, веројатно ќе воведат поголема експанзија понатаму. Индустријата за онлајн игри е дефинитивно полна со изненадувања.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра
2024-05-19

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра

Вести