Вести

March 3, 2021

Што може да научи индустријата за коцкање од заклучувањето

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Без разлика дали во нивниот личен или професионален живот, повеќето луѓе морале да издржат тешки моменти во одреден момент. Додека некои се сценарија што може да се контролираат, други како пандемијата COVID-19 се далеку над дофатот. Значи, наместо да ги кревате рацете во воздух и целосно да се откажете, треба да се прилагодите, и тоа брзо.

Што може да научи индустријата за коцкање од заклучувањето

Коцкање пред периодот на коронавирус

Ќе биде глупаво да се мисли дека СОВИД-19 е основната причина за сите неволји во индустријата за коцкање. Дури и пред повеќето луѓе да го знаат зборот „коронавирус“, светот на игрите веќе се справуваше со постојано менување на прописите. На повеќето зрели пазари за коцкање, властите воведуваат построги правила за да обезбедат побезбедно и поодговорно коцкање.

На пример, обложувачите во ОК ќе го знаат ова исклучително добро. На 14 април 2020 година, UKGC воведе забрана за кредитни картички тврдејќи дека коцкањето со кредитни картички може да доведе до лична финансиска штета. Строгите ВИП правила за коцкање го следеа ова на 31 октомври 2020 година. Ова правило вели дека играчот мора да го потврди изворот на средства пред да се приклучи на ВИП програма. Иако овие правила може да изгледаат „злобни“, тие треба да ги заштитат играчите на крајот.

Но, имаше и некои светли вести за операторите и играчите. Во 2020 година повеќе европски земји ги отворија своите граници за повеќе онлајн казина, иако со построги прописи. Повеќе ново лиценцирани оператори за коцкање значат повеќе опции за играчите, повеќе клиенти за операторите и повеќе приходи за владата. ТВ рекламирањето е еден од примарните корисници бидејќи брендовите се обидуваат да ја подигнат свеста и да зграпчат пазарен удел.

Кои се најголемите победници?

Прво и основно, многуте досадни месеци на заклучување ги донесоа повеќето татковци и мајки дома. Луѓето сега поминуваат квалитетно време со своите семејства како никогаш досега. Но, што значи ова за индустријата за коцкање? Општо земено, повеќето обложувачи кои претпочитаат копнени казина мораа да го прифатат коцкањето преку Интернет како побезбедно решение.

За нивна среќа, онлајн казината нудат речиси сè што добиваат во казино од тули и малтер. Овие казина обезбедуваат висококвалитетни игри на маса, видео слотови, гребење картички, обложување на Esports и така натаму. Играчите исто така уживаат повеќе бонуси играјќи онлајн отколку на физичка зграда. И тоа не треба да ги спомнуваме парите што играчите заштедуваат играјќи онлајн. Тоа може да бидат автобуски билети, автомобилски бензин и други повеќекратни трошоци што се вообичаени во копнени услови за коцкање. Сè на сè, само прашање на време е кога онлајн казината ќе го соберат лавовскиот дел од глобалната индустрија за коцкање.

Што е предвидување за иднината?

Додека неколку вертикали можеби прават кратења на промоции и реклами, индустријата за коцкање сигурно ќе си го одржи своето. Има многу спортски настани кои сигурно ќе започнат откако пандемијата ќе биде целосно контролирана. На глобално ниво, големите фудбалски лиги како што се ЕПЛ, Бундеслигата, Серија А, Бундеслигата и Ла Лига продолжија со неколку навивачи дозволени да влезат на стадионите. Тоа сигурно ќе се зголеми како што светот влегува во пост-коронавирусен период.

Зборувајќи за периодот по КОВИД, индустријата ќе биде желна да види како играчите кои се преселиле онлајн ќе се однесуваат по отворањето на повеќето копнени казина. Предвидувањата се дека повеќето од овие играчи ќе останат на интернет поради неспоредливата погодност во која сега уживаат. Мобилните телефони дури и го подобруваат, бидејќи играчите можат да се коцкаат речиси насекаде. Уште повеќе, богатството на бонуси достапни на интернет е неодоливо. Затоа, немојте да бидете изоставени од овој постојано растечки тренд на коцкање.

Заклучок

Коцкањето е активност во која многу обложувачи уживаат илјадници години и во моментов вработува милиони ширум светот. Затоа, без разлика колку е тешка ситуацијата, најважно е сите засегнати страни да обезбедат нејзин опстанок. Иднината на коцкањето несомнено е во ваши раце сега од кога било досега.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Yaspa обезбедува грант од Владата на ОК за побезбедна платформа за вештачка интелигенција за коцкање
2024-04-06

Yaspa обезбедува грант од Владата на ОК за побезбедна платформа за вештачка интелигенција за коцкање

Вести