Вести

November 7, 2022

6 вештини потребни за совладување на блек џек казина

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Блек Џек е прилично едноставна игра. Не е потребно многу време за да се научи. Меѓутоа, совладувањето е сосема друга приказна. Некои луѓе поминуваат години вежбајќи за да станат експерти за блек џек. Сепак, постојат начини на кои можете да се истакнете во блек џек со многу побрзо темпо. 

6 вештини потребни за совладување на блек џек казина

Вообичаено, играчите кои поседуваат одреден сет на вештини се добро во блек џек. Но, тоа не значи дека тие не губат бидејќи играта во голема мера се потпира на среќата. Сепак, имањето одреден сет на вештини помага во зголемување на шансите за победа. Еве го нашето мислење за првите шест вештини потребни за да го совладате блек џекот. 

Познавање на основите

Прво на сите, треба да ги знаат сите основи на Блек Џек. Треба да знаете кои картички прават 21 и целата основна терминологија. На пример, ако моментално имате тројка и крал, потребна ви е осум за да направите 21. Исто така, ако добиете кој било број поголем од осум над три и Крал, ќе изгубите. 

Мора да ги знаете и сите гестови со рацете. На пример, допирање на масата со прстот кога сакате да удрите и поминете со раката преку масата кога сакате да стоите. 

Меморирање на основната стратегија за Блек Џек

Веројатно најважното нешто на кое треба да се фокусирате како почетник во блек џек е да ја научите основната стратегија. Основната стратегија е водич за тоа каква рака треба да игра играчот според картите што моментално ги има и над-картата што ја има дилерот. 

Основната стратегија за Блек Џек беше развиена со напојување на илјадници можни комбинации на раце на програма за компјутерска симулација. Ако ја запаметите основната стратегија, нема да имате проблем веднаш да играте раце на блек џек. 

Поставување буџет

Една од најзанемарените вештини на играчите за да бидат добри во блек џек е да знаат како да одредат буџет. Ако не одредите буџет, може да завршите со претерување и да изгубите повеќе пари отколку што можете да си дозволите. 

Исто така, ако започнете со мал буџет на маса со високи влогови, нема да издржите толку долго, што нема да ви биде забавно. Поради оваа причина, мора да бидете добри во поставувањето на буџетот пред вас започнете да играте блек џек во онлајн казина

Останете фокусирани и воздржете се од одвлекување

Грешка што ја прават луѓето додека играат блек џек е да се препуштат на примамливи одвлекувања. Еден од најчестите начини на кои луѓето го прават тоа е со преземање странични облози. Страничните облози ги намалуваат шансите да добиете нето позитивен исход од блек џек. Треба да бидете во можност да останете фокусирани на играта и да можете да се воздржите од сите видови на одвлекување. 

Знаејќи ги сите варијации на Блек Џек

Друга работа што ги намалува шансите да добиете нето позитивен исход од блек џек се трикови и табели со висок раб. Некои табели имаат шанси 6:5 наместо 3:2. Ако ја изберете табелата 6:5, ќе добиете многу помал принос од победата. 

Некои табели имаат други правила кои премногу ја фаворизираат куќата. Треба да знаете за сите овие варијации во табелите за блек џек за да можете да ги избегнете или барем да знаете во што се впуштате. 

Останувајќи мирен

Додека играте блек џек, вашите пари се на линија и лесно е да се преоптоварите. Сепак, мора да научите да останете смирени додека играте блек џек, бидејќи ако не го направите тоа, ќе завршите со претерано размислување и правење грешки, што ќе ве чини пари. Поради оваа причина, да се остане смирен е исто така клучна вештина за да се биде добар во блек џек.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра
2024-05-19

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра

Вести