Вести

May 25, 2022

8 откривачки факти за онлајн коцкањето

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Коцкањето е таму уште од палеолитскиот период. Тогаш, коцкањето беше форма на забава во речиси секоја цивилизација. Но, брзо напред кон 19-тиот и 20-тиот век, коцкањето растеше со скокови и граници и стана една од најголемите и најкритичните индустрии во светот. Покрај дилерите и другите вработени во казиното, многу играчи живеат од коцкање.

8 откривачки факти за онлајн коцкањето

Така, следното 3-минутно читање ја разгледува интригантната историја на обложувањето и другите работи што треба да ги знаете за онлајн коцкањето. Продолжи да читаш!

Казината на Pioneer беше лансирана во 1994 година

Историјата е малку збунувачка во врска со тоа кога била лансирана првата страница за коцкање. Додека Microgaming тврди дека го лансирал првото онлајн казино во 1994 година, некои веруваат дека тоа било InterCasino во 1996 година. Така, за да ја прекине дебатата, Microgaming го лансираше пионерското онлајн казино, Gaming Club Online Casino. Ова казино имаше неколку игри како покер, рулет и игра на зарове. Забележете некаде дека Microgaming исто така го лансираше Cash Splash во 1998 година, првиот прогресивен џекпот на онлајн слот.

Онлајн игрите во живо дебитираа во 2006/2007 година

Беше сон да се игра игри во казино во живо заедно со другите играчи и дилери пред неколку децении. Тоа е затоа што интернетот и мобилната технологија тогаш сè уште беа многу назад. Но, откако 3G интернетот беше воведен во 2003 година, овој сон почна да станува реалност. Всушност, првите онлајн игри во живо беа лансирани непосредно пред Android и iPhone. Овие иновативни уреди само го подобрија. 

Стратегиите за обложување не функционираат

Бројни системи за онлајн коцкање ветуваат непосредни поврати. Една таква стратегија е системот Мартингејл врз основа на позитивна прогресија. Овде, играчите ги удвојуваат облозите по секоја загуба. На пример, можете да обложите 10 долари откако ќе изгубите 5 долари и така натаму. Но, иако може да ја вратите изгубената сума по победа, тоа никогаш не е сигурно. Затоа, системот Мартингејл ќе го изеде вашиот басиран само пред да го знаете. 

Секогаш играјте облози со парни пари

Дали сте љубител на глупости и рулет? Тогаш треба да се знаат дури и пари облози. Ова се облози со исплата 1:1. Добри примери се облозите како што се подавање или не положување во глупости и непарни или парни во рулет. Иако исплатата е помала во такви облози, имате речиси 50% шанса да го добиете облогот. Поради оваа причина, се препорачува да се користат системи за обложување како што се D'Alembert и Martingale на облози со парни пари. 

Игри засновани на вештини секој ден

Играњето глупости и рулет користејќи систем за обложување е несомнено наградувачко. Но, реалноста е дека овие игри и други како слотови и бакара се засноваат на среќа. Со други зборови, играчите стојат таму и го чекаат исходот откако ќе стават облог. Спротивно на тоа, игрите како блек џек и покер им дозволуваат на играчите да користат стратегии за победа во рундата. На пример, покер играчите можат да одлучат да стојат, преклопуваат, проверуваат, креваат или двојно надолу. Од друга страна, напредните блек џек играчи можат да бројат карти. 

Куќата секогаш победува

Без разлика која стратегија ја користите, тажната реалност е дека куќата секогаш излегува на врвот. Размислете за ова; играте Texas Hold'em Poker со оптимална стратегија и го намалувате работ на куќата на околу 0,5%. Колку и да звучи добро, казиното сè уште ја има таа мала предност во однос на сите облози што ги правите. Дури и во облозите 1:1, сепак имате повеќе од 50% шанси да изгубите. Но, тоа не значи дека играчите не можат да победат неколку рунди тука и таму. 

Бидете внимателни со бонусите

Кога играте во најдобрите онлајн казина како BK8 казино, ќе добиете бонус за добредојде или награда за лојалност. Но, дали мислите дека казиното дава бесплатни пари токму така? Казината често бараат од играчите да депонираат минимален износ пред да ја побараат наградата. Како тоа да не е доволно, тие ќе бараат од играчите да играат со бонусот неколку пати пред да повлечат нешто. Овие казина многу добро знаат дека работ на куќата ќе ве спречи да освоите нешто опипливо. Сега знаете зошто повеќето бонуси се врзани за слотови засновани на среќа. 

Играчите секогаш можат да остварат профит

Не секој е предодреден да биде губитник во онлајн казино. Со внимателен избор на игри и малку стратегија и среќа, секогаш можете да победите на долг рок. На пример, ќе освои повеќе на автомати со повисоки фреквенции на удари од 30% или повеќе. Исто така, професионалните играчи на покер и блек џек победуваат почесто. И што е најважно, научете да си заминете веднаш штом ќе додадете нешто на вашата банка. 

Заклучок

Постојат стотици факти за коцкање преку Интернет за да се разговара. Додека продолжувате да играте и стекнувате искуство, ќе сфатите дека некои примери се едноставно попрофитабилни од другите. Но, болната вистина е дека ниту една стратегија за обложување досега не се покажала ефикасна. Исто така, работ на куќата е '_ѓаволот_со кои мора да живеете во казиното. Затоа, играјте за забава и уживајте... среќникот победува!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра
2024-05-19

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра

Вести