Вести

November 8, 2023

Gaming Innovation Group извести за силни резултати од третиот квартал 2023 година: рекордни приходи и раст

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Gaming Innovation Group извести за силни резултати од третиот квартал од 2023 година

Gaming Innovation Group Inc. (GiG) ги објави своите финансиски резултати за третиот квартал од 2023 година. Компанијата постигна историски високи приходи од 31,8 милиони евра, што претставува зголемување од 39% на годишно ниво. Прилагодената EBITDA достигна 23,4 милиони евра, со приспособена маржа EBITDA од 42,8%. Успехот на GiG може да се припише на неговиот фокус на две основни деловни области: медиуми и платформа и спортска книга.

Gaming Innovation Group извести за силни резултати од третиот квартал 2023 година: рекордни приходи и раст

Финансиски моменти

 • Приходите во К-3 2023 година изнесуваат 31,8 милиони евра, што е зголемување од 39% во однос на претходната година.
 • Прилагодената EBITDA изнесуваше 23,4 милиони евра, што одразува раст од 61% на годишно ниво.
 • EBIT пр. пресвртот на заработката достигна 6,8 милиони евра, што е значително зголемување од 173%.
 • GiG Media постигна историски високи приходи од 22,5 милиони евра, што претставува зголемување од 49%.
 • Приходите од платформата и спортските книги изнесуваат 9,3 милиони евра, што претставува зголемување од 20%.
 • EPS беше 0,07 €.
 • Позитивниот готовински тек од работењето беше 8,3 милиони евра.

Оперативни Определување

 • Џонас Ворер е назначен за вршител на должноста извршен директор на групата, на местото на Ричард Браун.
 • Ричард Картер е назначен за нов извршен директор на платформата и спортската книга.
 • FTD-ите за GiG Media се зголемија за 31% на годишно ниво.
 • Ask Gamblers доживеа раст на приходите од 45% од преземањето.
 • Два нови договори беа потпишани за Платформа и спортска книга.
 • Пет дополнителни брендови се појавија на платформата, вклучително и влезови на пазарот во Србија и Португалија.
 • Платформата и спортската книга на GiG сега се во живо во американската држава Мериленд.

Настани по Q3

 • GiG го купи KaFe Rocks, зацврстувајќи ја својата позиција како водечки водечки генератор на пазарот на онлајн казино.
 • Во Q4 2023 година се појави уште еден бренд, со што вкупниот број на живи брендови се искачи на 63.
 • Ендрју Кокрејн, поранешен извршен директор на SBTech и DraftKings, е назначен за нов главен бизнис директор за платформа и спортска книга.

Инвеститорите, аналитичарите и новинарите се поканети да се приклучат на презентацијата во живо на резултатите од третиот квартал од 2023 година, организирана од Петер Ниландер, претседател на Одборот, во 10:00 часот по средноевропско време. Презентацијата ќе биде проследена со сесија за прашања и одговори.

Кликнете овде за да пристапите до преносот во живо

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Јаболкото на раздорот: Проверките за достапност во Обединетото Кралство го промешуваат тенџерето во секторот за коцкање
2024-05-03

Јаболкото на раздорот: Проверките за достапност во Обединетото Кралство го промешуваат тенџерето во секторот за коцкање

Вести