Вести

October 16, 2023

SOFTSWISS објави извештај за споделени карактеристики меѓу играчите во казиното

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

SOFTSWISS, водечки снабдувач на технологијата iGaming, објави извештај за моделите на однесување на играчите на онлајн казино. Оваа објава е поддржана од анализата на податоците на компанијата Казино платформа по темелно испитување на играчите од Азија, Европа и Латинска Америка. Истражувањето беше спроведено помеѓу септември 2022 година и август 2023 година. 

SOFTSWISS објави извештај за споделени карактеристики меѓу играчите во казиното

Почнувајќи од Европа, регионот обично води во однос на создавање приходи и финансиски успех на пазарот на iGaming. Податоците од платформата за казино SOFTSWISS покажуваат дека Европа има неверојатни осум пати повеќе активни играчи од Латинска Америка и неверојатни 18 пати повеќе играчи од Азија. Дополнително, 68,3% од европските играчи претпочитаат да ги користат своите мобилни телефони за играње, при што просечната големина на облогот е речиси тројно поголема од онаа во Латинска Америка, но не е помала од азискиот просек.

Истражувањето додава дека мажите сочинуваат 47% од сите гејмери ​​во Европа, а регионот има најголем процент на женски играчи (18,11%), а веднаш зад Латинска Америка. Според SOFTSWISS специјалисти, ова се должи на зголеменото учество на жените во европската економија, благодарение на повисоките образовни достигнувања и личниот доход. 

Дарја Автухович, шеф на платформата за казино SOFTSWISS, рече: 

„Еден од важните аспекти за европскиот пазар се платните системи. Поради различни локации на играчи, на операторите им се потребни повеќе опции за плаќање, што станува уште покомплексно на регулираните пазари. SOFTSWISS активно се справува со ова со добивање лиценци и сертификати. Ние исто така интегрираме плаќање системи во Казино платформата, обезбедувајќи флексибилност за операторите кои влегуваат на одредени пазари“

Во LatAm користат 69,2% од играчите мобилни казино апликации да игра, нешто повеќе од соодветниот процент во Европа. Повеќето онлајн казино играчите во регионот се мажи, а само 17,4% од корисниците се жени. Најголема демографија на играчи се оние на возраст меѓу 31 и 40 години, кои сочинуваат 20,8% од вкупниот број. 

И на крај, 71,6% од играчите во Азија се за играње казино игри на мобилни телефони, заземајќи го првото место од сите региони земени во примерок. Дополнително, само 6,2% од играчите во Азија се жени, што е значително помал дел во споредба со Европа и LatAm. Играчите на возраст од 31 до 40 години најмногу се коцкаат во Азија, со онлајн слотови сочинуваат повеќе од 80% од сите игри во регионот.

Пред да го објави извештајот, провајдерот на софтвер неодамна објави извештај во врска со популарност на слотови низ целиот свет. Во септември, компанијата објави дека 85% од сите облози направени во крипто казина користат Функција за конверзија на валута во играта.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Јаболкото на раздорот: Проверките за достапност во Обединетото Кралство го промешуваат тенџерето во секторот за коцкање
2024-05-03

Јаболкото на раздорот: Проверките за достапност во Обединетото Кралство го промешуваат тенџерето во секторот за коцкање

Вести