Вести

November 15, 2023

SuperScale: Спојување на игри и анализи на податоци за оптимални перформанси и успех на играта

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Време на читање: 4 минути

SuperScale: Спојување на игри и анализи на податоци за оптимални перформанси и успех на играта

Вовед

Во оваа статија, ќе го истражиме патувањето на SuperScale, компанија која ги спојува игрите со аналитика на податоци за да го отклучи потенцијалот на добрите игри. Ќе разговараме за личното патување на основачот, првичната визија на компанијата, нејзините достигнувања, тековниот пејзаж во индустријата за игри, технолошките иновации што ги користи SuperScale, неговата услуга за управување со наследни игри, увиди за купувањата во играта и моделите на freemium, совети за аспиративни игри претприемачи и претстојни проекти.

Лично патување и страст за игри

Иван, ко-основачот на SuperScale, има доживотна страст за игри. Започнувајќи како конкурентен гејмер за време на неговите универзитетски денови, тој го комбинираше својот ентузијазам за игри со неговите студии за големи податоци и аналитика. Оваа комбинација го доведе до ко-основање на Exponea, платформа за податоци и искуство за клиентите. Сепак, неговиот вистински повик дојде кога им пријде студио за игри со 40 милиони месечни играчи, инспирирајќи ја основата на SuperScale во 2015 година. Игрите како Counter-Strike и Age of Empires имаа големо влијание врз Иван, покажувајќи му го потенцијалот на игрите не само како страст, но и во деловниот свет.

Почетокот на SuperScale

SuperScale е основан со визија да ги спои игрите со аналитиката на податоци, со цел да ги оптимизира игрите користејќи увид во податоците. Првично наиде на скептицизам, компанијата опстојуваше и ја еволуираше својата визија за беспрекорно интегрирање на маркетингот на игри и големите податоци со развојот и подобрувањето на играта. SuperScale постигна значителни пресвртници, вклучително и ангажирање партнерства со индустриски гиганти како EA и Big Fish и оптимизирање на мобилните игри за да достигне над 2 милијарди преземања. Патувањето на компанијата се усогласува со нејзината оригинална цел за искористување на податоци за да го подобри искуството за играње на корисникот и да создаде трајно влијание врз индустријата за игри.

Тековниот пејзаж на индустријата за игри

Пејзажот на индустријата за игри е динамичен и полн со можности за компании како SuperScale во Европа. SuperScale се позиционираше на пресекот на игри и аналитика, користејќи го својот тим од експерти и технолошки иновации како вештачката интелигенција за да создаде стратешки партнерства со креаторите на игри. Како што пазарот на игри се враќа кон растот, експертизата на SuperScale за оптимизирање на перформансите на играта и подобрување на привлекувањето/ангажманот на корисниците го позиционира како клучен играч во Европа и на другите клучни пазари.

Технолошки иновации за оптимизација на игри

SuperScale ги користи технолошките иновации како што се вештачката интелигенција и машинското учење за сеопфатно да ги анализира податоците од играта. Нејзината технологија за анализа на игри ги идентификува пазарните можности и сегментите на играчи. Во иднина, SuperScale има за цел да ги интегрира генеративните AI и моделите на големи јазици во својот работен тек за да го оптимизира донесувањето одлуки за програмерите и да го подобри искуството со игри. Овие достигнувања му овозможуваат на SuperScale да понуди акциски увиди, давајќи им можност на директорите и студиата за игри да прават информирани избори и да го отклучат неискористениот потенцијал на индустријата за игри.

Услуга за управување со игри на наследство

SuperScale нуди услуга за управување со наследни игри што ги ревитализира постоечките игри, обезбедувајќи тие да останат привлечни за играчите и профитабилни за студијата. Оваа услуга обезбедува витална поддршка за одржување и ажурирање на наследените наслови, оптимизирање на стратегиите за монетизација и привлекување нови играчи. Заедницата за игри има корист од континуираното уживање во омилените игри со подобрени функции и нова содржина. Услугата Legacy Game Management на SuperScale создава сценарио за победа-победа за играчите и програмерите, подобрувајќи ги искуствата на играчите и продолжувајќи го животниот циклус на негуваните наслови.

Увид за набавките во игра и моделите на Freemium

Стратегијата на SuperScale се врти околу наоѓање на вистинската рамнотежа помеѓу генерирањето приход и обезбедувањето на играчите со наградувачко искуство. Компанијата ги нагласува купувањата во играта водени од вредност кои ја подобруваат играта без да го загрозат задоволството на корисниците. Со разбирање на преференциите на играчите и динамиката на пазарот, SuperScale го приспособува својот пристап за оптимизирање на монетизацијата, истовремено обезбедувајќи играчите да ја согледаат вредноста во нивните купувања, придонесувајќи за одржлив и взаемно корисен екосистем.

Совети за аспиранти претприемачи за игри

Советите на Иван до амбициозните претприемачи за игри во Европа е да ја следат нивната страст, да им веруваат на своите инстинкти, да ги прифаќаат ризиците и предизвиците и да се опкружат со талентиран тим. Од витално значење е градењето силни индустриски врски и трпеливоста во текот на целото патување. Дополнително, аспирантите претприемачи никогаш не треба да го потценуваат потенцијалот на нивната игра, да веруваат во нејзиниот успех и да останат ажурирани со трендовите и технологиите во индустријата.

Претстојни проекти и случувања

SuperScale има неколку возбудливи проекти и партнерства во моментов. Иако конкретните детали не може да се обелоденат поради клаузули за доверливост, SuperScale активно соработува со партнери ширум светот. Во наредната година и понатаму, компанијата ќе надгледува зголемен број на игри низ широк спектар на жанрови за мобилни игри.

Заклучок

Патувањето на SuperScale во спојувањето на игрите со аналитиката на податоци доведе до значајни достигнувања и ја позиционираше компанијата како клучен играч во индустријата за игри. Со искористување на технолошките иновации, нудејќи услуга за управување со наследени игри и оптимизирање на купувањата во играта, SuperScale го подобрува искуството за играње за играчите и создава можности за развивачите на игри. Аспиративните претприемачи за игри може да учат од успехот на SuperScale и да ја прифатат нивната страст за игри за да имаат трајно влијание во индустријата.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Навигација низ напливот на онлајн казина: Водич за безбедно и пријатно играње
2024-04-18

Навигација низ напливот на онлајн казина: Водич за безбедно и пријатно играње

Вести