Вести

April 6, 2024

Yaspa обезбедува грант од Владата на ОК за побезбедна платформа за вештачка интелигенција за коцкање

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Клучни средства за носење:

Yaspa обезбедува грант од Владата на ОК за побезбедна платформа за вештачка интелигенција за коцкање
  • Yaspa доби грант од владата на Обединетото Кралство и Innovate UK за создавање платформа за плаќање побезбедно коцкање со вештачка интелигенција.
  • Новата платформа има за цел да открие и помогне до 300.000 проблематични коцкари, што значително влијае на напорите за минимизирање на штетите.
  • Оваа иницијатива ја одразува растечката посветеност во ОК да ја искористи технологијата и иновациите во справувањето со штетите поврзани со коцкањето.

Yaspa, ѕвезда во подем во финтех арената, неодамна беше во центарот на вниманието поради обезбедувањето на значаен грант од владата на ОК, при што Innovate UK, агенцијата за иновации во земјата, влезе за да го поддржи нејзиниот амбициозен проект. Компанијата треба да започне со развој на најсовремена веб-базирана B2B платформа посветена на побезбедно коцкање. Оваа иницијатива е дизајнирана да ја искористи моќта на вештачката интелигенција (ВИ) за да ги зајакне способностите на операторите во идентификување на сомнителни обложувачки однесувања што укажуваат на потенцијална штета или вознемиреност меѓу играчите поврзани со коцкање.

Аспирациите за оваа нова платформа се големи, при што Yaspa проценува дека може да игра клучна улога во откривањето и обезбедувањето помош на дури 300.000 проблематични коцкари. Таквиот успех ќе означи значителен чекор во борбата против предизвиците со кои се соочуваат ранливите, ризичните или патолошките коцкари и би можел да го револуционизира пристапот кон минимизирање на штетите поврзани со коцкањето.

Овој развој доаѓа во време кога прашањето за проблематичното коцкање добива сè поголемо внимание. GambleAware, истакната добротворна организација посветена на спречување на штетата од коцкањето, објави податоци кои покажуваат дека нејзината онлајн бесплатна алатка за самооценување ја користеле приближно 100.000 поединци од нејзиното лансирање во април 2023 година. Ова укажува на силен интерес за алатки и ресурси насочени кон минимизирање на штетата од коцкањето. Платформата на Yaspa, со поддршка на Innovate UK, има намера да користи софистицирано моделирање со вештачка интелигенција за да ја предвиди веројатноста играчите да бидат изложени на ризик поради нивните навики за коцкање.

Џејмс Невил, извршен директор и ко-основач на Yaspa, изрази ентузијазам за грантот од Innovate UK, гледајќи го како клучен чекор кон решавање на проблемот со коцкањето и заштита на ранливите потрошувачи. Невил е оптимист дека оваа финансиска поддршка не само што ќе ја позиционира платформата како лидер за усогласеност во секторот за коцкање, туку и ќе предизвика значителни, значајни промени.

Истакнувајќи го уникатниот пристап, Невил истакна дека сегашните практики често вклучуваат оператори да гледаат играчи на ниво на еден оператор, потпирајќи се на проверки кои предизвикуваат нарушување што ризикуваат да ги туркаат поединците кон нерегулирани пазари. Yaspa има за цел да го промени овој наратив нудејќи процес без триење комбиниран со перспектива на пан-оператор, фундаментално трансформирајќи го искуството и за операторите и за играчите.

Со цел да се обезбеди ефикасност и релевантност на платформата, Yaspa планира да соработува со академски институции. Ова партнерство е насочено кон оптимизирање на решението за да ги задоволи потребите на пазарот и да ја постигне својата примарна цел за заштита на потрошувачите. Оваа иницијатива го нагласува поширокиот тренд во Обединетото Кралство кон зајакнување на услугите и ентитетите од третиот сектор со иновативни алатки и опции за следење за подобрување на безбедносните мерки за ранливите играчи.

Додека Yaspa се впушта во овој амбициозен проект, тој стои на чело на искористувањето на технологијата и иновациите за создавање побезбедна средина за коцкање, отелотворувајќи проактивен пристап за справување со еден од најитните предизвици во индустријата.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра
2024-05-19

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра

Вести