Вести

August 28, 2023

Yggdrasil назначува нов извршен директор бидејќи има за цел глобален развој

Emily Thompson
WriterEmily ThompsonWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Yggdrasil, водечка платформа за собирање содржини и снабдувач на премиер онлајн казино игри, најави промена во раководството. Ова беше откако компанијата го именуваше Џејмс Курвен за главен извршен директор, почнувајќи од 1 октомври 2023 година. 

Yggdrasil назначува нов извршен директор бидејќи има за цел глобален развој

Курвен ќе ја преземе функцијата од Бјорн Кранц, кој ја напушти својата позиција во компанијата како извршен директор. Курвен е главен онлајн директор на ОПАП, грчки оператор, и ќе ја преземе оваа извршна позиција со многу одговорности. 

Игри на среќа Yggdrasil рече Кранц ќе продолжи да ја води компанијата за да обезбеди непречена транзиција пред да замине во септември.

Курвен го коментираше назначувањето, велејќи дека отсекогаш се фокусирал на трансформирање на компанијата. Крантц додаде дека е време да ги предадеме уздите како развивач на софтвер влегува во нова фаза на глобалната мапа.

„Џејмс Курвен е ветеран во индустријата; тој ќе донесе непроценливо искуство и лидерство на компанијата додека таа ќе влезе во следната фаза на поттикнување одржлив, профитабилен раст. Неговото време е да води“, продолжи Бјорн Кранц.

Итаи Фрибергер, претседател на Одборот на Yggdrasil, изјави дека Одборот е воодушевен што Џејмс Курвен се согласил да му се придружи на Yggdrasil како нов извршен директор. 

Тој додаде: 

„Веруваме дека тој поседува вештини и искуство за да го издигне бизнисот на нови височини. Во име на Одборот, сакам да ја изразам нашата благодарност до Бјорн за неговата напорна работа и посветеност во последните четири години во Yggdrasil

Во јуни 2023 година, компанијата го именуваше Марк Мекгинли за нов главен директор за игри. Компанијата, исто така, го проширува својот дофат на пазарот со нови договори за дистрибуција на содржина, со најновиот потпишан на холандскиот iGaming пазар со водечки онлајн казино.

About the author
Priya Patel
Priya Patel

Потекнувајќи од живописните пејзажи на Нов Зеланд, Прија Пател е истражувачката динамо зад длабинските увиди на OnlineCasinoRank. Нејзиниот прецизен пристап кон податоците и трендовите го револуционизираше начинот на кој гејмерите го перцепираат и се движат низ пејзажот на онлајн казиното.

Send email
More posts by Priya Patel

Најнови вести

Револуционизирање на онлајн казина: мобилни игри, зголемени шанси, подобрена безбедност и 3D анимација
2023-11-24

Револуционизирање на онлајн казина: мобилни игри, зголемени шанси, подобрена безбедност и 3D анимација

Вести