Карибите Студ покер Шансите и веројатностите

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
Fact CheckerDylan ThomasFact Checker

Бројни врвни онлајн казина ширум светот нудат покер Caribbean Stud како опција за игра на маса за нивните играчи. Сепак, постојат значителни варијации помеѓу овој и стандардниот блек џек. Да се биде запознаен со шансите за покер на Карибите Студ е од клучно значење.

Предноста на покерот на Caribbean Stud, квалификациите на дилерите, теоријата на веројатност и очекуваната вредност се сите теми што ќе ги покриеме во овој исполнет водич за CasinoRank.

Карибите Студ покер Шансите и веројатностите

The House Edge во Caribbean Stud Poker

Играчите кои планираат да играјте покер Caribbean Stud треба да знае дека казиното има мала предност. Тоа е процентот на обложени пари што казиното очекува да го добие. Едноставно кажано, тоа е вродената предност на казиното над играчот. Caribbean Stud Poker има предност помеѓу 5% и 7%, иако оваа бројка може да варира во зависност од местото на одржување.

Caribbean Stud Poker има позначајна предност во однос на другите игри со карти и маса како блек џек и бакара. Сепак, има голема база на обожаватели поради можноста за освојување значителни суми. Ако играчот добие кралски стрејт, тој може да заработи 100 пати повеќе од нивниот облог.

Квалификации на дилерот во покер на карибите

За да ја игра својата рака, дилерот во Caribbean Stud Poker мора прво да исполни специфични барања - барем една рака на кецови и кралеви. Играчот добива рефундирање на зголемениот облог, па дури и пари на нивниот првичен облог, доколку дилерот ги исполнува овие барања. Еве неколку дополнителни барања:

 • Откако ќе се утврди дали дилерот ги исполнува квалификациите, картичката на дилерот се споредува со картичката на играчот.
 • Ако раката на играчот е подобро рангирана од онаа на дилерот, играчот добива дури и пари на нивниот првичен облог, а табелата за исплата ја одредува исплатата на нивниот зголемен влог.
 • Противникот го губи влогот и зголемувањето ако дилерот има подобра рака.

Теоријата на веројатност за подобрување на шансите за победа

Играчите можат да ги зголемат своите шанси за победа во покерот Caribbean Stud со примена на концепти од теоријата на веројатност. Способноста на играчот да се зголеми или да се предаде како одговор на облог зависи од неговото или нејзиното знаење за шансите за различни карти.

Веројатноста на секоја рака

Човек мора прво да ги сфати шансите да му се даде одредена рака. Шансите на Caribbean Stud Poker да се даде секоја рака се наведени во табелата подолу:

 • Ројал Флеш | 0,00001539
 • Стрејт Флеш | 0,00027851
 • Четири од еден вид | 0,00168067
 • Фул Хаус | 0,02648571
 • Исплакнете | 0,03025492
 • Директно | 0,00392563
 • Тројца од еден вид | 0,02112845
 • Два пара | 0,04753902
 • Пар | 0,42256903
 • Аце-крал или помалку | 0,50117128

Шансите да ви се даде добра рака, како што е кралски флеш или директно флеш, се исклучително мали, како што е прикажано на табелата. Сепак, веројатноста да се добие лоша почетна рака, како што е Ace-King или пониска, е значајна.

Втората информација што им е потребна на играчите се шансите успешно да ја подобрат својата рака. Откако ќе се повика или преклопи анте, играчите може да го зголемат облогот или да испаднат од рака. За да „подигнете“, играчите мора да направат нов облог да го удвојат нивниот влог.

Веројатноста за подобрување на раката

Еве табела подолу за проценка на шансите за успех ако играчот одлучи да подигне:

 • Ројал Флеш | 0,00007708
 • Стрејт Флеш | 0,00138504
 • Четири од еден вид | 0,02405110
 • Фул Хаус | 0,14330682
 • Исплакнете | 0,10941454
 • Директно | 0,09000740
 • Тројца од еден вид | 0,22183547
 • Два пара | 0,47160319
 • Пар или помалку | 0,54296723

Ако играчите имаат сет или помалку, шансите за победа се доста добри. Играчите можат да освојат рака дури и ако започнат со лоша рака со тоа што ќе направат подобра.

Третото разгледување е веројатноста на дилерот да ги исполни стандардите за квалификација. За да се квалификува, дилерот мора да има барем Ace-King, како што разговаравме претходно.

Веројатност да се квалификувате за Upcard

Подолу е графикон со детали за шансите на дилерот да постигне поен со оглед на нивната надградба:

 • Аце | 0,44444444
 • Кралот | 0,44285714
 • Кралица | 0,44117647
 • Џек | 0,43846154
 • Десет | 0,43636364
 • Девет | 0,43333333
 • Осум | 0,43023256
 • Седум | 0,42696629
 • Шест | 0,42352941
 • Пет | 0,41991342
 • Четири или пониски | 0,41758242

Шансите за победа на дилерот се големи, главно ако нивната карта е кец или крал. Бидејќи дилерот најверојатно има моќна рака, можеби е најдобро да се предаде наместо да крене ако играчот има слаба рака.

Очекуваната вредност во покерот Caribbean Stud

Во теоријата на веројатност, очекуваната вредност на случајната променлива е нејзиниот типичен исход. Оптималната стратегија во Caribbean Stud Poker може да се одреди со пресметување на предвидената вредност на секој можен исход.

Во Caribbean Stud Poker, предвидената вредност на една рака се одредува со зголемување на уплатата за раката според нејзината шанса да се појави. Очекуваната вредност на флеш е 0,06 ако уплатата е 2:1 и шансата да се добие флеш е 3%. (2 x 0,03).

Размислете за шансите за победа и губење и наградата за да ја одредите предвидената вредност на изборот, како зголемување или откажување. Очекуваното покачување од 0,2 би било случај ако шансите за победа на раката беа 40%, а исплатата беше 3:1. (0,4 x 3).

Врз основа на теоријата на случајност, најдобриот избор може да се направи со одредување на предвидената вредност на секоја опција и избирање на онаа со најголема вредност.

Заклучок

Познавањето на статистиката и можностите во Caribbean Stud Poker е од суштинско значење за правење добри избори и зголемување на шансите за победа. Успешен план може да се развие со разгледување на работ на куќата, квалификациите на дилерот, теоријата на веројатност и очекуваната вредност.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Кои се моите шанси да добијам флеш кога играм Caribbean Stud Poker?

Во игра на Caribbean Stud Poker, шансите да се добие стрејт се околу 3,03%. Ова е еднакво на очекуваната фреквенција од 0,3 плакнења на 100 раце.

Како нивото на вештина на дилерот влијае на работ на куќата во покерот на карибите?

Квалификациите на дилерот влијаат на работ на куќата во Caribbean Stud Poker, што ја прави победата поверојатна за играчот. Ако дилерот не направи пар, играчите добиваат дури и пари на нивните првични облози, а нивниот зголемен облог е притисок. Како резултат на тоа, работ на куќата е намален, а процентот на плаќање е зголемен.

Дали можете да користите табела за стратегии за да ги зголемите вашите шанси во Caribbean Stud Poker?

Планската карта може да ги зголеми вашите шанси за победа на Caribbean Stud Poker. Играчот може да се консултира со табела за стратегија за совет дали да крене или да се предаде врз основа на силата на раката и откриената карта на дилерот. Да се направи подобар избор и да се спушти работ на куќата може да се постигне со користење на стратегиска карта. Планската карта може да помогне, но од суштинско значење е да ги следите вашите пари и да играте разумно.

Caribbean Stud наспроти други варијанти на покер

Caribbean Stud наспроти други варијанти на покер

Како резултат на неговата широка популарност, покерот создаде плејада верзии кои играчите можат да ги играат со различни групи на вештини и преференции. Caribbean Stud Poker е една од најпопуларните варијанти на покер што неодамна забележа зголемена популарност. Она што го прави уникатен онлајн покерот Caribbean Stud е неговата едноставност и уживањето и приспособливоста во iGaming индустријата.

Вообичаени грешки во покерот на карибите кои треба да се избегнуваат

Вообичаени грешки во покерот на карибите кои треба да се избегнуваат

Caribbean Stud Poker е популарна казино игра, без разлика каде се игра. Во текот на последните неколку години, Caribbean Stud стана широко популарен како онлајн казино игра со вистински пари, достапна во повеќе верзии.

Добрите и лошите страни на играњето Caribbean Stud Poker

Добрите и лошите страни на играњето Caribbean Stud Poker

Caribbean Stud Poker е во пораст во последниве години во онлајн казина - без разлика каде се игра. Оваа возбудлива игра со карти е освежувачко отстапување од стандардниот покер како Texas Hold'em или Omaha.

Карибите Студ покер раце и исплати

Карибите Студ покер раце и исплати

Популарноста на Caribbean Stud Poker се зголеми во текот на изминатите години. Слично е на традиционалниот покер со пет картички, освен што играчот се натпреварува против куќата наместо со другите луѓе.

Управување со субсидирам во Карибите Студ покер

Управување со субсидирам во Карибите Студ покер

За да победите на Caribbean Stud Poker, од витално значење е да се чува под контрола. Играчите можат да спречат губење повеќе отколку што можат да си дозволат со креирање буџет, сегментирање на нивните пари на помали делови и обложување не повеќе од 5% од банкротот на секоја рака.