Игри

March 13, 2023

Онлајн казино игри: слотови против блек џек – кој е подобар?

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Онлајн казина во оваа ера се можеби најдобриот извор на забава за коцкарите. Иако некои луѓе претпочитаат копнени казина, онлајн казината обезбедуваат крајна погодност. Поради ова, повеќето играчи претпочитаат онлајн казина наместо копнени казина. 

Онлајн казино игри: слотови против блек џек – кој е подобар?

Настрана од фактот дека онлајн казината се подобри од копнените казина, дали некогаш сте се запрашале која игра е подобра помеѓу слотови и блек џек? Не можеме со сигурност да кажеме која игра е подобра, но ајде да разговараме за секоја игра во детали и да се обидеме да откриеме која е подобра. 

Двете игри се одлични и луѓето уживаат во нив, но многумина сепак мислат дека едната треба да биде супериорна во однос на другата. Ако сте тука за да дознаете кој е подобар, вие сте на вистинското место. Продолжете да читате до крај за да ја одредите најдобрата игра. Значи, да започнеме.

Слот машини

Ајде прво детално да ги разгледаме слот машините и како да ги играме. Оваа, една од најстарите казино игри, штотуку беше ажурирана со врвни функции, вклучувајќи бонус кругови, каскадни ролни и бесплатни вртења.

Играчите имаат пристап до различни избори на игри поради овие карактеристики. Најпопуларните казино игри исто така се собрани за да ви биде полесно да ги проучувате најважните карактеристики на слотот и да најдете нови игри.

Три или повеќе ротирачки ролни на автоматот почнуваат да се вртат кога ќе се притисне копче. Иако бројот на макари на играта може да варира, три често се апсолутен минимум. Сепак, одредени автомати за автомати може да имаат празни вртења.

Слот машините повеќе не се присутни само во физичките казина благодарение на технолошкиот напредок и зголеменото значење на Интернетот во нашиот секојдневен живот. Најпознатите и најразновидните казино игри во живо се затоа што онлајн слотови се повеќе ги заменуваат другите казино игри.

Затоа, слотови може да бидат совршена опција ако сакате да се забавувате и да се сеќавате на вашата младост. Овие игри се пријатни за играње и едноставни за подигање. Следствено, можете да уживате во оваа игра дури и ако сте почетник. Се разбира, најдобриот пристап би бил да ја направите првата пракса бесплатно и да чекате да започнете со коцкање додека не се чувствувате удобно.

Како да играш

Секоја слот машина е програмирана со тековен процент на враќање или сума што на крајот ќе им ја врати на играчите. Колку е поголем процентот на созревање, толку се поголеми шансите за победа. Двете основни слот машини достапни во казина се прогресивни и рамни.

Прогресивните џекпот ја зголемуваат исплатата како што се придружуваат повеќе играчи, додека џекпотите со рамен врв имаат фиксен износ на џекпот. Мора да го направите максималниот можен облог за монети за да се квалификувате за џекпот кога играте на прогресивна машина.

За да започнете да играте, само ставете малку пари во машината и повлечете ја рачката или ролните. Моделите што се појавуваат на линијата за плаќање одредуваат колку се исплаќа. Затоа, важно е да се обрне големо внимание на тоа каде се наоѓа линијата за плаќање на машината.

Бројните линии за плаќање што се наоѓаат на одредени машини ги зголемуваат вашите шанси за победа. Откако ќе се вртат ролните, ќе ви биде исплатено ако се појават победнички комбинации на линијата за плаќање. Исплатите може да се направат во форма на монети, готовина или кредити што може да се користат за играње други казино игри, во зависност од уредот.

Блек Џек

Блек Џек е фантастична игра која не е премногу тешка за учење. Структурата на онлајн казиното има за цел да личи на физичко казино колку што е можно. Кога ти посетете блек џек казино во живо, дилерот, кој се наоѓа зад масата за обложување блек џек, ќе се соочи со вас.

Дилерот ќе продолжи да дели карти свртени нагоре пред вашиот влог додека играта напредува, вадејќи ги од вистински чевел.

Може да видите картички на други играчи, што ја зголемува социјалната компонента на блек џек. Пред почетокот на секое коло, има одредено време кога можете да го обложите и да ги ставите вашите облози. Ако не го направите тоа, дилерот ќе почне да дели карти по вас.

Важно е да запомните дека целта на блек џекот не е да се приближите до 21 колку што можете. Иако ова е највисокиот можен резултат и практично гарантира победа, нема да добиете многу ако играте онлајн блек џек со цел секој пат кон 21. За да победите, само треба да го надминете вкупниот број на карти на дилерот.

Како да играш

На пример, ако ви поделат два и 8, знаете дека вашата вкупна вредност на раката е 13. Ако ви поделат петка и 8, знаете дека вредноста на целата ваша рака е 13. Џек, кралица, а картите со лице на кралот имаат вредност од 10. Вредноста на Ацето, од друга страна, зависи од тоа како се користи и од другите карти што ги држите.

На пример, ако извлечете кец или два, кецот автоматски ќе биде постигнат со 11, што дава вкупна вредност на вашата рака од 13 поени. Ако удрите и нацртате 10, вредноста на Ас ќе се прилагоди на еден, давајќи ви на раката вредност 23, избегнувајќи биста.

Вкупната вредност на вашата рака се одредува според картичките што ги имате во неа. Така, ако добиете десетка и Џек, целата вредност на вашата рака е 20. Ако постигнете 21 во кој било момент, вашата рака е разбиена и го губите вашиот облог. Опциите се погодени, стојат, поделени, двојно надолу или осигурување.

Кој е подобар - слотови или блек џек?

Слотовите се едноставни игри во казина, бидејќи нема да треба да користите никаков вид стратегија. Додека играње блек џек онлајн, ќе треба да размислувате и да донесете некои одлуки за да ја добиете играта. Секој пат кога ќе ви подадат рака, мора да изберете дали да стоите или да удирате, а повремено мора да размислите за удвојување, откажување или разделување.

Осигурајте се дека ја правите најдобрата игра ако користите стратешка картичка или ако го запомните најдобриот план. Сите овие размислувања се клучни ако сакате да го минимизирате работ на куќата. Меѓутоа, ако не сакате, можете да играте слотови без да размислувате за ништо.

Дури и не е неопходно често да го притискате копчето за центрифугирање кога играте слотови онлајн, бидејќи многу машини ви дозволуваат да ги поставите за неколку вртења. Калемите може да се вртат толку брзо или бавно колку што ќе одберете. Може да можете да играте 500 раце секој час или да правите само 50 вртења на час ако сакате да го погодите што побрзо.

Значи, главната поента што ја правиме овде е дека нема да треба да се грижите за правење стратегии или нешто друго додека играте слотови. Додека сте во блек џек, ќе треба да размислите повеќе и да направите некои стратегии; понекогаш, дури и ќе треба да размислувате надвор од кутијата за да победите.

Повеќе шанси за победа?

Сега да зборуваме за втората точка. Највисокиот што вообичаено можете да го освоите со една рака на блек џек е 1,5 пати повеќе од вашиот првичен облог. Ова се случува кога ќе освоите блек џек и ќе добиете исплата од 3 до 2. Заработувате двојно повеќе од вашиот првичен облог ако се удвоите или поделите и ги освоите двете раце, но исто така треба да го удвоите вашиот облог.

Сепак, можеби ќе можете да освоите илјадници или повеќе на едно вртење кога играте на слотови. Прогресивните слот машини повремено нудат џекпот кои надминуваат милион долари, од кои многу имаат врвни награди од најмалку десет илјади долари. Иако ретко се добиваат највисоки награди, тоа е барем можно. Играњето блек џек го прави невозможно.

Ако играте блек џек игра, постои улов што обезбедува страничен облог со значителна потенцијална исплата. Казината не сакаат да го знаете овој малку познат факт. Речиси сите странични облози за игра на маса имаат далеку повисок хаус од главната игра. Ова често го подига работ над автоматите.

Куќа Еџ

Следната точка е за работ на куќата. Некои блек џек играчи можат да ја победат играта со броење карти, но не многумина можат да го прават тоа постојано. Како и да е, може да играте со скромна предност ако играте мудро и под одлични правила. Не треба да мислите дека можете да го надмудрите казиното кога играте слотови.

Поради нивниот дизајн, слот машините постепено ја трошат вашата банкарска сметка. Машините се конфигурирани со сооднос на враќање што им наложува да задржат одреден дел од секој долар што им се плаќа. Можете да победите на краток рок, но колку подолго играте, толку поблиску вашите реални резултати ќе личат на вашите очекувања.

Пејсинг

Дилерот и другите играчи во играта на блек џек го воспоставуваат темпото. Можете да играте исто толку брзо колку што се занимава дилерот и играат другите играчи. Можете да играте малку побавно, но за најдобра уметност, мора да играте со иста брзина како и масата. Може да имате целосна контрола кога играте слотови. 

Имате можност да играте брзо или бавно. Ова е вистина без разлика дали вие играјте во онлајн казина или физички казина. Една од најпристапните стратегии за повеќе да ги растегнувате парите додека играте слотови наместо блек џек е на овој начин. Може да играте подолго од вртење на макари што е можно побрзо ако одвоите време и правите само неколку вртења секоја минута.

Сега можеби мислите дека слотови се подобри од Блек Џек. Па, можеби се, но слотови се во основа за почетници. Многу експерти исто така играат слотови, но нема многу што да дознаете или запомните додека играте слотови. Сепак, има неколку работи што треба да ги имате на ум, а кои се објаснети во ова упатство.

Од друга страна, Блек Џек е за луѓе кои бараат предизвик. Ако сакате повеќе да го користите вашиот ум или сте сигурни дека можете да стигнете до работ на куќата, тогаш можете да одите на Блек Џек. Блек Џек бара огромно бура на идеи и меморија на слики. Значи, ако сте подготвени за предизвиците, сигурно треба да одите на блек џек.

Но, ако само сакате да го задржите вашето патување за коцкање едноставно, тогаш можете да одите на слотови. Ова е тоа за водич. Се надеваме дека ќе го добиете одговорот што го барате.

Заклучок

Блек Џек и слотови се одлични игри. И двете имаат предности и недостатоци, но не можеме да бидеме сигурни што е подобро. Со читање на упатството, можете да одредите што е подобро за вас.

Ако сакате да играте едноставни игри, тогаш можете да одите на слотови. Ако сакате повеќе да го користите вашиот мозок и сакате некој предизвик, тогаш можете да одите на Блек Џек. Двете игри се сосема различни, но тие ќе дадат одлично искуство. Затоа, продолжете и одберете една според вашата желба. Можете исто така да ги изберете и двете.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Yaspa обезбедува грант од Владата на ОК за побезбедна платформа за вештачка интелигенција за коцкање
2024-04-06

Yaspa обезбедува грант од Владата на ОК за побезбедна платформа за вештачка интелигенција за коцкање

Вести