Терминологии и сленгови на онлајн слотови

Слотови

2021-11-08

Онлајн слотови се несомнено најраспространетите игри во секој момент онлајн казино. Освен што нудат волшебна игра полна со функции со висока плата, овие игри се одговорни и за најголемите џекпот во индустријата за iGaming. И тоа не треба да се спомене дека повеќето бонуси на онлајн казино се врзани за слот машини.

Терминологии и сленгови на онлајн слотови

Но, за почетниците на овие машини, мора да се борат да разберат некои вообичаени терминологии. Затоа, за да избегнете да влезете во некои непријатни ситуации, прочитајте го овој водич за да знаете некои заеднички онлајн слотови терминологии.

Кратка историја на онлајн слотови

Како прво, слот машината е класична казино игра каде играчите ги вртат ролните и го чекаат исходот. Макари обично имаат симболи кои слетуваат по случаен избор по ставање облог и вртење на макари.

Сепак, овие машини постојат околу 19 век. Тогаш користеле запчаници и пружини за да дадат резултати по вртењето на макари.

Меѓутоа, модерните компјутеризирани автомати за игри на среќа дојдоа до израз за да ги олеснат работите. Наместо да користат пружини и запчаници за генерирање резултати, овие машини користат софтвер RNG (Random Number Generator).

RNG генерира милиони или дури милијарди резултати во секунда. Сега, ова ги елиминира сите можности за мамење во најдобрите онлајн казина.

слотови Речник на терминологии

Ако сте сериозни во врска со играњето на овие игри, постојат стотици, па дури и илјадници термини за автомати за совладување. Сепак, оваа страница ќе наведе само некои од најчестите. Тие вклучуваат:

3/5-ролна слотови

Повеќето онлајн слотови обично доаѓаат со 3 или 5 ролни, иако некои може да имаат 7. Во секој случај, тоа се однесува на вртечките вертикални колони со симболи. Вообичаено, класичните слотови имаат само 3 ролни.

Линија за плаќање

Линијата за наплата се однесува на линијата што се сече низ ролните каде што симболите се чини дека формираат добитна комбинација. Некои игри бараат од играчите да создадат победничка комбинација од лево кон десно или обратно. Сепак, други може да имаат вертикални и дијагонални линии за плаќање.

Автоматска репродукција

Како што навестува името, AutoPlay е слот-функција што им овозможува на гејмерите претходно да ја наместат играта да ги врти ролните неколку пати автоматски. Ова многу ги олеснува работите ако планирате да играте подолги периоди.

Бесплатни вртења

Не барате учител да ви каже што се бесплатни вртења. Бесплатните вртења се однесуваат на бонусните кругови на вртење што играчот ги добива на автомат по совпаѓање на одредени симболи.

Мултипликатор

Мултипликатор е бројот на пати кога машината множи почетен влог. На пример, слетувањето на одреден симбол може да го помножи вашиот оригинален облог 2x.

Мегавејс

Ова е веројатно најголемата иновација во светот на онлајн слотови. Развиен од BTG (Big Time Gaming) во 2017 година, овој механичар им нуди на играчите милиони начини на победа на линијата за плаќање.

RTP

RTP (враќање на играчот) е максималниот принос што играчот може да го очекува од една рунда на облог. На пример, играта може да понуди 95% RTP. Овде, максимумот што играчот може да очекува да победи од облог од 100 монети е 95 монети.

Варијанса/нестабилност

Варијансата или нестабилноста на слотот е фреквенцијата на исплата. Машината со мала варијанса плаќа почесто, иако ниски износи. Обратно може да се каже за слотови со висока варијанса.

Распрснете

Скатер е симбол на слот што предизвикува бонус спин круг. Вообичаено, со слетување на одреден број на распрснувачи се активираат кругови (и) на слободно вртење.

Диви

Дивиот симбол е слот кој ги заменува другите стандардни симболи на линијата за плаќање освен расфрлањето. Како резултат на тоа, играчите добиваат повеќе можности да создадат добитна комбинација.

Заклучок

Ете ти; ова се најчестите онлајн слотови термини за совладување. Но, како што беше кажано на почетокот, многу се зборовите дека набројувањето на сите на една објава е практично невозможно. Затоа, продолжете да играте и учете додека напредувате.

Најнови вести

Уругвај се приближува до легализација на онлајн казина
2022-09-17

Уругвај се приближува до легализација на онлајн казина

Новости