Фреквенција на хитови на онлајн слотови – Знајте ја математиката

Слотови

2022-03-18

Benard Maumo

Онлајн казино игрите засновани на вештини како што се блек џек и покер отсекогаш се издвојувале како игри за тактните момци. Но, иако ова е делумно точно, математичките вештини се од витално значење во автоматите. Колку и да изгледаат јасни, онлајн слотови имаат свои тактички страни што може да ја направи или прекине вашата сесија за игри. 

Фреквенција на хитови на онлајн слотови – Знајте ја математиката

Една таква карактеристика е фреквенцијата на хит на онлајн слот. Многу играчи често се загрижени за RTP, раб на куќата, варијансата и линиите за плаќање што забораваат на стапката на победа. Значи, овој пост ќе ги отпакува основите на фреквенцијата на удари на автоматот и како да ја пресметате. Продолжи да читаш!

Што е фреквенција на удари на слот?

Фреквенцијата на удари на автоматот обично се меша со варијансата. Но, овие два термина се малку различни. Во основа, фреквенцијата на удари на слотот се однесува на тоа колку често машината создава исплата. Ова обично се пресметува во проценти.

Во просек, фреквенцијата на удари на повеќето онлајн слотови најмногу врвни онлајн казина е нешто помеѓу 20% и 35%. Сега, под претпоставка дека играта има фреквенција на удари од 20%, може да очекувате барем 1 на секои пет вртења. Оваа информација би требало да ви помогне да создадете совршен банкрот за коцкање.

Како да се одреди фреквенцијата на удари на играта

Едно е сигурно; повеќето играчи на слот не знаат како да ја пресметаат фреквенцијата на удари на играта. Дури и се влошува бидејќи повеќето развивачи на игри не ги даваат овие информации. Па, како да ја дознаете оваа стапка на добивка?

RTP (враќање во плеерот)

RTP е просечната сума што ја плаќа автоматот на долг рок. Како и фреквенцијата на удари, ова обично се пресметува во проценти. Често, на развивачите на игри ќе им биде драго да го споделат RTP. На пример, ако се обложите од 1.000 долари на автомат со 96% RTP, тоа значи дека можете да освоите до 960 долари на долг рок. Значи, очигледно, повисок RTP е начин да се оди.

Со тоа кажано, користете го RTP за да ја знаете стапката на победа на играта. Со оглед на тоа што 96% е индустриски стандард, сè што е многу над тоа, како 97,5% или 97,5%, значи дека машината плаќа почесто. Обратно важи и за откривање непознат RTP. Забележете, сепак, дека RTP е само теоретска претпоставка и не може да се користи за да се утврди ништо.

Варијанса или нестабилност

Друга карактеристика на играта што може да се користи за мерење на шансите за победа на краток рок е нестабилноста или варијансата. Слот со ниска нестабилност се исплаќа почесто од многу нестабилните игри. Сепак, поранешниот исплата огромни суми. Некои развивачи на игри укажуваат на нестабилноста на скала од 10 или 5. 

Значи, ако слот машината е оценета со 4/5, тоа едноставно значи дека играчите треба да очекуваат помалку победи. Со такво предвидување, можете да очекувате и фреквенцијата на удари да биде на долниот крај, веројатно помалку од 20%. Спротивно на тоа, користете ја фреквенцијата на победи за да знаете дали играте слот машина со мала или висока варијанса.

Бонус карактеристики

Најдобрите онлајн казина како PlayAmo често ги пречекуваат новите гејмери со топол депозит или бонус без депозит. Дури и се подобрува за време на играта бидејќи некои слот машини доаѓаат со бонус функции како бесплатни вртења, каскадни макари, Megaways плаќа, множители, дивини и така натаму. 

Но, тактните играчи не играат на слот машини кои даваат бесплатни вртења, преспинови и други бонуси во секоја дадена можност. Тоа е затоа што програмерите нудат такви стимулации знаејќи многу добро дека играта има мала фреквенција на удари. Запомнете дека ништо не оди за ништо во онлајн коцкањето. Запомнете, поголемите награди за казино имаат построги барања за играње. 

Играње игри бесплатно

Многу играчи не одвојуваат време да ја играат демо верзијата за слот игри пред да ризикуваат било што. Ова е иако демо-игрите се бесплатни за играње на веб-страницата на казино или на веб-страницата на развивачот на игри. Иако можеби изгледа одзема време да се практикува играње игра која не бара никакви вештини, интелигентните играчи го користат ова искуство за да ја пресметаат фреквенцијата на победи. 

На пример, можете да регистрирате 2.000 резултати, од кои 400 резултираат со победнички сесии. Во тој случај, просечната фреквенција на удари треба да биде 20% (400/2000 x 100). Едноставно кажано, сте освоиле барем едно вртење на секои пет за време на демо сесијата. Сега тоа е слот машина со ниска фреквенција.

RTP и Variance се несигурни!

Одредувањето на фреквенцијата на удари на слотови е предизвик бидејќи повеќето провајдери на софтвер не ги даваат овие информации. Но, за среќа, варијансата на играта и информациите за RTP треба да помогнат да се добие груба проценка за тоа колку често може да се погоди победничката комбинација. Како што беше кажано претходно, слотови со мала варијанса и високи RTP треба да имаат повисоки фреквенции на удари бидејќи играчите редовно формираат победничка комбинација.

Но, бидејќи варијансата на играта и RTP се теоретски пресметки од развивачот, тие не даваат јасна слика. Затоа, најсигурен начин да се знае фреквенцијата на удари е да се игра играта и да се погледне табела за плаќање. Запомнете дека ќе треба да регистрирате илјадници резултати за да ја добиете просечната перспектива.

Најнови вести

Уругвај се приближува до легализација на онлајн казина
2022-09-17

Уругвај се приближува до легализација на онлајн казина

Новости