Не губи време! Совети за онлајн коцкање за Texas Hold'em

Тексас Холдем

2022-02-14

Benard Maumo

Тексас Холдем е веројатно најчестиот тип на видео покер во онлајн коцкање. Овде, играчите добиваат две картички свртени надолу пред дилерот да рашири пет карти. Потоа, следува обложување. Иако е вклучен некој елемент на среќа, гејмерите треба да бидат најдобро што можат за да освојат рака за покер. Ова го поставува ова прашање; Дали има безбедни облози во Тексас Холдем? А што им е потребно на играчите за да успеат?

Не губи време! Совети за онлајн коцкање за Texas Hold'em

Совет #1. Гледајте ги другите играчи

Едноставно не можете да се заситите од правилото за покер, а? Во играта на покер, играчите не можат да си дозволат да ги тргнат очите од она што го прават противниците на масата. Секогаш е лесно да бидете фиксирани со свои раце и да игнорирате што се случува. 

Секогаш знајте го бројот на чипови што ги имаат другите играчи и типот на картички што ги држат. Ова може да ви помогне да одредите која е нивната посилна рака. Можете исто така брзо да ги знаете потесните и блефирани играчи. Значи, без разлика дали играте во онлајн казино или копнено казино, бидете внимателни на потезите на противникот.

Совет бр. 2. Користете ја совршената положба

Еве уште еден едноставен, но многу ефикасен трик кој делува „магично“ во Texas Hold'em. Да се има добра позиција над противниците може да испадне како најмудриот потег што некогаш сте го направиле на покер маса. Но, за жал, многу играчи не успеваат да го разберат овој витален концепт.

Настојувајте секогаш да бидете на дното кога играте Texas Hold'em на најдобрите онлајн казина. Оваа позиција ви овозможува да дејствувате последно по флопот, реката или вртењето. И кога ќе дојде вашиот ред, ќе ги проучите рацете на другите играчи и ќе продолжите да донесувате информирана одлука. Сепак, дејствувајте прво ако вашата игра е доволно агресивна.

Совет бр. 3. Знајте кога да виткате

Општо познато е дека покерот е главно за облозите што ги заштедувате отколку за облозите што ги правите. Сиромашните покер играчи не знаат многу работи, но нивното главно поништување е незнаењето кога да се свитка. Но, за нивна одбрана, преклопувањето е еден од најмалку разбраните покер концепти во онлајн коцкањето.

Еве список на покер раце кои секогаш треба да ги свиткате:

  • Секоја рака со 2, освен кец-2 одговара и пар 2-ки.
  • Секоја рака со 3, освен кец-3 одговара и пар 3-ки.
  • Секоја рака со 4, освен кец-4 одговара и пар 4-ки.
  • Секоја рака со 5, освен кец-5 одговара и пар 5-ки.
  • Секоја рака со 6, освен ас-6 одговара и пар 6-ки.
  • Секоја рака со 7 освен ace-7suited, пар од 7 и 7-8 одговара.
  • Секоја рака со 8 освен ас-8 одговара, пар 8-ки, 7-8 одговара, 8-9 одговара и 8-10 одговара.
  • Секоја рака со 9, освен ас-9 одговара, пар 9-ки, 8-9 одговара, 9-10 одговара, 9-J одговара, 9-Q одговара и 9-K одговара.

Совет #4. Не блефирајте

Повеќето просечни Џо не можат да одолеат на шансата да блефираат во покер. Но, ако планирате да одите професионално, тогаш знајте дека блефирањето може да уништи повеќе отколку што прави. Зошто? Вообичаено, лесно е да се фатите како блефирате и на крајот да ја потрошите вашата банка. 

Искусните покер играчи знаат дека играчите кои блефираат не се доволно самоуверени или вешти. За возврат, тие ќе ви го таргетираат грбот и ќе ви го вдлабнат чипот пред да го знаете. Уште полошо, играчите кои блефираат секогаш мислат дека противничките играчи секогаш блефираат. Ова може да ги натера да изгубат трага за виталните податоци на масата. Затоа, не блефирајте ако сакате да ја подобрите вашата игра.

Совет #5. Не куцај

Уште едно големо не на масата е куцањето. Понекогаш играчите може да се најдат во ситуација кога никој не подигнал префлоп. Во тој случај, единствените опции се да кренете или да повикате ако држите рака што може да се репродуцира. Ако одлучите да го повикате големиот слеп, тоа се нарекува и куцање. Дополнително, отвореното куцање е кога сте првиот кој куца. 

Па, зошто е лоша идеја да куцам? Играчите кои куцаат повеќе отколку што креваат веројатно имаат премногу слаби раце. Затоа е препорачливо само да се подигне или свитка. Исто така, играчите кои куцаат во саксии кога се надвор од позиција, играат ризично. Едноставно да речеме, отворените куцачи се забранета зона.

Совет #6. Практиката прави совршена

Секој играч може да научи покер системи. Но, не сите знаат како да ги спроведат триковите. Без многу вежбање, целата напорна работа ќе биде залудна. Покерот е игра на вештини, исто како блек џек. Затоа, добрите покер играчи често се однесуваат кон себе како професионални спортисти. Се сеќавате ли кога последен пат го посветивте тоа дополнително време на бесплатно играње покер? Се надевам дека ќе го направите тоа!

Заклучок

Ова се само неколку совети за коцкање што треба да ги примените на масата во Тексас Холдем. Постојат многу други победнички техники кои може да се научат само додека се искачуваат по скалата. Но, во меѓувреме, применете ги овие совети за да ги одвратите насилниците на масата за покер.

Најнови вести

Промоција на Betfinal на Светското првенство 2022 година
2022-11-29

Промоција на Betfinal на Светското првенство 2022 година

Новости