Совети за онлајн коцкање за Texas Hold'em

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer

Тексас Холдем е веројатно најчестиот тип на видео покер во онлајн коцкањето. Овде, играчите добиваат две картички свртени надолу пред дилерот да рашири пет карти. Потоа, следува обложување. Иако е вклучен некој елемент на среќа, гејмерите треба да бидат најдобро што можат за да освојат покер рака. Ова го поставува ова прашање; дали има сигурни облози во Тексас Холдем? А што им треба на играчите за да успеат?

Совети за онлајн коцкање за Texas Hold'em

Совет #1. Гледајте други играчи

Едноставно не можете да се заситите од правилото за покер, а? Во играта на покер, играчите не можат да си дозволат да ги тргнат очите од она што го прават противниците на масата. Секогаш е лесно да бидете фиксирани со свои раце и да игнорирате што се случува.

Секогаш знајте го бројот на чипови што ги имаат другите играчи и типот на картички што ги држат. Ова може да ви помогне да одредите која е нивната посилна рака. Можете исто така брзо да ги знаете потесните и блефирани играчи. Значи, дали играње во онлајн казино или копнено казино, бидете внимателни на потезите на противникот.

Совет #2. Користете ја совршената позиција

Еве уште еден едноставен, но многу ефикасен трик кој делува „магично“ во Texas Hold'em. Да се ​​има добра позиција над противниците може да испадне како најмудриот потег што некогаш сте го направиле на покер маса. Но, за жал, многу играчи не успеваат да го разберат овој витален концепт.

Настојувајте секогаш да бидете на дното кога играње Texas Hold'em во најдобрите онлајн казина. Оваа позиција ви овозможува да дејствувате последно по флопот, реката или вртењето. И кога ќе дојде вашиот ред, ќе ги проучувате рацете на другите играчи и ќе продолжите да донесувате информирана одлука. Сепак, дејствувајте прво ако вашата игра е доволно агресивна.

Совет #3. Знајте кога да виткате

Општо познато е дека покерот главно се однесува на облозите што ги заштедувате отколку на облозите што ги правите. Сиромашните покер играчи не знаат многу работи, но нивното главно поништување е незнаењето кога да се свитка. Но, за нивна одбрана, преклопувањето е еден од најмалку разбраните покер концепти во онлајн коцкањето.

Еве список на покер раце кои секогаш треба да ги свиткате:

  • Секоја рака со 2, освен кец-2 одговара и пар 2-ки.
  • Секоја рака со 3, освен кец-3 одговара и пар 3-ки.
  • Секоја рака со 4, освен кец-4 одговара и пар 4-ки.
  • Секоја рака со 5, освен кец-5 одговара и пар 5-ки.
  • Секоја рака со 6, освен ас-6 одговара и пар 6-ки.
  • Секоја рака со 7 освен ace-7suited, пар 7-ки и 7-8 одговара.
  • Секоја рака со 8, освен ас-8 одговара, пар 8-ки, 7-8 одговара, 8-9 одговара и 8-10 одговара.
  • Секоја рака со 9, освен ас-9 одговара, пар 9-ки, 8-9 одговара, 9-10 одговара, 9-J одговара, 9-Q одговара и 9-K одговара.

Image

Совет #4. Не блефирајте

Повеќето просечни Џо не можат да одолеат на шансата да блефираат во покер. Но, ако планирате да одите професионално, тогаш знајте дека блефирањето може да уништи повеќе отколку што прави. Зошто? Вообичаено, лесно е да се фатите како блефирате и на крајот да го потрошите вашиот субсидиум.

Искусните покер играчи знаат дека играчите кои блефираат не се доволно сигурни или вешти. За возврат, тие ќе ви го таргетираат грбот и ќе ви го вдлабнат чипсот пред да знаете. Уште полошо, играчите кои блефираат секогаш мислат дека противничките играчи секогаш блефираат. Ова може да ги натера да изгубат трага за виталните податоци на масата. Затоа, не блефирајте ако сакате да ја подобрите вашата игра.

Совет #5. Не куцај

Уште едно големо не на масата е куцањето. Понекогаш играчите може да се најдат во ситуација кога никој не подигнал префлоп. Во тој случај, единствените опции се да кренете или да повикате ако држите рака што може да се репродуцира. Ако одлучите да го повикате големиот слеп, тоа се нарекува и куцање. Дополнително, отвореното куцање е кога сте првиот куцач.

Па, зошто е лоша идеја да куцам? Играчите кои куцаат повеќе отколку што креваат веројатно имаат премногу слаби раце. Затоа е препорачливо само да се подигне или свитка. Исто така, играчите кои куцаат во саксии кога се надвор од позиција, играат ризично. Едноставно кажете, отворените куцам се забранета зона.

Совет #6. Практиката прави совршена

Секој играч може да научи покер системи. Но, не сите знаат како да ги спроведат триковите. Без многу вежбање, целата напорна работа ќе биде залудна. Покерот е игра на вештина, исто како блек џек. Затоа, добрите покер играчи често се однесуваат кон себе како професионални спортисти. Се сеќавате ли кога последен пат го посветивте тоа дополнително време на бесплатно играње покер? Се надевам дека ќе го направите тоа!

Заклучок

Ова се само неколку совети за коцкање што треба да ги примените на масата во Тексас Холдем. Постојат многу други победнички техники кои може да се научат само додека се искачуваат по скалата. Но, во меѓувреме, применете ги овие совети за да ги одвратите насилниците на масата за покер.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
За

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Кои основни стратегии треба да научам за Texas Hold'em?

За оние кои се нови во Texas Hold'em, разбирањето на рангирањето на рацете, важноста на позицијата и основите на стратегиите за обложување се основни појдовни точки за ефективна игра.

Како да ги подобрам моите шанси во онлајн Texas Hold'em?

Подобрувањето на вашите шанси во Texas Hold'em вклучува совладување техники за блефирање, учење да читате противници, ефикасно управување со вашата банка и постојано прилагодување на вашата стратегија врз основа на текот на играта.

Дали е можно постојано да се победи во Texas Hold'em?

Иако конзистентната победа не е загарантирана поради вродениот фактор на среќа во играта, играчите можат да ги зголемат своите шанси за успех преку вежбање, стратешка игра и донесување одлуки базирани на логика, а не на емоции.

Кои се вообичаените грешки што треба да се избегнуваат во Texas Hold'em?

Вообичаени грешки во Texas Hold'em вклучуваат играње премногу раце, неуспех да се прилагодат на стиловите на игра на противниците, игнорирање на позицијата на табелата и занемарување правилно да се управува со банкротот.

Може ли да користам стратегии на Texas Hold'em и во онлајн и во игри во живо?

Да.

Колку е важна психолошката стратегија во Тексас Холдем?

Психолошката стратегија, вклучувајќи блефирање, читање противници и одржување на смирено однесување, е од клучно значење во Texas Hold'em бидејќи може значително да влијае на процесите на донесување одлуки и на резултатите од рацете.