Netherlands Gaming Authority

Речиси 10 години им беа потребни на холандските пратеници да ги спроведат регулативите околу онлајн казина, одобрувањето на законите беше одобрено од Сенатот во 2019 година и сега целосната контрола на индустријата во земјата е во рацете на Kansspelautoriteit (Холандска управа за игри). Телото за лиценцирање и регулација е во процес на издавање лиценци за онлајн казина, при што 10 се веќе доделени, а околу 20 чекаат одобрување. Ги прегледуваме и рангираме сите казина со холандски лиценци, со што е едноставно да се направи најсоодветен избор за вашите потреби за играње.

Netherlands Gaming Authority
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Онлајн казина лиценцирани од холандската управа за игри

Откако беше усвоена легислативата за да се дозволи лиценцирање на казина во Холандија, добар број оператори поднесоа апликации, а многу од нив веќе беа одобрени и дадени лиценци. Томбола со седиште во ОК и Холандското казино со седиште во Холандија добија лиценци од Kansspelautoriteit меѓу неколку други. И покрај тоа што е нова лиценца во индустријата (достапна од 2021 година), холандската лиценца за онлајн казино веќе се покажува како популарна; со даватели на казино кои сакаат легално да го сервисираат населението на европската земја која ужива растечки и прогресивен пазар за онлајн казина за коцкање.

И локалните и странските казина можат да добијат лиценца од холандската управа за игри на среќа, при што казина во странство со седиште во земји како Обединетото Кралство веќе се лиценцирани. Холандската лиценца за игри е неопходна за онлајн казина кои сакаат да им покажат на локалните играчи дека ги исполнуваат највисоките безбедносни стандарди и дека се реномирани бизниси. Долгорочното влијание на холандскиот систем на лиценци врз индустријата за коцкање преку Интернет во земјата допрва треба да се види, со тоа што законодавството стапува во целосна сила дури во 2021 година, но бројот на веќе издадени лиценци и апликации што се чекаат покажува популарна побарувачка за лиценца во рана фаза.

За лиценцата за коцкање Kansspelautoriteit

Потребни се многу барања за да се квалификувате за лиценца од холандската управа за игри. Откако помина поголем дел од 10 години за да се воведе законодавство, не може да има сомнеж дека барањата за лиценцирање се темелни. Одговорното коцкање мора да биде промовирано од казината што ја бараат оваа лиценца, вклучително и промоција на одговорно коцкање кон постоечките корисници на страницата. Исто така, од онлајн казина се бара да испратат силна порака за опасностите од висококатните производи за коцкање, предупредувајќи ги играчите да бидат претпазливи и да се грижат дека играат на одговорен начин.

Одржување на играчите безбедни

Еден од најзначајните фактори за добивање лиценца од холандскиот Kansspelautoriteit е безбедноста. Поради ова, добивањето лиценца од органот бара воспоставување на строги безбедносни мерки и строго почитување на релевантните прописи околу рекламирањето што го спроведува органот. Задолжително е одговорно рекламирање, при што на рекламите им е забрането да бидат насочени кон малолетници. Моделите за улоги и сликите налик на цртани се исто така ограничени со законодавството. За да добијат лиценца, онлајн казината мора да ги следат овие правила и другите за да се осигураат дека играчите се чуваат безбедни од неодговорно коцкање. Дополнително, деталите на клиентите мора да се чуваат безбедни користејќи заштита на индустријата за да се спречи забранет пристап. Како земја-членка на ЕУ, онлајн казината кои работат во Холандија, исто така, мора да обезбедат дека се усогласени со регулативите на ЕУ GDPR.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)