Poland Gaming Authority

Полска е една од бројните европски земји кои спроведуваат силно рестриктивни регулативи во однос на онлајн казината. Полскиот орган за игри на среќа е регулаторно тело задолжено за спроведување на законите за коцкање во земјата и издавање лиценци за бизниси кои ги исполнуваат условите. Во моментов, само неколку институции за спортско обложување се лиценцирани од страна на полската управа за игри на среќа, без никакви опции за онлајн казино кои го намалуваат тоа. Полска редовно ги блокира интернет провајдерите на онлајн казина со седиште во странство и ги спречува банките да обработуваат трансакции за овие страници. Онлајн казина регистрирани во други земји на Европската унија може да аплицираат против тоа да бидат ставени на црната листа од полскиот регулатор според законите на ЕУ, меѓутоа, таквите барања бавно се обработуваат и не секогаш даваат позитивни резултати.

Poland Gaming Authority
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Онлајн казина лиценцирани од полската управа за игри

До денес, нема онлајн казино на кое му е доделена лиценца од полската управа за игри. Ова се должи на рестриктивните закони наметнати на коцкањето од полската влада, при што регулаторот користи многу овластувања со кои располага за да спречи онлајн казината да работат во земјата. Во моментов, само неколку бизниси за спортско обложување се законски лиценцирани за работа од страна на Полската управа за игри, што ги остава играчите во земјата со минимални опции. Типично е онлајн казина со седиште во странство да бидат блокирани од интернет провајдери во Полска, а трансакциите исто така се спречени од полските банки; што им го отежнува играњето онлајн игри на среќа за полските клиенти.

Со користењето на VPN и некои европски онлајн казина кои апелираа да бидат блокирани од Полска, нудејќи им услуги на клиентите во регионот, полските играчи сè уште редовно бараат можности за онлајн коцкање. Иако тоа е предложено и сè уште може да се случи, не е познато дека редовно се спроведуваат дејствија против поединечни играчи во Полска кои пристапуваат до меѓународни онлајн казина; со регулаторно дејство претежно насочено директно кон самите бизниси. Како такви, многу полски жители продолжуваат да се коцкаат онлајн со минимален страв од последици.

За лиценцата на органот за игри во Полска

Како што беше дискутирано претходно, онлајн казината моментално не можат да добијат лиценца од полската управа за игри. Законите околу коцкањето се тешки, а онлајн казината се соочуваат со блокирање од властите, бидејќи банките редовно одбиваат да обработуваат трансакции. И покрај големите ограничувања, некои онлајн казина со седиште во други европски земји обезбедуваат услуги за жителите на Полска, па дури и ги нудат своите веб-страници на опции на полски јазик. Можеби е потешко, но играчите во Полска навистина уживаат во коцкањето преку Интернет, далеку од малиот број институции за спортско обложување кои се легално лиценцирани; со минимални средства за извршување против поединечни играчи дополнително охрабрувајќи ја употребата на прекуокеанските бизниси за играње игри на среќа.

Безбедно онлајн коцкање во Полска

Иако лиценцата за онлајн казино сè уште не е достапна од полскиот орган за игри на среќа, Европската унија има закони кои им овозможуваат на бизнисите да поднесат барања против тоа да бидат ставени на црната листа од регулаторното тело во Полска. ЕУ, исто така, врши притисок врз Полска да направи промени во регулативите за коцкање за да може да се усогласи со законите на ЕУ. И покрај ограничувањата, полските играчи можат да останат безбедни додека се коцкаат преку Интернет, проверувајќи дали онлајн казината што ги користат се лиценцирани од други европски земји, како што се Малта или ОК. Ваквите лиценци покажуваат дека казиното работи праведно и има безбедносни протоколи кои ги штитат клиентите и нивните податоци. Прегледите на корисниците можат да бидат и ефикасен начин за утврдување на кредибилитетот на онлајн казиното.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)