UKGC го стега обрачот на слотови со покер оставен неповреден

UK Gambling Commission

2021-03-05

Светот на онлајн коцкањето постојано се развива, а обложувачите во ОК го знаат тоа доста добро. Неодамна, Комисијата за коцкање на ОК објави нови ажурирања на Законот за коцкање од 2005 година. Иако некои може да изгледаат нефер, ова е дел од пошироката шема за да се направи коцкањето во ОК побезбедно и поодговорно. Новите правила воведуваат ограничувања на брзината на центрифугирање и трајна забрана на функциите што ги слават загубите како победи и ја забрзуваат играта. Ајде да погледнеме појасно!

UKGC го стега обрачот на слотови со покер оставен неповреден

Што има во него за слотови?

Како што беше кажано на почетокот, новите регулативи главно се насочени кон видеото слотови. Според податоците на UKGC, видео слотови доминираат во активноста на онлајн казиното со неверојатни 70% удел. Нивното истражување покажува дека обложувачите користеле најмалку 67 фунти месечно на видео слотови во споредба со 45 фунти за спортско обложување и 36 фунти на други онлајн казино игри. Имајќи ги на ум овие неверојатни бројки, очигледно е зошто телото сака да постави построги правила за видео слотовите.

Подолу се новите прописи за слот игри:

 • Помеѓу вртењата треба да има минимум 2,5 секунди.

 • Слотовите не треба да имаат карактеристики што им даваат на играчите илузија на контрола врз исходот на играта или ја забрзуваат играта.

 • Воведување на трајна забрана за која било функција за автоматско играње што може да доведе до тоа играчите да ја изгубат патеката на нивната игра.

 • Забранете ги звуците или сликите што им даваат на играчите победничка илузија кога, всушност, враќањето е под или еднакво на почетниот влог.

 • Операторот на казиното треба да прикаже информации за вкупните победи или загуби на играчот и времето одиграно за време на сесијата за игри.

 • Операторот на казиното не може да понуди обратни повлекувања. Во суштина, играчите не можат да бараат повлекување, а потоа да го откажат пред парите да се вратат на нивните сметки.

  Брз преглед на мерките на ВИП сметката

  Важно е да се запамети дека во ноември 2020 година, UKGC објави нови правила за да се намали ВИП коцкањето или да се направи поодговорно. Според новите регулативи, играчот ќе треба да докаже дека може да го одржи искуството на ВИП коцкање со високи ролери. Ова ги вклучува личната карта на играчот и изворот на приход. Интересно е тоа што операторот на казиното ќе мора да утврди дали играчот има некаква историја на проблеми поврзани со коцкање или зависност пред да му даде ВИП статус. Генерално, овие нови правила треба да го направат коцкањето во ОК поодговорно, во зависност од тоа како гледате на него.

  Како се засегнати онлајн покерот и другите казино игри?

  За среќа, онлајн покер фановите немаат за што да се грижат овде. Сепак, забраната за автоматско играње може да има значително влијание врз навиките за трошење на играчот. Тоа се влошува со неодамнешните правила за ВИП-сметки, како што беше дискутирано погоре. Но, ако го погледнете внимателно, тоа е дефинитивно одлична вест за оние кои знаат како да управуваат со нивните банкроли. Едноставно кажано, најновите правила не влијаат драматично на сцената на коцкање во ОК.

  Кога ќе стапат во игра новите регулативи?

  Објавувањето на овој нов сет на правила е дополнителен доказ дека UKGC е посветена на поставување фер, транспарентна и одговорна сцена за игри во Обединетото Кралство. Како што беше кажано, тоа е продолжение на правилата за ВИП сметка од 30 септември 2020 година. Телото очекува операторите на казино во нејзина јурисдикција целосно да ги спроведат овие правила до 31 октомври 2021 година.

  Спонзорството за спортско обложување под лупа

  Во декември 2020 година, Одделот за дигитална, култура, медиуми и спорт соопшти дека размислува да ги забрани рекламите за коцкање на фудбалските дресови. Запомнете, речиси 50% од тимовите на ЕПЛ носат дресови со логоа за коцкање. Бројките се уште повисоки во пониските лиги со 70%. Други нации како што е Шпанија веќе презедоа такви чекори. Во ОК, одредени владини претставници го критикуваа овој потег поради неговите сериозни финансиски репликации. Значи, тоа е само прашање на чекање и гледање.

Најнови вести

Уругвај се приближува до легализација на онлајн казина
2022-09-17

Уругвај се приближува до легализација на онлајн казина

Новости