Стабилни монети во крипто онлајн казина

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer

Коцкањето со криптовалути стана доста вообичаено овие денови. Овие дигитални монети им даваат на играчите во најдоброто крипто казино брзи, безбедни и анонимни трансакции. Но, криптовалутите се многу нестабилни. За среќа, појавата на стабилни коцкари им нуди на онлајн коцкарите одлична алтернатива на крипто коцкањето. Така, во ова упатство, ќе откриете како функционираат стабилните пари и зошто треба да почнете да ги користите во онлајн коцкање наместо фиат валути.

Стабилни монети во крипто онлајн казина

Што се Стабилкоините?

Високата нестабилност на криптовалутите и неконзистентните вредности е главната причина за раѓањето на стабилните коини. Овие алткоини се дизајнирани да одржуваат стабилна вредност за обложување, обично врзани за вообичаените фиат валути како USD, EUR и CAD. Ова ја прави вредноста на стабилните коини попредвидлива, за разлика од крипто монетите како Bitcoin, Litecoin и Dogecoin.

Денес има неколку стабилни монети, вклучително и оние поддржани од фиат девизни резерви, стоки како злато или сребро и многу повеќе. Некои најчесто користени стабилни коини вклучуваат:

 • Тетер (USDT)
 • Монета во УСД (USDC)
 • Даи (DAI)
 • Binance USDC (BUSD)
 • Паксос стандард (PAX)

Забележете дека секоја од овие монети има своја сила и слабост, иако овој водич ќе ги сумира добрите и лошите страни на онлајн коцкањето со стабилни монети. Продолжете да читате за да дознаете повеќе!

Видови стабилни монети

Без никакво понатамошно одложување, подолу се главните типови на стабилни монети:

 • Стабилни монети поддржани од Фиат: Како што навестува името, овие стабилни монети се поддржани со фиат девизна резерва, обично со сооднос 1:1. Со други зборови, издавачот на stablecoin може да има резервна валута од 1 $ за секои стабилни монети во вредност од 1 $ во оптек. Овој тип на стабили е јасен и сигурен, бидејќи материјалното средство директно го поддржува. Примери на стабилни монети поддржани со фиат вклучуваат USDT (Tether) и USDC (USD Coin).
 • Стабилни монети поддржани со криптовалути: Не ви треба никаков вовед во овие стабилни монети, нели? Наместо да бидат поддржани со девизни резерви, овие дигитални монети се поддржани од други монети како Ethereum и Биткоин. Едноставно кажано, вредноста на стабилкоинот зависи од вредноста на придружната криптовалута. Овој стабилкоин е корисен за оние кои сакаат да ја задржат изложеноста на криптовалути додека ја избегнуваат нестабилноста.
 • Стабилни монети поддржани со стока: Овие стабилни монети се исто така релативно лесни за разбирање бидејќи имаат резерва на физичка стока, како злато или сребро. Овој тип на стабили може да се заштити од инфлација и економска нестабилност, бидејќи вредноста на ставката е генерално помалку нестабилна од традиционалните валути. На пример, можете да тргувате со злато со 430 XAUT (Tether Gold).
 • Алгоритамски стабилни монети: Овие стабилни монети користат сложени алгоритми и паметни договори за да одржат стабилна вредност. Компјутеризираниот алгоритам ја прилагодува понудата на stablecoin врз основа на пазарната понуда и побарувачка, стабилизирајќи ја цената. Повеќе монети автоматски се издаваат за нормализирање на вредноста на овој стабилно coin кога има голема побарувачка. Алгоритамските стабилни монети се веројатно најдецентрализираните и автономните дигитални монети бидејќи не се потпираат на централизиран авторитет или резерва.

Добрите страни за користење на стабилни коини во крипто онлајн казино

Постојат неколку предности на играње игри со крипто-казино користејќи стабилни монети. Овие предности важат и кога користите испарливи монети како Биткоин и Биткоин Кеш.

 • Стабилна вредност: Стабилкоините се заштитат од нестабилноста на криптовалутите, дозволувајќи им на гејмерите да ги избегнат флуктуациите на цената на Битокоин. Нестабилноста на криптовалутите може да доведе до големи загуби кога цената флуктуира. Играње на најдобрите онлајн казино игри со stablecoins значи дека ќе уживате во сите придобивки на алткоините без да се грижите за нестабилноста на монетата.
 • Побрзи трансакции: Во споредба со играњето на најдобрите онлајн казино игри за вистински пари, Stablecoins често може да олеснат побрзи и поевтини трансакции. Како и алткоините, стабилните пари се децентрализирана форма на плаќање, што значи дека на вашите трансакции не им е потребна потврда и одобрение од банки и финансиски институции, што често го забавува процесот. Обично, повлекувањата може да потраат помалку од 24 часа.
 • Пониски провизии за трансакции: Во повеќето онлајн казина, стабилните пари имаат помали провизии за трансакции од начините на плаќање со фиат валута. Всушност, најдобрите онлајн казина не наплаќаат никакви такси при депонирање и повлекување со помош на стабилни пари. Размислете за ова; вашата банка или е-паричниците ќе ви наплатат надомест при повлекување на добивките од казино. Стабилните и алткоините не!
 • Анонимни плаќања во казино: Дали живеете таму каде што онлајн коцкањето е нелегално? Покрај користењето на VPN (виртуелна приватна мрежа) за маскирање на вашите онлајн отпечатоци, стабилните пари ќе бидат корисни за игри без граници. Владите и банките не ги регулираат овие безбедни начини на плаќање казино. Но, не користете stablecoins за онлајн криминални активности, како што е перење пари, бидејќи властите сепак ќе ги следат вашите плаќања.
 • **Ексклузивни бонуси на Stablecoin:**Некои сајтови за коцкање нудат ексклузивни бонуси и промоции за играчи кои користат stablecoins за нивните трансакции. Понекогаш, овие бонуси може да имаат поголема вредност од наградите за депозити во фиат валути. Но, кој бонус и да го барате, читањето на ситните букви е од суштинско значење.

Недостатоци на користење на стабилни коини во крипто онлајн казино

Сè што има добри, мора да има и неколку минуси, а стабилните пари не се разликуваат. Подолу се дадени некои од причините да се биде претпазлив за коцкањето со стабилни коин:

 • Ограничено прифаќање: Стабилкоините беа лансирани во 2014 година, што значи дека тие се релативно нова форма на плаќање во светот на онлајн коцкањето. Коцкарите на интернет можеби ќе треба да копаат подлабоко за да најдат локација за казино што ја поддржува оваа опција за плаќање.
 • Потенцијални ризици од нестабилност: Иако стабилните коини треба да нудат помала нестабилност од другите крипто монети, тие сепак можат да бидат отворени за ризици од нестабилност. Вообичаено е овие дигитални монети да доживеат одреден степен на нестабилност, особено стабилните коини поддржани со крипто. Тие можат да доживеат ненадејни флуктуации на цените што може да влијаат на вредноста на нивните добивки или загуби во казиното.
 • Регулаторни ризици: Многу земји допрва треба да ги легализираат алткоините како начин на плаќање, а камоли стабилни. Ова значи дека стабилните пари може да бидат предмет на регулаторна контрола или ограничување во некои јурисдикции. На пример, сајтовите за коцкање кои прифаќаат дигитални монети не се широко распространети на регулираниот пазар во Обединетото Кралство.
 • Безбедносни ризици: Некои стабилни монети може да бидат издадени од релативно непознати или непроверени компании, со што се зголемува ризикот од неисполнување на обврските или несолвентност на другата страна. Поради оваа причина, коцкарите треба да ја истражат репутацијата на паричникот за стабили пред да купат дигитални монети.

Заклучок

Сега ја знаете разликата помеѓу стабилните, криптовалутите и коцкањето со вистински пари. Со стабилните пари, ќе уживате во сите придобивки од коцкањето со криптовалути, плус дополнителната предност од ниска или никаква нестабилност.

Но, секогаш не заборавајте да ги купите вашите стабилни пари од реномирани компании. Некои брокерски компании можат да ги преценат дигиталните монети или да го изложат вашиот алткоин на безбедносни ризици. И што е најважно, практикувајте управување со субсидирам без оглед на вашите избрани начини на плаќање. Забавувај се!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
За

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Која е разликата помеѓу стабилните и алткоините?

Иако повеќето луѓе ги користат овие термини наизменично, постои мала разлика. Алткоините се едноставно криптовалути, додека стабилните се дизајнирани да понудат постабилна вредност.

Како да го пронајдете најдоброто онлајн казино што прифаќа стабилни пари?

Угледно тело во Курасао, Малта, Онтарио и повеќе мора да ги лиценцира најдобрите казина за стабили коин. Исто така, казиното мора да ја гарантира безбедноста на вашите дигитални монети со SSL шифрирање.

Кои се најпопуларните стабилни пари за онлајн коцкање?

Повеќето казина обработуваат депозити и повлекувања користејќи Tether (USDT) и USD Coin (USDC). Може да најдете и казина кои поддржуваат плаќања преку TrueUSD (TUSD) и Dai (DAI).

Дали онлајн казината нудат бонуси и промоции за депозити на стабили коин?

Да, иако тоа зависи од брендот на казиното. Најдобрите казина за криптовалути нудат бонуси за депозит како што се бесплатни вртења, бонуси за депозити и бонуси за повторно вчитување.

Кои се најдобрите алтернативи за плаќање на онлајн казино за стабилните коини?

Повеќето веб-локации за коцкање преку Интернет кои поддржуваат плаќања со стабилкоин, исто така, обезбедуваат криптовалути како Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin, Dogecoin и многу повеќе. Покрај тоа, овие казина поддржуваат плаќања преку опции за фиат валута како кредитни картички, е-паричници и апликации за плаќање.

Бонуси и промоции на крипто казино: сеопфатен водич за играчи

Бонуси и промоции на крипто казино: сеопфатен водич за играчи

Во текот на изминатите неколку години, сајтовите за крипто-казино се здобија со голема популарност меѓу љубителите на казино од целиот свет. Сајтовите за крипто казино им овозможуваат на играчите да се обложуваат со користење на која било криптовалута, што доаѓа со толку многу предности, како играње анонимно, уживање во побрзи трансакции, но и можност за добивање подарежливи бонус понуди.

Крипто наспроти редовни валути: која да се користи во онлајн казина

Крипто наспроти редовни валути: која да се користи во онлајн казина

Во светот на онлајн казината, кој постојано се развива, честопати се соочувате со клучна одлука: дали треба да користите криптовалути или да се придржувате до редовните валути? Разбирањето на најдобриот избор може да биде незгодно, особено ако сте нови во ова царство. Овој водич има за цел да ве разјасни за разликите помеѓу овие два типа на валути, помагајќи ви да донесете информирана одлука која одговара на вашите потреби за онлајн игри.