Crypto

February 2, 2022

Позитивните и негативните страни на крипто коцкањето

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Блокчејн технологијата во голема мера ги револуционизира онлајн трансакциите. Овие денови, коцкање онлајн е уште попријатно, благодарение на крипто плаќањата. Повеќето хибридни казина прифаќаат и фиат валути и криптовалути. И да, разликата помеѓу двата начини на плаќање е јасна како ден и ноќ. Овде, ќе дознаете за сите добрите и лошите страни на крипто коцкањето онлајн казино.

Позитивните и негативните страни на крипто коцкањето

Предности на крипто коцкањето

Подолу се дадени неколку предности на играње онлајн казина игри со криптовалути. Запомнете дека повеќето казина наведени овде поддржуваат повеќе форми на дигитални плаќања.

Приватност

Сите играчи би сакале да останат анонимни кога се коцкаат онлајн. Ова е нешто што коцкањето со криптовалути го обезбедува до максимум. Криптовалутата е децентрализиран начин на плаќање. Како таква, ниту една влада, централна банка или финансиска институција не ги следи трансакциите. Ова значи дека онлајн казиното нема да бара никакви финансиски информации пред да ги обработи плаќањата. Тоа е особено точно во строго крипто казина.

Побрзи трансакции

Приватноста и побрзите трансакции одат рака под рака кога се коцкате со дигитални монети. Општо земено, побрзо е да се обработат трансакциите во крипто казина отколку стандардните сајтови за коцкање. Зошто? Како што беше кажано претходно, крипто трансакциите не се олеснети од банките и другите посредници. Ова го елиминира секое време на чекање што може да го искусите со други форми на плаќање како кредитни/дебитни картички. Додека депозитите се моментални, повлекувањето трае само неколку минути. 

Нула ограничувања

Во некои јурисдикции за игри, нема да користите начини на плаќање како кредитни/дебитни картички, PayPal, Skrill и така натаму. Добра студија на случај е во ОК, каде што коцкањето со кредитни картички беше забрането во 2020 година. Но, слично не може да се каже за крипто коцкањето. Работата е во тоа што повеќето влади допрва треба да ги регулираат крипто плаќањата. Затоа, некои офшор казина со задоволство ќе понудат ваков тип на коцкање во ограничени области. Сепак, немојте да го користите за злонамерни цели бидејќи властите сепак ќе ве следат.

Поширока разновидност на дивеч

Со криптовалути, можете да ги играте буквално сите игри во онлајн казино. Но, работите можат само да се подобрат бидејќи некои развивачи на игри како NetEnt, Microgaming и Play'n Go нудат игри специјално за крипто играчи. Како типични казино игри, овие игри се докажливо фер. Интересно е тоа што играчите можат дури и да го проверат исходот на играта користејќи ја функцијата за криптографски хаш. Се разбира, ова додава уште еден слој на транспарентност. 

Поголеми бонуси и промоции

Играњето во онлајн казино ги изложува играчите на голем број бонуси и промоции. И новите и лојалните играчи можат да добијат попусти, бонуси за депозит, бонуси без депозит, бесплатни вртења и многу повеќе. Но, разликата помеѓу крипто бонус и стандарден бонус е големината. Вообичаено, крипто бонусите може да достигнат илјадници долари, особено кога се обложувате со монети со поголема вредност како Биткоин. Но, како и обично, секогаш внимателно читајте ги правилата и условите за бонусот. 

Зголемена безбедност

Не може да се негира дека повеќето облици на плаќања во казиното се безбедни и сигурни. На крајот на краиштата, играчите мора да поминат низ процес за проверка на лична карта пред да повлечат какви било добивки од казиното. Но, блокчејн технологијата е уште побезбедна од шифрирањето SSL. Способност да се децентрализираат контролните понуди и дополнителен слој на безбедност. Исто така, корисниците на крипто не можат да дуплираат трансфери бидејќи системот може да изврши само една трансакција во исто време. 

Недостатоци на крипто коцкањето

Не е сè помпа и боја со коцкањето со криптовалути. Овој банкарски метод има и неколку недостатоци. Тука се:

Нестабилност

Ако сте жесток следбеник на вестите за криптовалути, ќе сфатите дека ова беше една од најпредизвикувачките години за Биткоин. Оваа популарна дигитална монета се тргуваше помеѓу 30 и 65 илјади долари само оваа година. Сега претпоставете дека сте ги депонирале вашите БТК во казиното кога тргувате со 50 илјади долари само за да сфатите дека вредноста паднала на 49 долари за време на повлекувањето. Нормално, тоа значи значителна загуба за играчот. Но, може да биде и обратното.

Контрола со ограничена власт

До овој момент, општ консензус е дека на криптовалутите им недостига владин надзор. Иако ова значи неспоредлива приватност и брзи трансакции, тоа значи и помала севкупна безбедност на трансакциите. Но, од посветлата страна, повеќето крипто казина се лиценцирани и регулирани. Оние без никаков доказ за лиценцирање се исто така добри опции, иако ќе бидете сосема сами во случај на какви било проблеми.

Нема поддршка или рефундирање

Повеќето дигитални монети немаат посебни системи за поддршка како кај традиционалните начини на плаќање. Затоа, играчите не можат да поднесат поплаки како што се одложени трансакции, стапки на конверзија итн. Исто така, нема поништување или рефундирање откако трансакцијата е иницирана од крипто-паричник. Затоа, секогаш внесете ја точната адреса за да избегнете губење на тешко заработените пари.

Заклучок

Придобивките од крипто коцкањето ги надминуваат недостатоците. Сите играчи на казино би платиле сè за да уживаат во инстант трансакции, анонимна игра, поголеми бонуси и други поволности поврзани со крипто коцкањето. Само запомнете дека недостатокот на поддршка за решавање на проблемите со трансакциите е причина за загриженост. Сепак, крипто плаќањата се иднината.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

BetMGM и GameCode формираат динамично партнерство за револуција во iGaming во САД
2024-04-15

BetMGM и GameCode формираат динамично партнерство за револуција во iGaming во САД

Вести