Најдобрите Online Casino во Албанија

Албанија е балтичка земја во југоисточна Европа со врска со Јадранското Море на запад. Земјата ги дели границите со Грција, Северна Македонија, Црна Гора и Косово.

Денес, Албанија има строг став за коцкањето откако стана нелегално во 2019 година. Нема лиценцирани сајтови за онлајн казино во Албанија поради забраната со закон. Исто така, копнените казина се дозволени само во туристичките области. Законите за онлајн коцкање остануваат непроменети без знаци за идни модификации. Странските онлајн казина се ставени на црната листа и блокирани од интернет провајдерите. Оттука, на локалните играчи им е тешко да им пристапат без дополнителни алатки како VPN.

Тоа не било отсекогаш така и коцкањето сè уште е популарна активност овде. И покрај цензурата, стотици оператори на казина од други земји се подготвени да примат Албанци. Ова им дава шанса на играчите на Албанија да играат онлајн казино игри. Сè што треба да направат е да знаат како да најдат доверлива локација за да се регистрираат. За тоа, создадовме доверлива листа на најдобрите онлајн казина достапни за да можете да играте.

Казиното за коцкање преку Интернет е безбедно само ако е регулирано од почитуван орган. Меѓународните регулатори на казино обезбедуваат лиценци само за оператори кои се во согласност со правилата за коцкање и ги третираат играчите праведно и со почит. Примери за јурисдикции со строги стандарди за коцкање се Малта, ОК, Шведска итн.

Најдобрите Online Casino во Албанија

Бонуси

Прикажи повеќе.. >

Методи за депозит

Прикажи повеќе.. >
Историја на коцкањето во Албанија

Историја на коцкањето во Албанија

Коцкањето се сметаше за нелегално и неморално во Албанија од 1924 година. Кога беше формирана првата некомунистичка влада во 1992 година, забраната за обложување беше поништена. Копнените казина доминираа во земјата заедно со спортските обложувалници и лотарии. Дури и на странските провајдери им беше дозволено да ги нудат своите услуги за коцкање во земјата. Во 2005 година, беше основано најголемото казино од тули и малтер (Regency Casino Tirana), со над 200 автомати и 21 игра на маса.

Коцкање во денешно време во Албанија

Во Албанија во 2013 година имаше акција против нелегалното обложување. Операцијата траеше две години и успеа да затвори околу 1.500 нелиценцирани коцкарски куќи. Оттогаш, локалните обложувачи станаа позаинтересирани за онлајн казина бидејќи не мораа да се грижат за законот. Многу офшор сајтови ги отворија своите услуги за жителите и брзо ја преплавија албанската коцкарска индустрија. Денес, албанските играчи на казино уживаат во широк спектар на онлајн казино игри благодарение на прекуокеанските платформи.

Во декември 2018 година, Еди Рама, премиерот, нареди сите објекти за коцкање, вклучително и казината, да се напуштат од станбените локации. Рекламите за коцкање исто така беа забранети, а медиумските куќи беа упатени да ги прекинат сите реклами поврзани со обложување. Премиерот најави дека Единицата за следење на коцкањето/ГМУ ќе имплементира нови упатства за лиценците за онлајн коцкање. Сепак, тој јасно стави до знаење дека нема да се издаваат нови лиценци за локални или странски оператори.

Како што веќе споменавме, странските оператори ги таргетираат граѓаните, но тие се соочуваат со блокади на интернет провајдерите. Локалните играчи пристапуваат до ограничен број меѓународни казино сајтови. Заштитата на играчите е основна што се однесува до онлајн казино игрите, особено кога се игра од земја која не ги поддржува своите граѓани за такви активности. Така, Албанците треба да се регистрираат во реномирани казина кои нудат алтернативни услуги за решавање спорови (ADR). Ваквите програми ги издаваат трети лица ревизори како што е eCOGRA. Компанијата за тестирање е сертифициран и глобално признат давател на услуги ADR.

Иднината на онлајн казина во Албанија

Албанските власти ветија дека ќе ги разгледаат актуелните закони за коцкање за да може земјата да се натпреварува со другите земји. Можеби ќе има неколку промени, но сè уште не е јасно како ќе биде законодавството за онлајн коцкање. Повеќе од половина од заедницата на коцкање во казино во Албанија користи мобилни телефони. Ако Албанија одлучи да ги регулира казина за коцкање преку Интернет, повеќето сајтови најверојатно ќе бидат рационализирани за мобилни платформи. Играњето игри на домашни компјутери и сајбер кафулиња ќе биде минато.

Историја на коцкањето во Албанија
Дали онлајн казина се легални во Албанија?

Дали онлајн казина се легални во Албанија?

Онлајн казино сајтови во Албанија не се ниту законски ниту регулирани. Но, главните акти за коцкање се како што следува:

Закон за коцкање бр. 10 033/2008

Во 2008 година, албанскиот парламент донесе нов устав - Закон бр. 10 033/2008. Законот диктира како треба да се спроведуваат казината, националната лотарија, бингото, обложувањето со трка и спортското обложување. Законот предвидува и рамка за електронски казина. Законот за коцкање наложува GMU да ги надгледува сите активности на казино и нивното оданочување. Казината се оданочуваат според достапните табели. На пример, автоматите за игри на среќа подлежат на 60 илјади ALL по машина. Масите за рулет се под 80 илјади ALL по маса, додека игрите со карти се регулирани со 600 илјади по маса.

Закон за коцкање бр.155/2015

Освен забраната за интерактивно коцкање, Законот бр.155/2015 предвидува и нови прописи како што е спроведувањето на Централниот систем за онлајн мониторинг, кој ги поврзува сите електронски обложувалници со една платформа заради нивна проценка и пресметување на даноците. Законодавството наметнува рамна даночна стапка од 15% од прометот на коцкање месечно и 3% годишно за сите обложувачки производи, освен за копнените казина.

Закон за коцкање бр.75/2018

Собранието го усвои законот за забрана на сите обложувалници освен оние што се наоѓаат во туристичките дестинации. Тој стапи на сила во јануари 2019 година. Законот исто така ги забрани сите интерактивни или онлајн игри активности. Единствената форма на коцкање што законот ја дозволува низ целата земја е националната лотарија.

Дали онлајн казина се легални во Албанија?
Омилени игри на албанските играчи

Омилени игри на албанските играчи

Најпопуларната коцкарска активност во копнените казина е обложувањето на слотови. Повеќето казина се големи во автомати, а само едно (Regency Casino Tirana) обезбедува други игри како видео лотарија, видео покер, карипски покер, рулет и блек џек. Regency Casino Tirana нуди неколку покер маси, но иднината изгледа светла со популарноста на онлајн покер меѓу албанските играчи. Бинго се игра нашироко ширум Албанија, а TeleBingo е најомилено бидејќи се емитува на телевизиите. Освен тоа, во земјава има и десетици лиценцирани бинго сали.

Омилени игри на албанските играчи
Начини на плаќање во Албанија

Начини на плаќање во Албанија

Поради ограничувањата со кои се соочуваат играчите на Албанија при коцкањето преку онлајн казино, тие пристапуваат кон странските страници со голема претпазливост. Една од нивните први линии на одбрана е изборот на локација за казино со сигурен и безбеден начин на плаќање. За безбедност, албанските играчи не можат да користат начини на плаќање кои вклучуваат банкарски трансфери за да не ги фатат властите. Агенциите за спроведување на законот се во потрага по банкарски сметки што вршат трансакции со нелиценцирани оператори на казино. Слично на тоа, кредитните и дебитните картички како Visa и MasterCard не се опција за депонирање или повлекување на добивки од онлајн казино.

Најиздржливите опции за Албанците се криптовалути:

  • Биткоин БТК
  • Ethereum ETH
  • Litecoin LTC
  • Dogecoin DOGE

Со крипто плаќања, никој не може да го следи идентитетот на играчот. Блокчејн технологијата гарантира целосна анонимност и доверливост при играње онлајн казино игри со вистински пари. Други остварливи опции се е-паричници и припејд ваучери. Тие дејствуваат како посредници и не ги откриваат банкарските детали на играчите. Најдобрите е-паричници се Skrill, PayPal, Neteller, Webmoney и ecoPayz.

Начини на плаќање во Албанија