Бонуси за депозит во казино наспроти бонуси без депозит: кој е вистинскиот за вас?

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
Fact CheckerDylan ThomasFact Checker

Секој играч на казино сака бонуси, и затоа повеќето онлајн казина се дарежливи со своите бонуси. Два од најпопуларните типови на бонуси се бонуси за депозит во казино и бонуси без депозит.

Како што е кажано, и двата од овие бонуси се наменети да го направат повозбудливо за играчите кои веќе се редовни во онлајн казино. Покрај тоа, таа привлекува и нови играчи. Но, секогаш има дебата за тоа кој бонус е подобар, бонусот за депозит или оној без депозит. Па, играчите не треба повеќе да се грижат за тоа бидејќи објаснивме сè за овие два бонуси, заедно со тоа кој е подобар.

Бонуси за депозит во казино наспроти бонуси без депозит: кој е вистинскиот за вас?

Бонуси за депозити

Секогаш кога некој играч ќе го направи својот прв депозит на неговата сметка во казино, тој добива а бонус за депозит. Сепак, од казиното зависи дали играчот може да добие бонус на секој депозит. Сумата на бонусот е обично процент од износот на депозитот, при што процентот варира во зависност од казиното. На пример, казиното може да обезбеди бонус за депозит од 50% до $1000. Со други зборови, ако играчот депонира 1.000 долари, тој ќе добие и 500 долари бонус пари за играње.

Бонусите за депозит може да бидат во различни форми. Некои казина може да понудат бонус за добредојде што се распределува на првите неколку депозити што ги прави играчот, додека други може да понудат повторно вчитување на бонуси за да ги поттикнат играчите да продолжат да играат и да депонираат. Следниве се најчестите бонуси за депозит:

  • Бонус за добредојде: Ова е бонус што им се нуди на новите играчи кога ќе го направат својот прв депозит во казиното. Обично тоа е најголемиот бонус што го нуди казиното и може да биде процент од износот на депозитот, фиксен износ или комбинација од двете.
  • Бонус за повторно вчитување: Ова е бонус што им се нуди на играчите кога ќе направат депозит. Иако процентот е обично помал од бонусот за добредојде, сепак може да биде одличен начин да заработите дополнителни пари од бонус.
  • Висок ролер бонус: Ова е бонус дизајниран за играчи кои сакаат да играат за големи суми пари. Обично е поголем процент од стандардниот бонус за добредојде, но бара и поголем депозит.
  • Бонус за начинот на плаќање: Тоа е ексклузивен бонус што се дава само на оние кои вршат плаќања користејќи начини на плаќање како е-паричници. Обично тоа е мал процент, но може да биде убав дополнителен бонус за играчите кои претпочитаат специфичен начин на плаќање.

Бонуси без депозит

Тие се даваат на играчите без да се бара депозит. Овие бонуси честопати се помали од бонусите за депозит, но им дозволуваат на играчите да го испробаат казиното без да ризикуваат некој од своите пари. Бонусите без депозит може да бидат во форма на бесплатни вртења на слот игри, бесплатни чипови за играње игри на маса или дури и мал готовински бонус што може да се искористи играјте која било игра во казиното. Следниве се најчести бонуси без депозит:

  • Бесплатни вртења: Ова е бонус што на играчите им дава одреден број бесплатни вртења во одредена игра со слот. Сите добивки заработени од овие бесплатни вртења обично подлежат на барања за обложување.
  • Бесплатен бонус за играње: На играчите им дава одредена сума пари што можат да ја потрошат за учество која било игра понудена од онлајн казиното. Иако оваа понуда е обично пониска од бонус за добредојде, сепак може да биде фантастична можност за тестирање на казиното.
  • Бонус за враќање на готовина: Ова е бонус што на играчите им враќа процент од нивните загуби како бонус готовина. Обично се нуди на играчи кои играле во казино некое време и претрпеле одредени загуби.
  • Бонус за лојалност: Само оние играчи кои долго време играат во тоа казино имаат право на оваа единствена понуда. Бонусот може да биде што било од бесплатни вртења, пари или која било друга награда што казиното им ја нуди на играчите врз основа на нивната програма за лојалност (се разликува од казино до казино).

Разлики помеѓу бонусите за депозит и без депозит

Бонусите за депозити бараат од играчите да направат депозит, но бонусите без депозит не го прават тоа. Ова е основната разлика помеѓу двата типа на бонуси. Сепак, постојат дополнителни варијации за кои играчите треба да бидат свесни.

Големината на бонусот е една од примарните варијации. Бонусите за депозит се генерално многу поголеми од бонусите без депозит. Бонус без депозит може да вреди само 10 или 20 долари, но бонусот за депозит може да вреди многу повеќе од тоа.

Бонусите за депозит обично доаѓаат со барања за обложување, што значи дека играчите треба да обложуваат одредена сума на пари пред да можат да повлечат какви било добивки заработени од бонусот. Бонусите без депозит може да имаат и барања за обложување, но тие обично се пониски од оние кои се прикачени на бонусите за депозит.

Која е подобра?

Одговорот за тоа кој е подобар зависи од преференциите на секој играч.

За гејмерите кои се неискусни во коцкање и воопшто не сакате да инвестирате пари, опцијата без депозит може да биде фантастична. Тие можат да имаат идеја за тоа што нуди казиното играјќи еднаш или двапати со бесплатните пари што штотуку ги добија без да потрошат ниту денар.

Меѓутоа, ако на играчот не му пречи да троши пари и сака да стане редовен играч на казино, тогаш бонусите за депозит може да бидат добри за него. Играчите ќе добијат до 100% од нивните депонирани пари (се разликува од казино до казино), но тие ќе мора да ги исполнат условите за обложување, што е подобро само за играчите кои сакаат да играат реално.

Секој има своја перспектива, така што нема да биде фер да се каже дека еден бонус е супериорен во однос на другиот. Некои играчи би сакале бонуси за депозит, додека некои би помислиле дека бонусите без депозит се покорисни. На крајот, сè се сведува на лични преференци.

Заклучок

Бонусите за депозит во казино и бонусите без депозит се одлични опции за играчите кои бараат малку дополнителен бонус готовина. Иако тие имаат некои клучни разлики, двата типа на бонуси може да бидат одличен начин да се зголеми банкротот на играчот и да му се дадат повеќе шанси за победа. На крајот на краиштата, изборот помеѓу бонуси за депозит и без депозит се сведува на индивидуалниот играч и нивните преференции.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Кој бонус за казино е подобар - депозит или без депозит?

И двата бонуси се прилично добри, но не можеме да кажеме кој бонус, бидејќи и двата се сосема различни. Бонусот за депозит обезбедува огромни бонуси за играчите бидејќи тие ќе добијат до 100% од се што депонирале. Додека од друга страна, бонусот без депозит е само бесплатни пари, така што играчите не мора да прават депозит, но тие не се толку масивни како што се бонусите за депозит. Значи, зависи од тоа што мисли играчот.

Дали има негативни страни за прифаќање бонус?

Секако, земањето бонус може да има недостатоци. Пред да може да се повлече каква било добивка, одредени бонуси имаат строги барања за обложување кои мора да се исполнат. Исто така, многу бонуси може да имаат ограничувања на игрите што може да се играат со помош на пари од бонуси.

Дали играчите можат да бараат и бонуси за депозит и без депозит?

Навистина, играчите имаат право да ги бараат двете категории на бонуси.

Како функционираат барањата за обложување?

Условите за обложување се услови кои мора да се исполнат пред да може да се повлече некоја добивка од бонусот. Тие обично се изразуваат како множина од износот на бонусот. На пример, ако бонусот има услов за обложување 30 пати и износот на бонусот е 100 УСД, играчот мора да обложи 3.000 УСД пред да може да се повлече некоја добивка.

Дали играчите можат да повлечат бонус средства?

Играчите обично можат да повлечат бонус средства откако ќе ги исполнат условите за обложување. Сепак, некои бонуси може да имаат ограничувања за тоа колку од бонусните средства може да се повлечат.

Дали бонусите се достапни за сите играчи?

За жал, не сите гејмери се подобни за стимулации. Одредени придобивки би можеле да бидат ексклузивни за сосема нови гејмери, додека други може да бидат достапни само за играчи од одредени нации.

Добрите и лошите страни на бонусите за депозити во казино

Добрите и лошите страни на бонусите за депозити во казино

Бонусите за депозит се еден од оние одлични бонуси и тие сигурно привлекуваат нови играчи и ги задржуваат редовните вработени во онлајн казиното. Но, што ако ви кажеме дека има повеќе од само добрите за бонуси за депозит? Па, несомнено има многу предности на бонусите за депозит, така што би имало и недостатоци, нели? Ако играчите веќе не го знаат ова, тогаш не грижете се, бидејќи ќе објасниме сè во врска со бонусите за депозит.

Кој е најдобриот бонус за онлајн депозит во казино?

Кој е најдобриот бонус за онлајн депозит во казино?

Онлајн казина достигнуваат нови височини на популарност и поради тоа на пазарот се приклучуваат повеќе играчи. За да ги задржат играчите во казиното, тие обезбедуваат бонуси за депозит и доаѓаат во толку многу различни типови. Сепак, сè уште има некои играчи кои не се свесни за овие бонуси за депозит.