Најдобрите Online Casino во Бугарија

Бугарија ги има веројатно најблагите закони за коцкање во Европа. Со поволни даночни стапки и регулативи, опциите за онлајн казино се во изобилство во Бугарија. Вљубениците во онлајн казината имаат тенденција да ја претпочитаат нивната погодност бидејќи стана легална во 2008 година. Водечките онлајн казина во земјата нудат голема разновидност на игри што може да се играат за вистински пари или забава.

Овластени игри со вистински пари вклучуваат слотови, игри на маса како рулет, Блек Џек, Бакара и многу повеќе. Да не зборуваме за Бинго, лотарии и спортско обложување што е исто така огромно. Со цел да ги откриете најдобрите онлајн казина за бугарски играчи, дадовме список подолу.

Најдобрите Online Casino во Бугарија
Онлајн казина во Бугарија

Онлајн казина во Бугарија

Бугарскиот закон за коцкање дозволува и копнени и онлајн казина. Пазарот на игри со вистински пари во земјата е регулиран од Државната комисија за коцкање. Ова е тело што ги надгледува операторите и на онлајн и казина и спортски книги за да се осигура дека тие се придржуваат до највисоките индустриски стандарди.

Органот е исто така одговорен за спроведување на заштитата на играчите. Ова значи дека можете да поднесете жалба до Комисијата доколку сметате дека сте згрешиле од некој од локално лиценцираните оператори.

Бугарските коцкари се разгалени за избор кога станува збор за легални казина. Низ земјата има околу 15 места за игри од светска класа, од кои повеќето се наоѓаат во главниот град Софија. Примери на познати казина на терен во оваа балканска нација се казиното Finix и Sofia Princess Casino. Можете исто така да најдете помали регулирани казина во различни градови и градови низ целата земја.

Сепак, мнозинството бугарски ентузијасти на казино имаат тенденција да ја претпочитаат удобноста на онлајн коцкањето наместо да ги посетат имотите од тули и малтер. За нивна среќа, во земјата има неколку легитимни интернет-страници за обложување, сите регулирани од Државната комисија за коцкање.

Онлајн казина во Бугарија
Казина со вистински пари во Бугарија

Казина со вистински пари во Бугарија

Достапните опции вклучуваат меѓународни брендови како Betfair, Bet365 и Pokerstars, како и бугарски фокусирани сајтови како 7777.bg, efbet и Winbet. Овие страници нудат богат избор на онлајн казино игри во кои можете да уживате од вашиот десктоп, лаптоп и мобилни уреди. Разновидноста се движи од слотови до џекпот, виртуелни игри на маса и карти и дилер во живо.

Прочитајте за да дознаете повеќе за историјата на коцкање во Бугарија, законите за коцкање преку Интернет и регулативата. Ќе откриете и вие најдобрите онлајн казина за бугарски играчи и што имаат да им понудат на играчите во земјата.

Казина со вистински пари во Бугарија
Историја на коцкањето во Бугарија

Историја на коцкањето во Бугарија

Бугарија е популарна дестинација за коцкање за обложувачите во Источна Европа, но тоа не било секогаш случај. Како и многу земји во балканскиот регион, земјата не дозволуваше никаква форма на коцкање до крајот на 1970-тите.

Првото казино во земјата беше отворено во 1979 година, но локалното население не можеше да игра во објектот бидејќи беше наменето само за туристи. Неколку други казина беа отворени во луксузни хотели наменети за туристи помеѓу 1989 и 1993 година, но повторно ги пречекаа само странците кои ја посетуваа земјата. Бугарија ги легализираше игрите на среќа во 1993 година со владин декрет.

Дозволените активности за обложување вклучуваа казино игри, бинго и лотарии, а можеше да учествува секој на возраст од најмалку 18 години. Уредбата остана единствениот закон кој ги регулира копнените казина, бинго салите и лотариите сè до 1998 година кога законодавниот дом донесе закон за регулирање на коцкарските бизниси. Законодавството, исто така, го отвори патот за формирање на Државна комисија за коцкање под Министерството за финансии за лиценцирање и надзор на операторите.

Онлајн казина станаа легални во 2008 година, и тоа е кога бугарската влада првпат воспостави рамка за регулирање и оданочување на онлајн-операторите. Оние кои ги исполнуваа условите да аплицираат за дозволи вклучуваат коцкарски бизниси регистрирани во Бугарија или која било друга земја на ЕУ. Сепак, мнозинството меѓународни компании не сакаа да влезат на легалниот бугарски пазар поради инхибитивните даноци. Во 2013 година, владата го измени законодавството за онлајн обложување и данокот беше намален во обид да ги убеди операторите да влезат во регулираната индустрија.

Новиот закон бара од онлајн-операторите да платат еднократна такса од 100.000 BGN (приближно 51 илјади евра) за да добијат лиценца. Се намали и даночната стапка од 15% од прометот на операторите на 20% од бруто приходот од игри.

Оттогаш, неколку меѓународни компании отворија продавници во земјава, а приемот од локалното население беше многу поволен. Примери за офшор компании кои добиле бугарски дозволи се GVC Holdings, William Hill, Betfair, Ladbrokes, PokerStars и Bet365. Овие компании се натпреваруваат на рамен терен со други локални брендови како што се Winbet.bg, efbet и 7777.bg. Непотребно е да се каже дека присуството на овие компании во земјата неизмерно придонесе за растот на бугарската индустрија за коцкање. Во моментов, секторот доживува агресивна и брза експанзија, а трендот ќе продолжи со приклучување на повеќе компании на регулираниот пазар.

Историја на коцкањето во Бугарија
Дали казината се легални во Бугарија?

Дали казината се легални во Бугарија?

Бугарија е една од ретките балкански нации што дозволува казино игри и во онлајн и во копнена форма. Сепак, законот за коцкање во земјата бара од сите компании кои се заинтересирани да нудат услуги за казино на Бугарите да добијат дозвола од Државната комисија за коцкање. Трошоците за аплицирање за лиценца се околу 51.000 евра или 100.000 лева, а процесот на разгледување трае 60 дена.

За копнените казина, државата бара објектот за коцкање да се наоѓа на најмалку 300 метри оддалеченост од училиштата и другите образовни објекти. Исто така, казината не можат да бидат лоцирани во владини згради. Откако ќе добие лиценца, Државната комисија за коцкање внимателно ги следи операторите за да се осигура дека тие се усогласени со прописите. На пример, Комисијата врши редовни проверки на квалитетот на игрите за да се увери дека тие не се наместени и дека го исполнуваат минималниот процент на враќање. Сајтовите за онлајн казино се исто така лиценцирани од Комисијата. Овие дозволи се достапни за секој бизнис со коцкање регистриран во Бугарија или за iGaming компании со седиште во други земји на ЕУ како Малта, ОК и Шведска. Сите игри обезбедени од лиценцираните онлајн казина на BG мора да бидат независно тестирани и ревидирани за квалитет и правичност. Главната агенција за тестирање во земјата е eCOGRA.

Бугарскиот закон не ги ограничува операторите во однос на видовите игри што можат да ги понудат. Достапните опции вклучуваат слот машини, Блек Џек, Пунто Банко, Бакара, Рулет и различни варијации на покер како Texas Hold'em, Caribbean Stud Poker и Oasis Poker. Можете да ги играте овие игри и повеќе во различни казина на BG, и онлајн и на терен. За разлика од минатото кога бугарските казина беа наменети само за странци, граѓаните на земјата можат да пристапат и да играат на кое било лиценцирана локација додека имаат 18 години или постари. Условот за возраст важи и за онлајн казино игри.

Главната валута што ја користат казината во земјата е бугарскиот лев (BGN), но повеќето од луксузните места за коцкање како Sofia Princess Casino се овластени да вршат трансакции во странска валута. Поголемиот дел од бугарските сајтови за казино со вистински пари исто така го прифаќаат еврото и другите валути.

Дали казината се легални во Бугарија?
Најдобрите онлајн казино игри за бугарски играчи

Најдобрите онлајн казино игри за бугарски играчи

Да почнеме со тоа што бугарските играчи се изгубени за избор кога станува збор за видовите игри што можат да ги играат онлајн.

Сите водечки казина во земјата нудат огромна разновидност на игри што може да се играат за вистински пари или забава. Огромен процент од овие игри може да се играат и на мобилни уреди. Како и на повеќето пазари ширум светот, слот машините се на врвот на листата на игри кои ги негуваат бугарските играчи. Онлајн слотови од софискиот давател на игри Казино технологија се многу популарни меѓу локалното население. Некои од најиграните наслови од страна на развивачот се Fluftails, 40 Treasures, Misty Forest, Nordic Song и Pot o' Luck.

Огромен процент од играчите уживаат и во популарните наслови на NetEnt и Playtech како Starburst, Twin Spin, Reel Rush, Divine Fortune, сериите Age of Gods, The Matrix и American Dad. Кога станува збор за игрите на маса, Рулетот привлекува огромен број бугарски играчи, а најпопуларна е американската варијација. Илјадници играчи во земјата исто така сакаат да играат различни варијанти на покер како Texas Hold'em, Oasis Poker, Caribbean Stud Poker, Omaha Hi-Lo и Three Card Poker. Покрај овие игри, можете да играте и Baccarat, Blackjack, Craps, Pontoon, 21, гребење за инстант добивки и игри со дилер во живо за вистински пари во водечките онлајн казина во Бугарија.

Најдобрите онлајн казино игри за бугарски играчи
Како ги разгледуваме и оценуваме најдобрите онлајн казина за Бугарите

Како ги разгледуваме и оценуваме најдобрите онлајн казина за Бугарите

Со оглед на тоа што стотиците казино сајтови прифаќаат бугарски играчи на интернет, не ви треба некој да ви каже дека е прилично тешко да се издвои најдобрата веб-локација за игри на вистински пари од пакетот. Мора да го тестирате и оцените секое поединечно казино за да го изберете најдоброто, а ова може да биде многу напорно и исцрпувачко ако не сте спремни да вложите време и напор. Затоа постоиме. Имаме тим од високо искусни експерти за онлајн казино кои можат да забележат одлична зделка за кратко време бидејќи имаат децениско искуство во индустријата. Професионалците ги прегледуваат различните платформи кои прифаќаат бугарски играчи и ги оценуваат користејќи многу детални и специфични критериуми. Овие прегледи се достапни на нашата веб-страница, а ние обезбедуваме многу конкретни информации за понудите и услугите на секој бренд.

Еве некои од аспектите што ги земаме предвид кога ги оценуваме најдобрите онлајн казина за бугарски играчи:

Безбедност

Безбедноста на информациите за играчите и средствата е многу критична во онлајн коцкањето, и ние ја сфаќаме многу сериозно кога ги оценуваме интернет казината BG. Општо земено, водечките оператори во земјата користат индустриски стандардни техники за шифрирање како што се Secure Socket Layers (SSL) и RSA за да ги заштитат финансиските и личните информации на нивните клиенти.

Поддршка за корисници

Без разлика дали сте почетник или играч ветеран, прашањата за исплати, плаќања, игри и бонуси секогаш ќе се појавуваат од време на време. Затоа е важно да се придружите на онлајн казино кое се грижи за обезбедување брза и сеопфатна поддршка за своите играчи. Во нашиот процес на прегледување, ги разгледуваме различните аспекти на поддршката, како што се достапноста на претставниците на казиното, јазикот и времето на одговор на барањата на клиентите. Можете да бидете сигурни дека сите казина прикажани на нашата веб-страница можат да обезбедат навремена и професионална поддршка на бугарски јазик преку разговор во живо и е-пошта. Телефонската поддршка е исто така достапна на повеќето од овие локации.

Софтвер

Водечките бугарски онлајн казина соработуваат со најголемите развивачи на софтвер за да се осигураат дека нивните членови имаат одличен избор на игри за да ги задржат на нивните прсти. Некои од големите имиња кои ги напојуваат сајтовите за игри на BG со вистински пари се Casino Technology, NetEnt, Playtech, Microgaming, Aristocrat, Pragmatic Play, Euro Games Technology (EGT), Evolution и Reel Time Gaming. Предноста на играњето игри од реномирани провајдери е тоа што ви е гарантиран квалитет во поглед на графика, звук и игра. Исто така, игрите на овие компании се јавно ревидирани за докажлива правичност. Игри Нашиот процес на оценување и преглед ги зема предвид разновидноста и бројот на игри во библиотеката на казино. Општо земено, страниците што ги препорачуваме нудат повеќе од 400 во неколку жанрови. Може да очекувате да најдете огромна колекција на слотови, различни видови на видео покер и виртуелни игри на маса како онлајн Рулет, Блек Џек и Бакара на сите врвни казино-локации во Бугарија. Казино игрите во живо се исто така достапни на повеќето од нашите препорачани веб-локации.

Јазик

Најдете казина на бугарски јазик во нашата листа на врвни онлајн-локации за коцкање за играчи на BG. Во случај кога бугарскиот не е достапен, секогаш можете да користите онлајн алатки за преведување за да ја преведете веб-локацијата.

Брзо и лесно банкарство

Бугарскиот лев е широко прифатен на водечките места за казино во земјата. Други поддржани валути вклучуваат USD, EUR и GBP. Кога станува збор за банкарските опции, популарни начини на плаќање за играчите во Бугарија се Visa, MasterCard, ePay.bg, PayPal, Paysafecard, Skrill, Neteller, ecoPayz и банкарски трансфер. Некои од најдобрите казино сајтови во земјата, исто така, им дозволуваат на играчите да депонираат и да се обложуваат во криптовалути.

Брзи исплати

Може да се обложите дека ништо не ја надминува возбудата што ја добивате кога ги добивате вашите добивки од онлајн казино. Кога играте на една од нашите препорачани бугарски локации, можете да бидете сигурни дека казиното ќе се исплати без да ве однесе во круг. Стандардната процедура за уплата во бугарско казино подразбира поднесување барање за повлекување во благајната и чекање операторот да го разгледа вашето барање пред да ја испрати готовината на вашата сметка. Просечното време на чекање за повлекување е 48 часа, но некои сајтови го обработуваат вашето барање истиот ден. Откако ќе се одобри, може да очекувате да ја добиете вашата готовина веднаш ако повлекувате на е-паричник или во рок од 2 до 5 работни дена користејќи други методи како кредитни и дебитни картички.

Бонуси и промоции

Казино-страниците кои нудат одлични бонуси се многу популарни меѓу ентузијастите за коцкање ширум светот. Ова е причината зошто земаме за право да ви ги посочиме најдобрите бонуси на онлајн казино за играчите на BG. Сите страници што ги препорачуваме имаат бонуси за добредојде за бугарските играчи. Најчестата промоција за добредојде е бонус за натпревар и можете да го побарате вашиот веднаш штом ќе се регистрирате и ќе го направите вашиот прв депозит. Некои веб-локации дури доделуваат бесплатни вртења без депозит на бугарски играчи при регистрација. Други награди за казино достапни за играчите од BG вклучуваат бонуси за повторно вчитување, враќање на готовина, бонуси за мобилни телефони, бонуси за биткоин, шеми за лојалност или ВИП, високи бонуси и бесплатни вртења

Како ги разгледуваме и оценуваме најдобрите онлајн казина за Бугарите

Најчесто поставувани прашања

Се што треба да знаете за казината

Дали коцкањето е легално во Бугарија?

Да. Коцкањето, и на копно и на интернет, е легално во Бугарија.

Кој го регулира онлајн коцкањето во БГ?

Сите форми на обложување со вистински пари, вклучително и онлајн казина BG, се регулирани од Државната комисија за коцкање. Органот е одговорен за лиценцирање и надзор на онлајн-операторите за да се осигура дека тие се придржуваат до највисоките стандарди.

Дали има онлајн казина во Бугарија?

Да. Бугарските играчи имаат неограничени опции кога станува збор за онлајн казината. Постојат неколку лиценцирани локации во земјата, сите регулирани од владата преку Државната комисија за коцкање. Покрај овие страници, Бугарите можат да играат и во други офшор казина што прифаќаат играчи од земјата.

Кои игри можам да ги играм во бугарските онлајн казина?

Водечките бугарски интернет казина нудат многу игри што можете да ги играте за забава или вистински пари. Некои од достапните опции вклучуваат слотови, видео покер, американски рулет, европски рулет, бакара, блек џек, покер на Холдем, Кариби Студ, Оазис покер, Понтон, Сик Бо, Кено, 21, гребење карти и специјални игри.

Дали треба да играм со облози со вистински пари?

Не. Најдоброто нешто во врска со онлајн казина BG е тоа што тие ви дозволуваат бесплатно да ги испробате демо-верзиите на разни игри. Може да играте во демо режим со бесплатни кредити за да се запознаете со игрите пред да играте за вистински пари.

Која е просечната исплата на игрите во бугарските казина?

Секоја игра има свој индивидуален процент на исплата или враќање на играчот, а овие информации можете да ги најдете на табелата за исплата на играта или со пребарување на интернет. Сепак, можете да бидете сигурни дека сите игри понудени во бугарските казина имаат процент на исплата над 80% како што бара Државната комисија за коцкање.

Дали треба да плаќам даноци за добивки во казино?

Не. Бугарската влада не ги оданочува добивките од онлајн казино. Наместо тоа, операторите се тие кои плаќаат данок од 20% од својата бруто добивка на владата.

Дали бугарските онлајн казина се безбедни за играње?

Да. Може да им верувате на сите лиценцирани казино сајтови во земјата кога станува збор за безбедност, чесност и транспарентност. Префрлани локации регулирани во други јурисдикции на ЕУ како Малта и ОК, исто така, се придржуваат до високите стандарди, затоа тие се исто така безбедни.

Дали бугарските казина дозволуваат други валути освен лева?

Ова зависи од дотичниот онлајн казино, но неколку од нив дозволуваат користење на ЕУР и УСД. Важно е да се напомене дека може да се додадат дополнителни такси поради конверзија на валута кога правите депозит.

Дали има бонуси за BGN играчи?

Да. Онлајн казина во BG имаат широк спектар на стимулации и за новите и за постоечките играчи. Примери за вообичаени бонуси се бонуси за регистрација без депозит, понуди за добредојде, бонуси за повторно вчитување, бонуси за мобилни телефони, враќање на готовина, награди за ВИП/лојалност, високи бонуси и бесплатни вртења.

Кои начини на плаќање се достапни за бугарските играчи?

Бугарските играчи можат да избираат од неколку начини на плаќање кога играат во кое било онлајн казино во земјата. Достапните опции вклучуваат кредитни и дебитни картички Visa и MasterCard, е-паричници како Skrill, PayPal, Neteller, ecoPayz и ePay и виртуелни картички како Paysafecard.

Колку време ќе биде потребно за да се добијат моите добивки?

Во просек, потребни се меѓу 24 и 72 часа за да ги добиете вашите добивки кога играте во бугарските онлајн казина. Сепак, некои методи за повлекување како банкарски трансфер и дебитни/кредитни картички може да потраат до пет работни дена или подолго.

Како да почнам да играм во онлајн казино во Бугарија

Играњето во онлајн казино никогаш не било полесно. Сè што треба да направите е да ја пронајдете веб-страницата за онлајн казино по ваш избор и да се регистрирате.

Процесот на регистрација подразбира пополнување на некои лични податоци како што се вашиот датум на раѓање, полно име и физичка адреса. Казиното потоа ќе побара од вас да изберете корисничко име и лозинка за да се најавите. Ако вашата сметка е одобрена, можете да се најавите и да уплатите за да започнете да играте. Не заборавајте да барате бонуси за добредојде при пријавувањето!