Вести

September 24, 2020

Закони за онлајн коцкање во Норвешка

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Коцкањето е вообичаена форма на забава низ целиот свет. Неговата популарност е причина за загриженост кај многу влади и регулаторни тела. Со присуството на интернет, многу возрасни уживаат во удобноста на онлајн казината. Сепак, законитоста на онлајн коцкањето зависи од националните или државните директиви.

Закони за онлајн коцкање во Норвешка

За многу региони, ентузијастите за коцкање ги знаат веб-страниците за пристап за да се вклучат во онлајн игри, но ситуацијата е поинаква во Норвешка. Жителите во Норвешка не знаат дали и каде можат да учествуваат онлајн коцкање. Насоките и ограничувањата за контрола на коцкањето во Норвешка се клучни. Но, недостатокот на јасност ја прави ситуацијата предизвикувачка.

Што подразбира коцкањето во Норвешка?

Општата перцепција е дека во Норвешка коцкањето е нелегално. Онлајн коцкањето е забрането, само две организации имаат лиценца за водење на бизнисот. Овие ограничувања важат и за организирани сесии за коцкање во приватни резиденции. Коцкање во Норвешка се смета за државен монопол кај странските инвеститори потребно е да поседуваат локална лиценца.

Моментално бројни веб-страници ги задоволуваат потребите на играчите во Норвешка. Игрите се движат од слот игри до коцкање. Дури и со строго законодавство, постојат јамки и исклучоци. Коцкањето во Норвешка е форма на монопол управуван од државата, но играчите сè уште можат да уживаат во игрите онлајн. Сè што треба да направат е да се пријават и да ги платат даноците.

Законодавство

Државата го контролира коцкањето во Норвешка. Оваа одлука е донесена во 20 век кога биле објавени три акта. Тие обезбедија исклучоци од строгите одредби што постоеја во норвешкиот коцкарски сектор со години. Оваа легислатива подразбираше Закон за игри од 1992 година, Законот за тотализатор од 1927 година и Законот за лотарија од 1995 година.

Актот за тотализатор ги надгледува игрите за трки со коњи и обложување со тоа што наведува дека овие активности треба да бидат одобрени. Шемата за игри од 1992 година им нуди на овластените фирми ексклузивност да работат со активности за игри поврзани со спорт и натпревари кои не се регулирани со други акти. Законот за лотарија вели дека активностите за игри се забранети кога се спроведуваат без овластување.

Исклучоци од Норвешка коцкање

За деловните луѓе и играчите, коцкањето во Норвешка може да биде прилично збунувачки. Лотаријата, според Законот за лотарија, дефинира обложување, казино активности или каква било форма на коцкање. Тоа се услуги обезбедени со дозвола на Норвешка управа за игри и фондации. Но, ограничувањата се однесуваат на обезбедувањето коцкарски активности во Норвешка.

Играчите треба да имаат осумнаесет години и повеќе за да учествуваат во коцкање. Но, кај билетите за гребење, нема старосни ограничувања. Норвешките закони за коцкање се карактеризираат со несигурност. Недостатокот на јасност направи многу компании да ги преселат своите активности надвор од земјата поради страв од прекршување на законот. И покрај предизвиците, коцкањето на Норвешка е можно.

Коцкање преку Интернет во Норвешка и закони кои управуваат со процесот

Коцкањето во Норвешка се смета за нелегално. Но, играчите не треба да се обесхрабруваат бидејќи има исклучоци од овие закони. Дознајте повеќе за политиките.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра
2024-05-19

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра

Вести