Вести

July 9, 2022

Закони за онлајн коцкање: Зошто коцкањето е нелегално?

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Играњето казино игри е лесно допир на екранот, благодарение на мобилните и интернет технологиите. Но, иако онлајн коцкањето е легално во повеќето држави, некои земји сè уште заземаат тврд став за оваа активност. Значи, зошто коцкањето е нелегално во овој ден и ера? Дали постојат валидни причини да се криминализира оваа активност?

Закони за онлајн коцкање: Зошто коцкањето е нелегално?

Каде е нелегално коцкањето?

Тешката реалност е дека коцкањето е нелегално во многу земји, иако повеќето прават значаен напредок во оваа област. Па дури и во легалните области за коцкање, правилата можат да бидат толку строги што можат да исплашат некои оператори. Во ОК, на пример, коцкањето преку кредитни картички и ВИП коцкањето е нелегално според новите закони на UKGC.

Преселувајќи се во САД, обложувањето останува тема на поделба во повеќето држави. Во 2018 година, Врховниот суд на земјата пресуди против ПАСПА (Закон за заштита на професионални и аматерски спортови), кој го криминализираше коцкањето во 1992 година. Во моментов, коцкањето е легално во 18 држави, а повеќето закони го покриваат само спортското обложување.

Во Канада, обложувачите можат да уделат на спортски настани на кој било обложувач со лиценца издадена од владата. Комисијата за игри на Kahnawake го регулира пазарот на обложување. Но, како и нивните американски колеги, канадските гејмерски сајтови не нудат онлајн казино игри. Значи генерално, зависи од вашето локални закони за коцкање

Зошто коцкањето е нелегално во некои земји?

Работата е што различни земји имаат различни причини да го криминализираат коцкањето во нивните граници. Тоа најмногу се сведува на нивниот социјален и културен поглед на активноста. Подолу се некои од причините:

Коцкање на малолетни лица:

Малолетното коцкање е проблем што ја разочарува коцкарската индустрија. Додека повеќето казина го прават својот дел за да го спречат овој порок, некои влади честопати брзаат да ја забранат активноста. 

Перење на пари:

Казината, особено копнените, се жешки дестинации за перење пари. Некои играчи користат валкани пари само за да ги уплатат како чек или биткоин и тврдат дека парите се чисти. 

Религиозни и социјални верувања:

Верските мислења за онлајн коцкањето се разликуваат, иако постои заеднички договор за обложување. Коцкањето во моментов е нелегално во речиси сите исламски земји, со тешки казни за секој што е спротивно на законот. Катар, Брунеи и Обединетите Арапски Емирати се добри примери. 

Зависност од коцкање:

Без соодветна регулатива, зависноста од коцкање може да биде вистински проблем во повеќето земји. На пример, пратениците од Камбоџа го донесоа Законот за сузбивање на коцкањето во 1996 година за да ја криминализираат активноста и да го ограничат проблематичното коцкање. 

Дали може да се коцкате онлајн во земји каде што коцкањето е нелегално?

Интересно е што никој досега не е гонет за нелегално онлајн коцкање. Ова значи дека играчите можат да се коцкаат онлајн и да се извлечат од тоа. На пример, законот остава дупка за обложувачите да се коцкаат на интернет-страниците за коцкање во Јапонија, Индија и Камбоџа. Така, едноставно кажано, повеќето земји сè уште заостануваат кога станува збор за законите што го покриваат онлајн коцкањето. Операторите ја користат оваа грешка за прифаќање играчи, дури и од САД.

Но, ако инсистирате на коцкање на офшор локација, погрижете се легално тело да го дозволи тоа. Некои сигурни имиња вклучуваат Комисија за коцкање во Обединетото Кралство, Комисија за игри на Канаваке, Шведската управа за игри, Curacao e-Gaming и Malta Gaming Authority (MGA). Онлајн казина со овие лиценци се легитимни и доверливи. 

Зошто брзање да се легализира коцкањето?

Заинтересираните следбеници на вестите за коцкање знаат дека многу земји ја легализираат оваа практика. Во Европа, некои земји како Германија, Холандија и Украина повторно ги започнаа своите пазари за коцкање откако ги разгледаа законите. Што се однесува до САД, државите како Оклахома, Мејн, Јужна Каролина и Кентаки разговараат за законите за коцкање. 

Па, зошто тие одеднаш прифаќаат коцкање? Едноставно, приход! Со високите трошоци за живот на глобално ниво, владите се соочуваат со сложениот чин на балансирање на зголемување на даночните приходи без притискање на нивните граѓани до граница. Како такви, повеќето од нив донесуваат про-коцкарски закони за да ги регулираат операторите на пазарот. Ова станува победничка ситуација за владата, играчите и операторите.

Дали добивките од коцкање се оданочуваат?

Во зависност од јурисдикцијата за коцкање, добивките може да се оданочуваат или да не се оданочуваат. Во ОК, даночниот службеник не собира никаков приход од играчите, дури и ако освоите џекпот од 100 милиони долари. Наместо тоа, казиното плаќа давачка од 15% на нивниот вкупен приход од коцкање. Основното размислување е едноставно; обложувачите повеќе губат отколку што победуваат. И патем, куќата секогаш победува!

Но, во САД, добивките од коцкање се оданочуваат. Играчите ги пријавуваат своите добивки од коцкање на трки со коњи, спортско обложување, казина и лотарии до УЈП. Казиното автоматски одзема 24% од вашата добивка и го враќа на даночниот управник. Уште полошо, УЈП нема да ве следи за да открие што сте освоиле. 

Иднината е Светла!

Актуелните случувања во онлајн индустријата за коцкање докажуваат дека индустријата само ќе станува поголема и подобра. Владите ја регулираат оваа индустрија за да ја направат побезбедна и да генерираат многу потребни приходи. 

Но, ако нема движење во вашата област, не двоумете се играјте во лиценцирано офшор казино. Избегнувајте користење VPN, бидејќи казиното сепак ќе ве стигне порано или подоцна. Некои дури ќе ја суспендираат вашата сметка на казино со какви било добивки во неа.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Јаболкото на раздорот: Проверките за достапност во Обединетото Кралство го промешуваат тенџерето во секторот за коцкање
2024-05-03

Јаболкото на раздорот: Проверките за достапност во Обединетото Кралство го промешуваат тенџерето во секторот за коцкање

Вести