Вести

February 7, 2021

Играње наспроти коцкање

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Играњето и коцкањето дома моментално е популарна активност за забава, благодарение на подемот на интернет технологијата. Сепак, има толку многу конфузија околу овие два термина. Додека некои може да тврдат дека играњето и коцкањето се исти, други тврдат дека има очигледна разлика. Но, дали навистина постои разлика помеѓу играњето и коцкањето? Оваа статија зема поостар изглед!

Играње наспроти коцкање

Што е играње?

Првата иновација за онлајн игри започна пред повеќе од 50 децении. Сепак, 30 години подоцна, iGaming индустријата доби огромен напредок кога технологијата почна да се обликува во 90-тите и раните 2000-ти.

Значи, што точно е играњето? Додека играчите бараат исклучителни вештини за играње, слично не може да се каже за коцкањето, во зависност од тоа како гледате на него. Не е тајна дека играњето бара вештина и знаење за да успее. Тоа е затоа што гејмерите треба да развијат уникатни решенија за предизвиците што ги поставува развивачот на играта.

Денес, видео игрите се најпопуларната форма на онлајн игри што можете да ја најдете. Иако компјутерите и конзолите се претпочитани платформи за игри поради големите екрани, мобилните телефони и таблетите брзо го достигнуваат чекорот. Овие мали, но моќни уреди им дозволуваат на гејмерите да преземаат игри директно од продавниците за апликации и да уживаат во играњето каде било и во секое време.

Што е коцкање?

Како што споменавме погоре, коцкањето најмногу се потпира на среќа и веројатност. Во овој случај, обложувач треба да вложи пари на одредена игра или спортски настан. За среќа, коцкањето не е само фрлање камења во грмушка, надевајќи се дека ќе удри нешто. Со соодветна стратегија, играчите можат да ги зголемат своите шанси за победа на игрите. Само запомнете дека куќата секогаш победува на крајот.

Подолу се најпопуларните типови на игри за играње на повеќето онлајн и копнени казина:

  • Видео слотови – онлајн автоматите им дозволуваат на играчите да ги вртат ролните и да ги совпаѓаат симболите за да добијат награда. Обично, повеќето имаат популарни теми како што се магија, авантура, класика и така натаму. Најдобро од сè, видео слотови доаѓаат со плејада на бонус промоции.

  • покер – видео покер е онлајн игра со карти каде што играчот се обложува на одредена рака која е најдобра за правилата на играта. Вообичаено, покер игрите доаѓаат со различни конфигурации на палубата, бројот на картички и бројот на поделени свртени нагоре/надолу.

  • Рулет - тоа е древна казино игра која ја следи својата историја уште во 18 век во Франција. Рулет е француски збор за „мало тркало“. Во оваа игра, играчите можат да се обложуваат на еден број, повеќе броеви, црвени или црни бои, непарни или парни броеви или ниски или високи броеви.

  • Блек Џек – Блек Џек е популарна игра на маса за споредување на картички помеѓу дилерот и обложувачите. Со други зборови, играчите на блек џек се натпреваруваат против банкарот наместо меѓу себе. Можете да ја играте играта со единечни или повеќе карти на палуби.

  • Бакара - Baccarat или Baccara е популарна игра со карти достапна на повеќето регулирани онлајн казина. Како блек џек, играта е за споредба на картичките што ги делат банкарот и играчот. Исходот може да биде или играчот или победата на банкарот или нерешено.

    Дали навистина има разлика помеѓу коцкањето и играњето?

    Главната разлика помеѓу играњето и коцкањето лежи во финансискиот аспект на нештата. Но, колку што играњето не мора да бара никакви средства за уживање, на некои игри можеби ќе им требаат купувања во апликација за отклучување дополнителни функции. Исто така, коцкањето без никакви вештини и знаења може да заврши со исцрпување на вашата банка.

Поради овие причини, зборот „игри“ често преовладува во светот на казиното и спортското обложување. На пример, органот за игри на среќа на Малта (MGA) ги регулира сите коцкарски активности во Малта. Сега, ова е јасен показател за блиската врска помеѓу играњето и коцкањето.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра
2024-05-19

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра

Вести