Вести

August 11, 2022

Колку години треба да имате за да се коцкате?

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Помина времето кога коцкањето беше табу тема. Деновиве, коцкањето е легална индустрија од повеќе милијарди долари во повеќето земји. Но, не секој може да се коцка онлајн или офлајн. Играчите мора да достигнат одредена возраст за да играат казино игри во повеќето земји низ светот. 

Колку години треба да имате за да се коцкате?

Добрата вест е дека не постојат универзални закони за тоа колку години треба да имате за да се коцкате онлајн. Секоја земја има свои прописи за коцкање, вклучувајќи ја и законската старосна граница за коцкање. Ова може да биде нешто помеѓу 18 и 21 година во повеќето земји. Денеска ве водиме низ легалната возраст за коцкање ширум светот. Ајде да нурнеме во…

Легална возраст за коцкање во САД

Американските играчи на онлајн казино со завист гледаат како играчите во другите јурисдикции за коцкање се забавуваат и играат легално. Но, откако Врховниот суд го прогласи PASPA (Закон за заштита на професионални и аматерски спортови) во 2018 година, обложувањето стана легално на федерално ниво. Она што следеше е дека повеќето држави почнаа да го легализираат коцкањето, а најновиот беше Њујорк. 

Законската возраст за коцкање во САД се од 18 до 21 година, во зависност од државата. На пример, играчите на Њујорк, Оклахома, Џорџија и Мичиген мора да имаат 18 години за да играат. Од друга страна, казината во државите како Индијана, Ајова, Аризона и Конектикат прифаќаат само играчи на возраст од 21 година или постари. Алабама е единствениот исклучок каде гејмерите мора да имаат најмалку 19 години за да играат. 

Правна возраст за коцкање во Канада

**На национално ниво,**законската возраст за коцкање во Канада е 19 години. Но, како што можеби веќе знаете, пазарот за коцкање во Канада е регулиран на ниво на провинција. Ова значи дека законската возраст за обложување може да варира помеѓу провинции или територии слични на САД. Канада генерално има три територии и десет провинции, секој регион има главен град.

  • Ако планирате да коцкање во Онтарио (Лондон, Отава и Торонто), на пример, мора да имате најмалку 19 години.
  • Во Квебек (Монтреал, Лавал и Квебек Сити), играчите мора да имаат 18 години или повеќе.

Генерално, потврдете ги законите за коцкање во вашата провинција или територија пред да се коцкате онлајн или офлајн во Канада. 

Правна возраст за коцкање во ОК

Комисијата за коцкање ги регулира сите активности во Сцена на коцкање во Велика Британија. Законот го предвидува тоа само играчи на возраст од 18 години и повеќе можат да учествуваат во каква било форма на коцкање во Велика Британија. Сепак, ова е освен за комерцијални или приватни игри, каде учесниците треба да имаат најмалку 16 години. 

Но, за разлика од САД, каде што повеќето држави лиценцираат само неколку локации за коцкање (најчесто 12), во ОК нема ограничување. Сајтот само ги исполнува правилата на Комисијата за коцкање за да добие одобрение. На пример, коцкањето со ВИП и кредитни картички е нелегално. Комисијата, исто така, постави целосна забрана за функцијата AutoPlay на автоматите за игри на среќа.

Легална возраст за коцкање во Европа

Европската онлајн коцкарска сцена е една од најразновидните. Тоа е затоа што не постои единствена легислатива на ЕУ за коцкање. Како во САД, секоја земја на ЕУ е слободна да го регулира коцкањето во нејзините граници. Но, едно нешто е константно; законот за коцкање мора да биде во согласност со ТФЕУ (Договор за функционирање на Европската унија). Овој закон обезбедува слобода за отворање бизниси и нудење услуги во која било земја на ЕУ.

Легално е да се играат онлајн казино игри и да се учествува во спортско обложување во повеќето земји на ЕУ. Овие земји имаат прогресивни закони за онлајн коцкање, кои им дозволуваат на играчите да уживаат во автомати, бинго, игри со карти, гребење, лотарии и спортско обложување. Но, за да учествувате во оваа активност, играчите мора да имаат 18 или 21 години, во зависност од земјата.

Правна возраст за коцкање во Азија

Азија е дом на најголемата дестинација за коцкање во светот, Макао. И со оглед на тоа што континентот е најнаселен регион на Земјата, Азија е несомнено неодолив пазар за операторите. Овде, играчите мора да имаат 18 или 21 година за да се коцкаат онлајн или на копнени дестинации. Сепак, законската возраст за коцкање во Јапонија е 19 и 20 години во Јужна Кореја.

Но, не смеете да го прескокнете вашето знаење дека повеќето муслимански земји се во Азија. Познато е дека овие земји имаат строги закони против коцкање. Коцкањето е нелегално во земји како Бухарин, ОАЕ, Ирак, Иран и Кувајт. Сепак, некои земји како Бангладеш и Авганистан немаат специфични закони за онлајн коцкање.

Правна возраст за коцкање во Јужна Америка

Различните земји и култури во Јужна Америка ги прават законите за коцкање измешани. На пример, речиси половина од населението на овој континент живее во Бразил, земја позната по својот став против коцкањето. Но, некои Земјите како Уругвај, Колумбија и Аргентина даваат големо ветување со донесувањето на зрели закони за коцкање.

Како и во повеќето делови на светот, Јужноамериканците мора да бидат на возраст од најмалку 18 години за да учествуваат во каква било форма на коцкање. Но, бидејќи повеќето земји го напуштаат коцкањето преку Интернет во сива зона, ова остава простор за малолетни коцкање. Мексико е одличен пример за земја без регулативи за онлајн коцкање.

Легална возраст за коцкање во Африка

Африка е вториот најнаселен континент во светот. Овој континент е дом на 54 суверени нации со различни култури и закони. Според најновите бројки, во Африка има повеќе од 500 милиони корисници на мобилни телефони, а 23% од тие редовно сурфаат на интернет. Исто така, преку 88% од интернет сообраќајот на овој континент е од корисници на паметни телефони. 

Овие статистички податоци само значат дека Африка е атрактивен пазар за операторите на коцкање. Сепак, на континентот сè уште му недостасуваат потребните закони за регулирање на дејноста. Ова значи дека повеќето меѓународни компании за коцкање прифаќаат африкански играчи без никакви ограничувања. Законската возраст за коцкање во повеќето земји е 18 години, иако Египет и Намибија имаат старосна граница од 21 година.

Дали е можно да се коцка во забранета област?

Ако коцкањето е нелегално во вашата земја, тоа не мора да значи дека не можете да учествувате во забавата. Некои казина и обложувалници со задоволство би прифатиле играчи од земји каде обложувањето е нелегално или нерегулирано. Не го препорачуваме ова бидејќи заштитата на играчите не постои, што значи поголем ризик.

Значи, кога се пријавувате во меѓународно онлајн казино, погрижете се правното тело да го лиценцира вашето избрано казино. Одлични примери се Курасао е-игри, MGA, и UKGC, меѓу другите. Исто така, уверете се дека начините на плаќање се сигурни и достапни во вашата земја. Некои казина не поддржуваат повлекувања преку специфични методи. Значи, не заборавајте да го потврдите ова прво.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Јаболкото на раздорот: Проверките за достапност во Обединетото Кралство го промешуваат тенџерето во секторот за коцкање
2024-05-03

Јаболкото на раздорот: Проверките за достапност во Обединетото Кралство го промешуваат тенџерето во секторот за коцкање

Вести