Вести

July 21, 2023

Курасао ќе воведе построги закони за коцкање

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Индустријата за онлајн коцкање постојано се развива за да биде во тек со моменталната реалност. Неодамна, европските регулативи ги променија своите закони за да ги направат нивните пазари побезбедни за сите вклучени. Добар пример е Обединетото Кралство, кое го лансираше Бела книга за коцкање во април 2023 година.

Курасао ќе воведе построги закони за коцкање

Курасао е најновата европска земја која повторно го лансираше својот сектор за игри. Почнувајќи од 1 септември 2023 година, островската земја ќе воведе построги правила за својата индустрија за игри за да го подобри интегритетот и да се усогласи со меѓународните норми. Хавиер Силванија, министерот за финансии, го објави ова за време на конференцијата iGaming NEXT Valletta 23.

Советодавниот совет сега го разгледува новото законодавство наречено Национален уред за коцкање (LOK). Регулативата најверојатно ќе воведе построги регулативи за коцкарскиот сектор, нагласувајќи ги процедурите за спречување на перење пари, заштитата на играчите и спречувањето на измами. Претстојните промени во коцкањето Курасао првпат беа објавени во декември 2022 година.

За време на настанот iGaming NEXT Valletta 23, Силванија го истакна значењето на отвореноста и усогласеноста, повикувајќи ги бизнисите да се придржуваат до правилата што се во согласност со меѓународните закони и норми за спречување на перење пари. Работејќи со почитуваните јурисдикции, Курасао се надева дека ќе создаде фер средина каде што онлајн казино оператори и добавувачи на казино игри можат подеднакво да се натпреваруваат.

Суштински дел од LOK е создавањето на ново регулаторно тело, Управата за игри во Курасао. Главната цел на оваа власт е да запре какви било криминални активности во една од најлибералните европски јурисдикции за коцкање. Министерот нагласи дека земјата сака да го отфрли досегашниот статус на центар за порозно лиценцирање на коцкање.

Во меѓувреме, сите мастер лиценци ќе уживаат едногодишно продолжување како дел од процесот на транзиција. Дополнително, сите подлиценци ќе имаат рок од 90 дена од стапувањето на сила на LOK за да аплицираат за нова лиценца.

Почнувајќи од 1 септември, одборот за контрола на игри во Курасао (GCB) ќе им дава лиценци директно на операторите со коцкање. Овие дозволи ќе им овозможат на операторите да водат коцкарски активности, но не и да даваат под-дозволи како порано. Имено, новите дозволи ќе вклучуваат должности поврзани со одговорно играње, дополнително зајакнување на регулаторниот систем.

Треба да се напомене дека повеќето онлајн казино сајтови со лиценци за Курасао веќе ги поддржуваат интегритетот и етичките стандарди. Сепак, Хавиер Силванија ја нагласи важноста да се потсетиме на минатите случаи на штета на угледот. Построгите регулативи ќе ги ублажат овие грижи со охрабрување на поголем професионализам и интегритет во секторот за коцкање.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Јаболкото на раздорот: Проверките за достапност во Обединетото Кралство го промешуваат тенџерето во секторот за коцкање
2024-05-03

Јаболкото на раздорот: Проверките за достапност во Обединетото Кралство го промешуваат тенџерето во секторот за коцкање

Вести