Орган за лиценцирање на онлајн казино Курасао

Курасао спроведува опсежни реформи во својот процес на лиценцирање. Со дистрибуција на лиценци историски контролирана во голем дел од главните носители на лиценци кои обезбедуваат подлиценци за казина, Карибите Остров долго време нуди лесни за добивање лиценци за онлајн казино за почетници. Како резултат на тоа, Курасао е дом на повеќе од 450 онлајн казина. Курасао е еден од најугледните авторитети што ја става заштитата на играчите во прв план. Сите казина што го носат логото на Curacao eGaming се темелно истражени и ревидирани. Ајде да ги истражиме овие онлајн казина, придобивките и недостатоците на казината лиценцирани во Курасао.

И ако сте желни да се нурнете веднаш, не заборавајте да ги проверите препорачаните казина со лиценца Курасао во топ листата на CasinoRank за безбедно и возбудливо искуство.

Орган за лиценцирање на онлајн казино Курасао
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Историја на лиценцата за Курасао

До 1993 година, мрежата процвета со можности за нови коцкарски претпријатија. Курасао беше еден од првите региони што усвои законодавство за регулирање на онлајн коцкањето во 1993 година. Законодавството продолжи да се развива и до 2001 година, владата го создаде Здружението за интернет игри за да обезбеди операторите да го одржуваат очекуваниот кодекс на однесување.

Како еден од најголемите тела за лиценцирање на коцкање преку Интернет во светот, Курасао нуди лесно стекнување и пристапни барања. Дополнително, робусната инфраструктура за коцкање во земјата им нуди на имателите на лиценца силни телекомуникациски и финансиски платформи од кои можат да започнат веб-страница за обложување преку Интернет. Следствено, компаниите ширум светот доаѓаат во јурисдикции погодни за бизнисот за да работат. Честопати наречен даночен рај, Курасао ги следи даночните закони на Европската унија. Служи како посредник за лиценцирани казина со IRS, земјата се придржува до барањата за усогласеност со AML.

Во својата сегашна структура, Курасао издава два различни типа на лиценци, вклучително и магистерска лиценца и подлиценца. Четири компании ја поседуваат главната лиценца, вклучувајќи ги Curacao Interactive Licensing, Antillephone, Gaming Curacao и Cyberluck Curacao. Од 1996 година не се одобрени дополнителни магистерски лиценци.

Подлиценца

За да се добие лиценца за Курасао, ан онлајн казино сајт мора да аплицираат за еден преку една од компаниите кои поседуваат магистерска лиценца. И носителите на подлиценци и мастер лиценци се овластени да работат со интернет коцкање, како што се спортско обложување, казина, покер и лотарии.

Подлиценците важеа неограничено со годишно обновување. Сепак, со оглед на најавата за претстојните промени во процесот на лиценцирање и регулација на Курасао, владата може да ги разгледа тековните носители на лиценци. Додека Курасао ја формира својата регулаторна агенција, владата се обидува да го контролира издавањето лиценци. Во минатото, само носителот на главната лиценца можеше да ја одземе подлиценцата. Старата структура најверојатно значително ќе се промени бидејќи Курасао спроведува нови процедури.

Онлајн казина лиценцирани од носителите на мастер лиценца на Курасао

Историски гледано, полесно е да се добие лиценца за казино во Курасао отколку во повеќето други региони. Сепак, апликантите мора да завршат неколку чекори пред да добијат одобрение за лиценца. Традиционално, временската рамка од апликација до одобрување е пократка отколку во другите региони, што може да потрае и до една година за да се издаде лиценца.

Од неколку дена до шест недели, системот за лиценцирање на казино во Курасао е брз и пријателски за бизнисот. Сепак, неугледните актери се протнаа низ пукнатините во процесот, што ја натера владата да се одлучи за справување со лиценцирањето на владино ниво. Министерот за финансии на регионот посочи дека промени се неизбежни, вклучително и трансфер на власта од носителите на мастер лиценци на владини службеници.

Барања за лиценца

По регистрирањето на доменот во регионот Курасао, бизнисот може да се регистрира кај друштво со ограничена одговорност за да работи. Операторите мора да ангажираат локален претставник и да одржуваат физички сервер лоциран во Курасао за да ги исполнат обврските за лиценцирање.

Следејќи ги правилата за AML/CFT, органите за лиценцирање мора да ја проверат личната позадина на секој апликант. Овие длабински истраги вклучуваат преглед на финансиите, идентитетот и земјата на живеење. Апликантот мора да има чисто досие без криминална историја.

Лиценцирањето бара доставување значителен износ на документација, вклучувајќи:

 • Правила и услови
 • Софтвер
 • Продолжи
 • Референца
 • Банкарски писмо
 • Идентификација
 • Сопственост на домен
 • Писмо од сметководител или адвокат

Откако апликантот ќе ја поднесе потребната документација, обработката може да потрае до шест недели за да се добие одобрение за квалификувани бизниси. Трошоците за стартување се разумни во моментов. Историски гледано, апликантите добиваат лиценца за помеѓу 20.000 и 30.000 американски долари. Стекнувањето лиценца за игри во Курасао може да вклучува различни трошоци, како што се:

 • Персонал
 • Регистрација на документ
 • Надоместок за апликација за лиценца
 • Банкарска сметка
 • Трошоци за серверот
 • Канцелариска опрема
 • Даноци
 • Консултација

Во моментов, една од најмалку скапите лиценци во индустријата, Курасао нуди неколку бенефиции за операторите кои лансираат нови казина или онлајн обложувалници во регионот.

Казина одобрени со лиценца

По добивањето лиценца во Курасао, операторите можат да нудат услуги во која било земја што ја прифаќа лиценцата. Нациите ширум светот не ги забрануваат лиценцираните страници во Курасао, вклучувајќи ги Австралија, Канада, Јапонија, Индија и Полска. Доколку одобрениот оператор се придржува до Курасао и регионалните закони, тој може да продолжи да работи во мултинационални области. Казните за непочитување на законските параметри може да резултираат со губење на лиценцата или финансиски казни.

До денес, носителите на главната лиценца возат и спроведуваат политики за справување со несогласувањата на операторот и играчот. Сепак, многу поплаки против неетичките лиценцирани бизниси од Курасао доведоа до промена на системот од страна на владата.

Операторите не смеат да обезбедуваат услуги за граѓани во одредени региони, вклучувајќи ги Курасао, Франција, САД, Холандија и Аруба. Меѓутоа, во регионите каде што лиценцата е добредојдена, операторите можат да користат лиценца за обезбедување разновидни услуги за коцкање.

Добрите и лошите страни на аплицирање за лиценцата Курасао

Флексибилноста на лиценцата е плус за операторите кои сакаат да понудат неколку опции за игри на потрошувачите. Бидејќи една лиценца ги покрива сите видови обложување, носителите на главната лиценца и носителите на подлиценци се слободни да обезбедуваат речиси неограничени игри за граѓаните ширум светот, вклучувајќи спортски книги, казина и лотарии. Бидејќи процесот е историски едно од најбрзите одобрувања на лиценци на пазарот, операторите ја ценат брзата временска рамка за одобрување. Со нула корпоративен данок на приходите и данок на нето добивка од 2%, регионот продолжува да привлекува компании кои бараат поволна деловна средина.

Добрите страни:

 • Најсовремена технологија
 • Најпознатите казино игри
 • Светски познати имиња за виртуелни игри и е-спорт.
 • Широк спектар на услуги за е-обложување
 • Доживотна важност
 • Даночни бенефиции
 • Дополнителна техничка и финансиска поддршка

Курасао може да се пофали со некои од најбрзите интернет конекции и напредната ИТ инфраструктура на западната хемисфера. Ова е олеснето со бројни подморнички кабли со оптички влакна, директни сателити и центар за податоци на ниво 4. Покрај регулирањето на сајтовите за коцкање, Curacao eGaming нуди финансиска и техничка помош.

Услугите вклучуваат меѓународни финансии, приватни облак услуги и посветени услуги. Економијата многу зависи од финтех и финансиските услуги и затоа земјата инвестира во пристојна инфраструктура. Онлајн казина хостирани во Курасао немаат проблеми со веб хостинг.

Конс:

За жал, лиценцата има свои недостатоци. Неколку земји ги ограничуваат операторите лиценцирани од Курасао да прифаќаат играчи во одредени региони. Сите страници што прифаќаат играчи од ограничени региони може да се соочат со одземање на лиценцата. Иако Курасао има силна репутација во индустријата, неговата лиценца не е толку добро ценета како другите на пазарот.

 • Без интервенција во случај на спорови помеѓу играчите и давателите на игри
 • Не мора да е билет за доверба

Коцкарите мора да знаат дека јурисдикцијата на Курасао не ги решава несогласувањата меѓу операторите на коцкање и играчите. Играчите треба да ја направат својата должна анализа пред да се пријават во кое било онлајн казино.

Предности на избор на лиценцирано казино во Курасао

Нурнете во придобивките од изборот на лиценцирано казино во Курасао, обезбедувајќи задоволство и на играчите и силни оперативни предности.

Предности на играчот

 • Безбедност: Казината лиценцирани во Курасао треба да имаат напредни безбедносни протоколи. Ова значи дека вашите лични и финансиски податоци се заштитени со користење на најновите технологии за шифрирање. Со лиценца Курасао, можете да бидете сигурни дека казиното сериозно ја сфаќа вашата безбедност.
 • Разновиден избор на игри: Системот за лиценцирање на Курасао е единствен по својата едноставност. Тие нудат една опфатна лиценца што им овозможува на казината да обезбедат плетеница на игри. Значи, кога ќе изберете лиценцирано казино во Курасао, поверојатно е да најдете поширок опсег на игри, од слотови до игри на маса до дилери во живо и пошироко.
 • Одговорни алатки за игри: Коцкањето треба да биде забавно и безбедно. Казината лиценцирани во Курасао го разбираат ова и честопати обезбедуваат алатки кои ќе ви помогнат да поставите ограничувања на вашето коцкање, да се исклучите доколку е потребно и да понудите други ресурси за да се осигурате дека играте одговорно.

Предности на операторот

За оние од другата страна на екранот - операторите на казино - добивањето лиценца од Курасао доаѓа со свои предности:

 • Поедноставен процес на лиценцирање: Курасао нуди директен процес на лиценцирање, кој е привлечен за новите и постоечките оператори. Наместо да се движат низ повеќе лиценци за различни видови игри, операторите можат да добијат една лиценца која покрива сè. Ова ја прави административната страна на водење на онлајн казино многу помазна.
 • Атрактивни даночни бенефиции: Бизнисот е за цел профит, а Курасао нуди конкурентен даночен режим. Операторите лиценцирани во Курасао можат да имаат корист од ова, што го прави финансиски атрактивна локација за онлајн казино бизнисите.
 • Глобална операција: Значајна придобивка од лиценцата Курасао е глобалниот дострел што го нуди. Операторите можат да се грижат за играчи од различни делови на светот, проширувајќи ја својата база на публика и зголемувајќи ги потенцијалните приходи. Оваа меѓународна оперативна способност е една од главните причини зошто многу оператори гравитираат кон лиценца Курасао.

Како заклучок, без разлика дали сте играч кој бара безбедна и разновидна средина за игри или оператор кој бара деловни придобивки, лиценцираните казина Курасао нудат убедлив пакет. Секогаш вршете го вашето истражување и погрижете се да правите информирани избори во светот на онлајн игрите.

Домашни закони и ограничувања поставени со лиценцата на Курасао

Со лансирање на Здружението за интернет игри во 2001 година, Курасао воспостави рамка за да се осигура дека имателите на лиценца ќе продолжат да се придржуваат до прописите. Здружението посредува во прашањата меѓу владата и лиценцираните оператори во земјата за да помогне во одржувањето на политиките поволни за индустријата. Во 2002 година, Управата за лиценцирање за е-игри на Курасао започна да го следи онлајн коцкањето. Друга регулаторна агенција, наречена Одбор за контрола на игри, го надгледува копненото коцкање за борба против перење пари и финансирање тероризам.

За операторите кои нема да се придржуваат до постоечките прописи, казните може да вклучуваат затвор и/или парични казни. Оние кои го прекршуваат законот, исто така, може да ја изгубат лиценцата или да наидат на забрани во различни региони низ светот. Само лиценцирани и реномирани претпријатија можат да добијат работа со реномирани индустриски партнери. Некои земји на црната листа на одредени сајтови за онлајн обложување лиценцирани од Курасао кои не ги следат локалните прописи. Затоа, нелиценцираните нелегални оператори може да се соочат со предизвици при добивање партнерства со почитувани финансиски институции и развивачи на софтвер.

Неколку казина во Курасао се ставени на црната листа во одредени региони. На крајот на краиштата, повторените прекршувачи на законот ќе се соочат со одземање на лиценцата и затворање на бизнисите, бидејќи регулативата за онлајн коцкање се загрева на конкурентниот дигитален пазар.

Заклучок

Изборот на доверливо и доверливо онлајн казино е клучно за позитивно искуство со коцкање. Со избирање на казино лиценцирано од органот за лиценцирање на онлајн казино во Курасао, избирате платформа која ги исполнува строгите стандарди и е посветена на заштитата на играчите. Секогаш не заборавајте да се коцкате одговорно и уживајте во светот на онлајн игрите. И не заборавајте, за курирана листа на доверливи казина, посетете ја топ листата од CasinoRank.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Курасао ќе воведе построги закони за коцкање
2023-07-21

Курасао ќе воведе построги закони за коцкање

Индустријата за онлајн коцкање постојано се развива за да биде во тек со моменталната реалност. Неодамна, европските регулативи ги променија своите закони за да ги направат нивните пазари побезбедни за сите вклучени. Добар пример е Обединетото Кралство, кое го лансираше Бела книга за коцкање во април 2023 година.

Побарајте 10% од вашите неделни загуби со промоција на Cashback на Jet Casino
2023-06-06

Побарајте 10% од вашите неделни загуби со промоција на Cashback на Jet Casino

CasinoRank секогаш бара да ви помогне да најдете сигурни онлајн казина со најдобрите неделни промоции. Идејата е да го продолжите банкротот на вашето казино со играње и освојување бесплатни пари. Оваа недела, пребарувањето запира во Jet Casino, казино од 2020 година лиценцирано и регулирано во Курасао. Jet Casino ви овозможува да играте повеќе и да добивате поврат на вашите неделни загуби. Подолу е целосен преглед на оваа промоција.

Водич за почетници за лиценци за онлајн коцкање
2023-06-05

Водич за почетници за лиценци за онлајн коцкање

Навигацијата во светот на онлајн коцкањето може да биде застрашувачка задача, особено за почетници. Со толку многу различни казина и обложувалници за избор, може да биде тешко да се знае од каде да се започне. Една од најважните работи што треба да се земат предвид при изборот на веб-локација за онлајн коцкање е дали таа е лиценцирана или не.

Зошто лиценцата за коцкање Курасао е толку популарна
2022-10-24

Зошто лиценцата за коцкање Курасао е толку популарна

Лиценцирањето е суштинско внимание меѓу играчите на онлајн казино. Овој документ докажува дека казиното е лиценцирано и регулирано од доверливо тело за лиценцирање. Тоа докажува дека игрите се фер, а регулаторното тело ќе интервенира доколку казиното почне да се однесува лошо со средствата и информациите на играчите.

Најчесто поставувани прашања

Сѐ што треба да знаете за казината

Што е орган за лиценцирање на онлајн казино Курасао?

Органот за лиценцирање на онлајн казино Курасао е регулаторно тело одговорно за надзор и доделување лиценци за онлајн казина. Работи во рамките на органот за лиценцирање на игри во Курасао и гарантира дека казината ги исполнуваат строгите стандарди за правичност, безбедност и етички операции.

Дали е доверливо казино со лиценца за коцкање во Курасао?

Да, казино со лиценца за коцкање Курасао помина низ строг процес на проверка за да се осигура дека се придржува до меѓународните стандарди за правичност, безбедност и заштита на играчите.

Како можам да проверам дали казиното навистина поседува лиценца за онлајн казино во Курасао?

За да ја потврдите лиценцата на казиното, обично можете да го најдете печатот на органот за лиценцирање на игри во Курасао на веб-страницата на казиното. Со кликнување на овој печат треба да ве пренасочи на официјалната страница за лиценцирање, потврдувајќи ја легитимноста на казиното.

Дали комисијата за коцкање Курасао ги регулира сите форми на онлајн коцкање?

Да, комисијата за коцкање Курасао обезбедува единствена, сеопфатна лиценца која ги покрива сите форми на онлајн еИгри, што го прави префериран избор за многу онлајн казина.

Дали моите лични и финансиски податоци се безбедни со казино лиценцирано од Курасао?

Апсолутно. Една од примарните цели на органот за лиценцирање на игри во Курасао е да се осигура дека лиценцираните казина нудат безбедна и сигурна средина, вклучувајќи цврсти мерки за заштита на податоците.