Вести

November 3, 2023

Најбогатите покер играчи во светот

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Онлајн покер е една од оние игри што ги привлекуваат најдобрите играчи во казиното. Тоа е игра заснована на вештини која ги спротивставува играчите наместо куќата. Покер турнирите нудат и награди од стотици илјади долари. Накратко, играта е магнет за вешти и богати играчи на казино. 

Најбогатите покер играчи во светот

Па, кои се некои од овие богати играчи? За да ја задоволите вашата љубопитност, еве ја листата на најбогатите покер играчи во 2024 и нивната нето вредност. Но, секогаш запомнете дека овие играчи не мора да го стекнале своето богатство од играње покер. Играат за забава. 

Ден Билзеријан - 200 милиони долари

Ден Билзеријан е американски актер, ризичен капиталист и, се разбира, казино покер играч. Човекот има огромно следбеници на социјалните мрежи со 30 милиони следбеници на Инстаграм. Професионалната покер кариера на Ден започна во 2009 година, кога имаше само 29 години. Но, Дан има освоено и повеќе од 12 милиони долари на еден настан. По оваа победа тој веднаш ангажираше млаз за да слави во Мексико. 

Фил Ајви - 100 милиони долари

Наречен „Тајгер Вудс на покерот“, Фил Ајви е одликуван американски професионален играч на покер со нето вредност од 100 милиони долари. Тој е осумкратен победник на натпреварувачката светска серија на покер. Овој играч кој не е бесмислен, исто така, победи на престижната светска турнеја покер. До денес, Фил има заработено повеќе од 19,5 милиони долари од турнири во покер во живо. Тој исто така заврши седми и освои 12.538 долари на европскиот покер Мастерс. 

Семи Фарха - 100 милиони долари

Семи Фарха е либански професионален покер играч со нето вредност од 100 долари. Роден во 1959 година, Фарха ја напушти својата работа во 1990 година за да започне кариера во професионален покер. Тој има учествувано многу пати во Светската серија на покер, освојувајќи 1,3 милиони долари во 2003 година откако стана втор. Тој има и три нараквици од Омаха. Од 2010 година, заработката на Фарха од турнирите во покер во живо беше повеќе од 3 милиони долари. Поради неговата моќ во покер, тој има неколку прекари, меѓу кои и Мистер Кул. 

Крис Фергусон - 80 милиони долари

Роден во 1963 година, Крис Фергусон е американски филмски продуцент и професионален покер играч. Во моментов, Фергусон може да се пофали со пет WSOP нараквици и повеќе од 60 финиширања со пари. Всушност, тој е единствениот покер играч кој победил на три WSOP кола. Но, неговата кариера беше оптоварена со контроверзии. Tilt Poker, онлајн покер компанија каде што тој ја извршуваше функцијата директор, беше обвинет за измама да зема пари од играчите. Министерството за правда на САД тврдеше дека оваа компанија е повеќе од Понзи шема. 

Дојл Брансон - 75 милиони долари

Дојл Брансон нашироко се смета за американски „кум“ на покерот. Г-дин Дојл, моментално пензиониран, има над 50 години искуство во играње покер. Како резултат на тоа, тој е член на Куќата на славните покер. Како што рече, 88-годишникот е победник на 10 WSOP турнири и два пати шампион на WSOP Main Event. Тоа не е се. Брансон е првиот покер играч кој добил 1 милион долари од натпревар во живо. Тој се пензионираше во летото 2018 година, откако заврши на шестото место на WSOP 2018, заработувајќи 46.963 долари. 

Даниел Негреану – 60 милиони долари

Роден во 1974 година, Даниел Негреану е познат канадски актер, писател и професионален играч на покер. Даниел ја открил својата љубов кон коцкањето кога бил само тинејџер. Се вртеше по базените каде што се обложуваше на спорт и играј покер. Во 1997 година, тој беше прогласен за најдобар сеопфатен покер играч на Светското финале во покер, освојувајќи 55.064 долари. Една година подоцна, тој го одигра својот прв WSOP настан, освојувајќи 164.460 долари во натпреварувачкиот лимит Холдем од 2.000 долари. Негреану има шест WSOP нараквици и две шампионати на Светската покер турнеја. 

Брин Кенеди - 56 милиони долари

Брин Кенеди е еден од најодликуваните професионални играчи на покер коло. Овој играч имаше нето вредност од 56 милиони долари заклучно со септември минатата година. Тој е еден од оние неколку играчи кои собрале повеќе од своето богатство од играњето покер. Како млад човек, тој имал страст да игра покер и учествувал на првенството во покер на источниот брег на 21-годишна возраст. Во јули 2014 година, тој ја собрал својата прва WSOP нараквица, освојувајќи 153.000 долари во процесот. Во 2016 година, тој го играше Џо Мекихен, победникот на главниот настан во 2015 година. Кенеди го освои шампионот, заработувајќи над 1,6 милиони долари. 

Ерик Зајдел - 41,9 милиони долари

Роден во Њујорк во 1959 година, Ерик Зајдел е професионален покер играч со нето вредност од околу 41,9 милиони долари. Интересно е што го напуштил училиштето за да создаде кариера во табла и покер со ниски граници. Како што е сега, Ерик има освоено девет WSOP нараквици и еден шампионат на World Poker Tour. Покрај тоа, тој беше примен во престижната Куќа на славните покер во 2010 година. 

Други значајни имиња

  • Џенифер Тили - 30 милиони долари
  • Фил Хелмут - 26 милиони долари
  • Ден Смит - 36,7 милиони долари
  • Дејвид Питерс - 33,7 милиони долари
  • Џејсон Кун - 31,7 милиони долари
  • Антонио Есфандијари - 25 милиони долари
  • Том Дван - 10 милиони долари
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра
2024-05-19

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра

Вести