Вести

June 5, 2023

Водич за почетници за лиценци за онлајн коцкање

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer

Навигацијата во светот на онлајн коцкањето може да биде застрашувачка задача, особено за почетници. Со толку многу различни казина и обложувалници за избор, може да биде тешко да се знае од каде да се започне. Една од најважните работи што треба да се земат предвид при изборот на веб-локација за онлајн коцкање е дали таа е лиценцирана или не.

Водич за почетници за лиценци за онлајн коцкање

Лиценцирана интернет страница за коцкање е онаа која е овластена да работи од признаено регулаторно тело. Ова значи дека страницата е ревидирана и се смета дека е правична и усогласена со сите релевантни закони и прописи. Лиценците за коцкање се важни бидејќи помагаат да се заштитат играчите од измами и измами.

Што прават телата за лиценцирање на онлајн казино?

За операторот на онлајн казино да нуди услуги за коцкање, операторот мора да добие лиценца. Но, немојте да мислите дека е толку лесно. Операторот мора да исполнува специфични стандарди за безбедност, правичност и доверливост што треба да бидат одобрени. Накратко, регулаторот за коцкање поставува повеќе правила кои операторот мора да ги исполни. Тие може да вклучуваат:

 • Направете список на сите дозволени и ограничени играчи.
 • Обезбедете ригорозна проверка на идентификацијата на играчот пред трансакциите со вистински пари.
 • Обезбедете соодветна проверка на сопствениците на казиното и на високото раководство.
 • Поставете максимум и минимум повлекување и депозит граници.
 • Игрите треба да бидат тестирани за правичност од тела како што е eCOGRA.
 • Понудете брза и инстантна поддршка за клиентите.
 • Прикажи доказ за тестирање и валидација на генератор на случаен број (RNG).
 • Редовно ажурирајте ја статистиката на RTP.
 • И многу повеќе.

Зошто се важни лиценците за коцкање?

Лиценци за онлајн коцкање се важни поради неколку причини:

 • Тие помагаат да се заштитат играчите од измами и измами.
 • Тие гарантираат дека операторите на коцкање работат на фер и транспарентен начин.
 • Тие помагаат да се спречи малолетното коцкање.
 • Тие придонесуваат за државните приходи.

Изберете лиценциран сајт за онлајн коцкање

При изборот на веб-локација за онлајн коцкање, важно е да бидете сигурни дека страницата е лиценцирана. Можете да проверите дали некој сајт е лиценциран барајќи го логото на признато регулаторно тело на почетната страница на страницата. Можете исто така да најдете список на лиценцирани сајтови за онлајн коцкање на веб-страниците на регулаторните тела.

Најдобри онлајн казина со лиценци за коцкање

Еве ги врвни најдобри онлајн казина со лиценци за коцкање според CasinoRank:

 1. ЛеоВегас
 2. Казумо
 3. Џекпот Сити
 4. Кралска панда
 5. Спин казино
 6. 888 казино
 7. Бет365
 8. Вилијам Хил

Врвни тела за лиценцирање на онлајн казино

UKGC (Комисија за коцкање на Обединетото Кралство)

UKGC или Комисија за коцкање во Обединетото Кралство го регулира просторот за коцкање во ОК од 2005 година. Всушност, тој ги надгледува сите активности за коцкање преку Интернет низ Велика Британија. Како што се очекуваше, главната цел на ова тело е да им обезбеди на играчите фер и без криминал платформа за коцкање. Обезбедува деловна транспарентност и заштита на сите ранливи играчи. Денес, ова тело се рангира меѓу најдоверливите регулатори за коцкање и за играчите и за операторите на казино.

Орган за лиценцирање за е-игри во Курасао

Ако наидете на онлајн казино лиценцирано од Курасао е-игри, не двоумете се да се пријавите. Ова тело за лиценцирање е едно од најстарите во игрите, кое постои од 1996 година. Добивањето лиценца за е-игри во Курасао значи дека операторот може да нуди услуги како што се игри во казино, лотарија, спортско обложување и размена. За жал, ова тело не ги решава споровите помеѓу операторот и играчите.

Орган за игри на среќа на Малта (MGA)

Основана во 2001 година, на Орган за игри на среќа на Малта или MGA е независно тело кое ја регулира индустријата за коцкање во Малта. Регулаторот ги надгледува сите онлајн казина, казина за крстарење, комерцијални бинго сали, игри за вештини, рекламни лотарии итн. Од казината лиценцирани од MGA се бара да го поддржуваат интегритетот, безбедноста и правичноста во секое време. Сепак, MGA е рангирана меѓу најскапите лиценци за казино за добивање. Но, зошто треба да се грижите?

Регулаторна управа на Гибралтар (GRA)

Регулаторната управа на Гибралтар или GRA е најдоверливиот орган за лиценцирање на онлајн казино во Гибралтар. Ова независно тело за лиценцирање е одговорно за обезбедување на безбедноста на играчите и етиката на казиното на нејзината територија. Тој нуди неколку видови лиценци, вклучувајќи лиценци за оператори за игри, посредници за обложување, машини за игри, далечинско коцкање, промотори на лотарија и букмејкери.

Комисија за игри на Kahnawake

Ако сте канадски играч, побарајте онлајн казино лиценцирано од Комисија за игри на Kahnawake. Ова тело ги регулира и одобрува активностите за коцкање преку Интернет, како што се обложување во казино, соби за покер и спортски книги. За да се добие годишна лиценца, комисијата наплатува до 30.000 американски долари. Ова го прави еден од најскапите и најсигурни регулатори за игри.

Заклучок

Играчите се несомнено главната причина зошто постојат овие регулаторни тела за коцкање. Затоа, операторите на казината треба да добијат лиценца за работа. Покрај горенаведените пет регулатори, постојат и други тела за лиценцирање на коцкање во зависност од територијата. Некои големи казино брендови дури имаат лиценци од повеќе органи. Во секој случај, играјте во лиценцирано и регулирано казино.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
За

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Финансискиот неочекуван на GambleAware: длабоко нурнување во донацијата од 49,5 милиони фунти и нејзините импликации за законите за коцкање во Обединетото Кралство
2024-06-04