Вести

July 30, 2022

Стратегија за рулет: Која е најдобрата стратегија за рулет?

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer

Дали постои стратегија за рулет што сè уште функционира во 2022 година? Тоа е она што штотуку ќе го дознаете. Рулетот е класична игра на маса која е омилена на фановите повеќе од 300 години. Тоа е игра заснована на среќа каде играчите треба само да го предвидат точниот број, боја или комбинација на тркалото.

Стратегија за рулет: Која е најдобрата стратегија за рулет?

Колку што рулетот е поврзан со среќата, постојат повеќе работи што играчите можат да ги направат за да ги подобрат своите шанси за победа или среќа, без оглед на тоа. Така, денес, ќе научите за некои тестирани и докажани стратегии за обложување на рулет што можете да го користите следниот пат кога ќе играте рулет онлајн. 

Прогресивна vs. Непрогресивни стратегии за рулет

Прво, од витално значење е да се забележи дека стратегиите се поделени на прогресивни и непрогресивни. Стратегијата за рулет со прогресивна или позитивна прогресија е најпопуларна и наједноставна за разбирање. Овде, играчите продолжуваат да го удвојуваат својот почетен облог по поразот додека не забележат победа. Најкористена прогресивна стратегија е системот Martingale.

Но, ако сте загрижени за подигање на вашата штрајк по секој облог, можете да размислите за непрогресивни или негативни стратегии за рулет со прогресија. Играчите го одржуваат почетниот анте облог во текот на сесијата за играње со овој концепт на обложување. Добри примери се Џејмс Бонд и Флат обложување.

Топ системи за обложување рулет

1: Мартингејл (прогресивна)

Системот Martingale е несомнено најчестата стратегија за обложување рулет. Измислен во 18 век во Франција, системот Martingale вклучува удвојување на почетниот облог по секоја загуба. Идејата е да ги вратите сите ваши претходни загуби откако ќе забележите победа. Препорачливо е да се користи овој систем на надворешни облози каде што имате речиси 50% шанси да добиете облог.

Еве еден пример: 

 • Облог од 1 $ = загуба
 • Облог од 2 долари = загуба
 • Облог од 4 долари = загуба
 • Облог од 8 долари = загуба
 • Облог од 16 долари = победа

Од овој пример, очигледно е дека не губите ништо по победата. Всушност, ќе додадете еден долар на врвот на вашата почетна банка. Запомнете дека стратегијата за рулет Martingale налага да се вратите на почетниот облог од 1$ по секоја победа. 

2: Д'Алембер (прогресивен)

D'Alembert е стратегија за рулет измислена од францускиот математичар Жан Баптист д'Алембер. Како Мартингејл, Д'Алембер резонираше во случај на предлог 50/50 со фрлање паричка. Покрај тоа, овој систем на рулет вклучува облози со парни пари, а обложувачите постојано ги зголемуваат своите првични облози по загубата. Но, овој пат, го зголемувате вашиот првичен облог за една единица наместо да го удвоите по загуба. Исто така, го намалувате за една единица по победа. 

Подолу е како функционира системот D'Alembert:

 • Облог од 1 $ = загуба
 • Облог од 2 долари = загуба
 • Облог од 3 долари = загуба
 • Облог од 4 долари = загуба
 • Облог од 5 долари = победа
 • Облог од 4 долари = победа
 • Облог од 3 долари = победа
 • И така натаму.

Следејќи го горниот пример, ќе ги надоместите сите ваши изгубени облози плус добивка од 2 долари. Системот D'Alembert се препорачува бидејќи најдобро функционира за буџетските играчи. Сепак, не очекувајте значителни придобивки од тоа.

3: Пароли систем (прогресивен)

Системот Paroli или Reverse Martingale е систем за позитивна прогресија каде играчите го зголемуваат и намалуваат својот почетен облог во зависност од претходниот резултат. Во оваа стратегија, играчите ја одржуваат почетната состојба по загубата. Потоа, го удвојувате облогот по победничкиот влог. Исто така, системот диктира дека треба да престанете по три последователни победи. 

Сè уште не го разбирате? Подолу е пример:

 • Облог од 1 $ = загуба
 • Облог од 1 $ = загуба
 • Облог од 1 $ = загуба
 • Облог од 1 $ = победа
 • Облог од 2 долари = победа

Како што можете да видите, ќе раскинете дури и по само две последователни победи. Ако го освоите третиот облог со парни пари, ќе имате профит од 4 долари. Потоа, ќе се вратите на облогот од $1 и сепак ќе имате профит без разлика дали ќе победите или изгубите. 

4: Фибоначи систем (прогресивен)

Дали сте конзервативен играч на рулет? Не гледајте подалеку од системот Фибоначи! Оваа стратегија за рулет се смета за една од најбезбедните бидејќи ја користи секвенцата на Фибоначи на броеви. Во оваа математичка низа, следниот број е вкупниот број од претходните две цифри. Тоа оди вака: 0-1-1-2-3-5-8-13-21-34-55-89-144-233-377-610. Запомнете, секвенцата се однесува на секој анте облог и може да трае бесконечно. 

Користењето на системот Фибоначи во вашите облози за рулет е многу лесно. Следете го овој пример:

 • Облог од 1 $ = изгуби
 • Облог од 1 $ = изгуби
 • Облог од 2 долари = изгуби
 • Облог од 3 долари = изгуби
 • Облог од 5 долари = изгуби
 • Облог од 8 долари = победа
 • Облог од 6 долари = победа
 • Облог од 8 долари = изгуби
 • Облог од 14 долари = победа

Во овој пример, ако изгубите, го зголемувате вашиот облог за збирот на последните два броја. Потоа, го намалувате за две единици ако победите. На крајот, ќе имате профит од 7 долари и покрај тоа што регистриравте повеќе загуби отколку победи. 

5: Џејмс Бонд стратегија (непрогресивна)

Ако не сте љубител на диктирани прогресивни облози, можете да се одлучите за малку познатата стратегија за рулет Џејмс Бонд. Измислен од Иан Флеминг, самиот Џејмс Бонд ја инспирира оваа стратегија. Станува збор за рамен систем за обложување кој не е за оние со слабо срце. Овде, истата сума ќе ја обложите на броеви помеѓу 19 и 36, 13 до 18 и 0 до 5. 

На пример, можете да одржите удел од 15 долари во високи бројки или од 19 до 36. Следно, можете да вложите 5 долари на броеви што се помеѓу 13 и 18. И на крај, ставете еден долар на зеленото, нула или нешто друго, и 5. Повторете го овој облог онолку пати колку што сакате по последното вртење. Се надеваме, ова помага!

Дали функционираат овие стратегии?

Како што беше кажано на почетокот, резултатите од рулетот се чисто засновани на среќа. Затоа, онлајн казиното секогаш ќе ја има предноста, без оглед на вашата стратегија. Можете дури и да завршите со трошење повеќе ако се заложите за овие стратегии. 

Но, тоа не значи дека овие стратегии не се добри. Ако ги користите на облози со парни пари, како што се високи/ниски, непарни/парни и црвено/назад, може да ги ограничите вашите загуби бидејќи играте со план. Дали сте подготвени да го испробате вашето новостекнато знаење? Проверете ја нашата листа на врвни онлајн казина за играње рулет денес. Сепак, подгответе доволно голема сума за да ве ублажи од губитничката серија. Со среќа!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
За

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Финансискиот неочекуван на GambleAware: длабоко нурнување во донацијата од 49,5 милиони фунти и нејзините импликации за законите за коцкање во Обединетото Кралство
2024-06-04