Вести

February 19, 2021

Entain води на патот со назначување прва жена извршен директор

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer

Одамна помина времето кога коцкањето беше строго машка работа. Денес, светот на онлајн коцкањето доживува огромна промена. Индустријата привлекува повеќе жени менаџери и коцкари, а Entain ја назначи првата жена извршен директор досега. Но, што значи ова за иднината на коцкањето? Ајде да дознаеме!

Entain води на патот со назначување прва жена извршен директор

Кој е Entain?

Ако сте обложувач во ОК, не ви треба многу вовед во Entain. За оние кои не знаат, оваа коцкарска компанија е сопственик на Ladbrokes Coral. Ladbrokes е една од водечките спортски книги и онлајн казино брендови во ОК и светот. Entain го купи овој коцкарски бренд во 2017 година за приближно 4 милијарди фунти.

Но, тоа не беше мазно плови за оваа онлајн страница за коцкање. Оваа компанија се најде во погрешни книги на Комисијата за коцкање во Обединетото Кралство во неколку наврати. Во 2019 година, компанијата беше казнета со огромни 5,9 милиони фунти поради непочитување на прописите за спречување на перење пари. Пред тоа, во 2018 година, компанијата плати 1 милион фунти откако еден од нејзините клиенти украл средства за да се справи со неговата зависност од коцкање.

Џет Најгард Андерсен

По долги преговори, Entain одлучи да ја вработи Џет Нигард Андерсен, данска државјанка, како главен извршен директор. Оваа позиција претходно ја имаше Шај Сегев, кој ненадејно замина за да се приклучи на DAZN, спортска компанија за стриминг. Нејзиното назначување на 21 јануари 2021 година го носи вкупниот број на жени извршни директори кои водат брендови на FTSE 100 на шест.

По нејзиното назначување, таа рече:

 „Многу сум возбуден што имам можност да го продолжам извонредниот моментум што го има Entain на постојните пазари, како и да ѝ помогнам да влезе на нови регулирани пазари и да допре до нова публика“ 

Сите најдобри желби за Џет Најгард Андерсен!

Нејзините претходни улоги

Џет Андерсен може да се пофали со богато искуство во сцената со коцкање. Таа се приклучи на одборот на компанијата како неизвршен директор во 2019 година. Претходно, таа работеше како неизвршен директор и претседател на Astralis, дански тим за е-спорт. Плус, таа имаше високи извршни улоги во шведска медиумска фирма наречена Modern Times Group. И оваа компанија има интерес за е-спорт обложување.

Понуда за преземање на MGM

Критичарите поставуваат прашања за заминувањето на Сегев, имајќи предвид дека Entain во моментов се обидува да одбие понуда за преземање од 8,1 милијарди фунти од MGM Resorts, американски оператор на казино. Иако изгледа како да е фрлена под автобус поради овој состанок, Џет Андерсен веќе се радува на успехот.

За среќа, американскиот коцкарски гигант се чини дека изгуби интерес за стекнување на Entain. Уште подобро, Сегев ќе се дружи шест месеци за да ѝ помогне со транзицијата додека го завршува својот отказ.

Покрај одбивањето на понудата за преземање, Jette Nygaard-Andersen ќе биде одговорна и за проширување на брендот надвор од пазарот во Велика Британија. На пример, компанијата ќе бара повеќе да се наметнува во САД по одлуката на врховниот суд за олабавување на законите за коцкање. Интересно, MGM и Entain веќе имаат заедничко вложување на овој пазар.

Ефектите на состанокот на Џет Нигард-Андерсен врз женското коцкање

Како што беше кажано претходно, Џет Нигард-Андерсен веќе беше готов извршен директор, поради што нејзиното назначување не беше изненадување. Други службени жени извршни директори во FTSE 100 се Лајв Гарфилд (Северн Трент), Ема Волмсли (ГлаксоСмитКлајн), Алисон Британија (Вајтбред) и Мелина Мондини де Фокатис (адмирал) и Алисон Роуз (NatWest Group). Се разбира, не заборавајќи ја Каролин Меккол, која ја води ИТВ. За жал, радиодифузерот го напушти индексот FTSE 100 откако „Ковид-19“ ги погоди приходите од рекламирање.

Генерално, назначувањето на Џет Најгард-Андерсен е сигурен доказ за тоа што можат жените да направат во индустријата во која доминираат мажи. Таа ќе ги носи големите чевли што ги остави Сегев за да ја насочи компанијата кон поголеми височини. И можеби најважно, сосема новиот извршен директор на Entain вети дека ќе ја поддржи заштитата на водечките играчи во индустријата - скапа тема за Ladbrokes.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
За

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Финансискиот неочекуван на GambleAware: длабоко нурнување во донацијата од 49,5 милиони фунти и нејзините импликации за законите за коцкање во Обединетото Кралство
2024-06-04