Водичи за игрите

November 26, 2022

Совети за управување со пари за тенки буџети за казино

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Играњето онлајн казино игри може да биде возбудливо. Чувството е како да играте во Лас Вегас, само што овој пат казиното се врати дома. Но, да се биде вешт играч подразбира повеќе од само избор на игра и надеж за победа. Играчите мора да научат да ги ублажуваат загубите со практикување на некои совети за управување со банкроти на казино. Дури и се влошува ако буџетот не е доволно голем. 

Совети за управување со пари за тенки буџети за казино

Значи, за да ви помогнеме, овој водич дискутира за совети и стратегии за заштита на вашиот скапоцен фонд од казиното. Но, имајте во предвид дека управувањето со субсидирам е повеќе за правилно сметководство на казино отколку стратегија за игри. Со едноставни зборови, управувањето со парите не мора да ја намалува предноста на куќата. Но, тоа сигурно ги зголемува вашите шанси за победа со тоа што ќе ви дозволи да играте подолги периоди. 

Совет #1: Создадете буџетски ограничувања

Овој водич претпоставува дека веќе сте издвоиле пари за вашата забава во казиното. За таа цел, препорачливо е да ја поделите вашата банка на помали дневни или неделни единици. На пример, ако имате буџет од 3.000 долари за неделата, поделете го на шест еднакви единици, под претпоставка дека не играте во сабота или недела. Ова значи користење 500 долари дневно во казиното. Ништо повеќе, но може и помалку!

Откако ќе ги креирате дневните ограничувања, не играјте со повеќе од 5% од единицата на еден облог. Во овој пример, треба да има максимум 25 долари по облог. Но, бидејќи оваа граница за обложување ќе ви даде само околу 20 круга, намалете ја границата на дури 1%. Запомнете дека сè уште можете да го освоите џекпотот на Mega Moolah од Microgaming со облог од $0,50. 

Совет бр. 2: Поставете ограничувања за стоп-загуба

Не застанувајте само на креирање банкрол со неколку дневни лимити. Искусните играчи знаат дека во казиното има многу искушенија, особено кога пристигнува серија на губитници. Размислете за ова; може да изгубите половина од дневниот буџет со неколку стотици вртења. Колку и да е болно, повеќето играчи на казино ќе продолжат да се вртат, надевајќи се дека ќе повратат дел од изгубените износи. И знаете како завршува приказната, нели?

Избегнувајте да влезете во такви ситуации со тоа што ќе имате ограничување за стоп-загуба. Ова значи дека треба да престанете да играте откако ќе изгубите одреден процент од вашиот буџет. Може да имате ограничување за загуба од 25%, 50% или 75%. Накратко, не се задржувајте откако ќе изгубите половина од вашиот буџет без да освоите нешто значајно. И ако е можно, повикајте го еден ден откако ќе додадете одреден процент на вашата банка. 

Совет бр. 3: Не го прескокнувајте бонусниот ден

Главната предност на играње на најдобрите онлајн казино сајтови е изобилството на бонуси и промоции. Овие казина често ги поздравуваат новите пријавувања со бонуси за депозит, бонуси без депозит, бесплатни вртења или бонуси за повторно вчитување. Откако ќе станете редовен играч, казиното може да ве изненади со враќање на готовина за викенд, бесплатни вртења, бесплатни турнири и многу повеќе. 

Искористете ги овие бонуси за онлајн казино и освојте нешто да додадете на вашата банка. Бонуси без депозит, враќање на готовина и бесплатни вртења се најдобрите бонуси за казино, бидејќи играчите не треба да депонираат ништо за да ги побараат. Но, не барајте ги сите понудени бонуси во казиното. Некои казина ќе го поништат напредокот на вашиот бонус откако ќе побараат бонус со веќе активна промоција. Исто така, внимателно прочитајте ги ситните букви.

Совет бр. 4: играјте пријателски казино игри

Ова е веројатно најважниот совет од сите совети за управување со пари во казиното во овој пост. Сите казино игри и даваат предност на куќата во сите облози што ги правите. Оваа математичка предност го осигурува онлајн казиното да се намали дури и ако играчот го освои прогресивниот џекпот. Затоа, само ние игра казино игри со долниот дом раб

Имајќи го тоа на ум, играчите почетници со тенок буџет за казино ќе ја добијат шансата да ги играат сјајните онлајн слотови. За жал, тие не знаат дека овие игри имаат некои од најлошите стапки на враќање. Повеќето автомати нудат RTP стапки помеѓу 90% и 97%, што значи дека максималниот број на играчи кои можат да победат од облог од 100 долари е од 90 до 97 долари. 

Затоа, играјте игри на маса како игра на зарове, рулет, бакара и блек џек за да уживате во повисоки стапки на враќање. Исто така, препорачливо е да ги изострите вашите вештини за блек џек и видео покер за да го преживеете суровиот свет на коцкање. Иако овие игри може да изгледаат застрашувачки за почетниците, тие им овозможуваат на играчите да користат оптимална стратегија за да го спуштат работ на куќата на помалку од 0,50%. Добар пример е Lightning Blackjack од Evolution Gaming, кој има теоретска стапка на враќање од 99,56%.

Дали сè уште се сомневате во проблемот со работ на куќата? Користете го за да ги пресметате приближните часовни загуби и да креирате банкарска сметка. На пример, просечен играч на автомат прави 500 вртења на час. Да претпоставиме дека секое вртење чини $1, а играта има 4% куќен раб (96% RTP). Ова дава просечна загуба на час од 20 долари. Цената очигледно се зголемува со повисок раб на куќата.

Совет #5: Забавете го темпото

Многу играчи на казино не знаат дека трикот за заштита на буџетот на казиното забавува. Но, тешко е да се обвинат нив, имајќи предвид дека круговите на игра во слотови и други игри засновани на среќа може да потраат само неколку секунди. Патем, ова е уште една солидна причина да изберете покер и блек џек. Има многу одлуки што треба да се донесат во овие игри со карти, кои на крајот ќе ја забават играта. 

Ако сте играч на автомати, избегнувајте да ја користите функцијата Автоматско вртење, која десеткратно го зголемува темпото. Со оваа функција во играта, играта автоматски ќе се врти неколку пати користејќи го наведениот износ на облог/монета. Ова може да биде од 10 до 100 кругови. За да го поддржи овој совет, UKGC ги забрани функциите за брзи вртења и слот за автоматско играње во февруари 2021 година. 

Совет #6: играјте игри со пониски граници на облози

Онлајн казино игрите доаѓаат со различни ограничувања за обложување. Може да најдете блек џек игра во живо од Evolution која дозволува облог од 0,50 долари, додека играта од Езуги има ограничување за обложување од 1,00 долари. Овој пример покажува дека играњето игра со ниски граници на облози го продолжува вашиот краток век на банкроти. Но запомнете дека игрите во живо поддржуваат само облози со вистински пари.

Играчите на автомати се уште подобро. Индустријата нема недостаток на слотови за денар, иако шансите за победа се малку полоши. Играчите можат да уживаат со часови вртење на машината со буџет од 50 долари. И тоа без да се спомене дека овие игри имаат некои од најголемите исплати во онлајн коцкањето. Замислете само да освоите прогресивен џекпот со облог од 0,10 долари. 

Совет # 7: Не играјте во казина од тули и малтер

Сон на секој страствен играч на казино е да посети популарни дестинации за коцкање како Макао, Монако и Лас Вегас. Овие градови со 24/7 начин на живот се домаќини на некои од најистакнатите копнени казина во светот со автомати за игри на среќа, маси за бакара и многу повеќе. Но, бидејќи работите со тенок буџет, не го посетувајте казиното, дури и ако е веднаш до вратата.

Работата е во тоа што копнените казина не нудат бонуси и промоции. Исто така, ограничувањата на влоговите на местата на копно се многу повисоки за да се покријат трошоците за управување со казино. И да, многу играчи можат да бидат во искушение да му дадат бакшиш на дилерот и да се напијат до заборав. Поради овие и многу други причини, играјте онлајн казино игри во живо и уживајте во истото реално искуство без непотребно трошење.

Совет #8: Користете систем за обложување

Системот за обложување е стратегија што одредува како да ги ставате облозите без да го изгубите целиот фонд. На пример, на Стратегија за рамно обложување бара од обложувачите да користат само 1% од нивната банка за подолг период пред повторно да го пресметаат основниот износ. Друга сигурна стратегија за обложување со ограничен буџет е Мартингејл, каде играчите ги удвојуваат почетните влогови по поразот и обновуваат сè со една победа. 

Но, стратегиите за обложување може да бидат скапи за имплементација за тенки буџети. Во случајот на Мартингејл, ќе треба да поставите ниска основна сума за да избегнете да го разнесете целиот субсидирам пред да дојде до победа. Дополнително, треба да примените стратегија за обложување дури и за парични игри како игра на зарове, рулет, бакара и блек џек. Овие игри имаат облози кои на играчите им даваат речиси 50% шанса за победа. Тоа е она што го сакате со системот за обложување.

Совет бр. 9: Водете евиденција за коцкање

Многу играчи често не ја следат сумата што ја трошат во казиното. Играњето слепо без следење на вашето трошење значи дека никогаш нема да го направите тоа знаеш колку депонираш или повлечете. Ако сфатите дека правите загуби кои ви го менуваат животот, можеби е најдобро време да го преиспитате пристапот за играње или да се одморите од активноста.

Постојат бројни начини за следење на трошоците за онлајн казино. Некои казина можат да подготвуваат неделни или месечни извештаи за потрошената или повлечената сума на веб-страницата. Играчите можат да добиваат и банкарски изводи од даватели на плаќања за казино како Visa, MasterCard, PayPal или Skrill. И не заборавајте да ги следите најпријателските облози или игри. Можете да сфатите дека блек џекот е попријател од онлајн покерот. 

Совет бр. 10: Не си играјте со емоциите

Одвојувањето на емоциите од вашите онлајн казино сесии е неопходно за да се биде успешен играч. Повеќето играчи дозволуваат нивните емоции да ги совладаат нивните личности откако ќе изгубат низа облози. Иако загубите се болни, дури и за повеќето професионални играчи во казино, справувањето со нив е најважно.

Прво, не бркајте загуби, без разлика колку привлечно изгледа следниот облог. Второ, немојте да бидете алчни со тоа што ќе ги вложите сите ваши добивки, надевајќи се дека ќе го удвоите или тројните износот. И пред сè, фрлете ја крпата во вистинско време или ризикувајте да изгубите уште повеќе од вашата банка. Ова ве враќа до точката на поставување на ограничување за стоп-загуба. 

Збирот

Дали научивте нешто или шест од овие совети за управување со субсидирам? Како почетник коцкар, од клучно значење е да играте со буџет и да се држите до планот. Исто така, треба внимателно да ги избирате игрите и да играте само во најугледните казина. И избегнувајте го казиното ако игрите не се тестирани од независни тела како Gaming Associates и eCOGRA. Ви благодариме за читањето!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра
2024-05-19

Џуџе и змејови: воодушевувачка авантура чека со прагматична игра

Вести