Најдобрите Online Casino во Грција

Грција го легализираше коцкањето во 1950-тите, но онлајн казината не беа толку популарни до 2011 година. Годината кога грчката влада го легализираше онлајн коцкањето. Заедницата на онлајн казино расте со алармантна стапка од тогаш и досега има 24 правни оператори во земјата.

Грчкиот закон дозволува казино-локациите во регионот на ЕУ да ги нудат своите услуги на жители кои се на возраст од 21 година и повеќе. Постојат стотици доверливи онлајн казина во Грција, регулирани и лиценцирани во ОК и други земји-членки на ЕУ. Овие веб-локации се познати по правичноста и навремените надоместоци на добивките. Дали сте во потрага по најдобрите онлајн казина во Грција? Ако е така, имаш среќа.

Нашиот тим од специјалисти ги собра најдобрите и најсигурни онлајн казина во Грција. Ние постојано ги ажурираме огласите, затоа погрижете се да ги прочитате нашите прегледи за да се осигурате дека казиното што ќе го изберете е навистина врвно онлајн казино во Грција. Погледнете и одберете го вашето омилено грчко онлајн казино денес.

Најдобрите Online Casino во Грција
Онлајн казина во Грција

Онлајн казина во Грција

На најдобрите онлајн казина во Грција се добро снабдени со огромен избор на игри за да се задоволат потребите на секој играч. Понудата се движи од популарни онлајн слотови на игри на маса како Европски рулет, Американски рулет, Блек Џек, Бакара, Мини-Бакара, Сик Бо, Крапс и Холдем покер.

Тие исто така нудат различни варијанти на видео покер како Deuces Wild, Jacks or Better, Aces & Faces и Joker Wild, како и специјализирани игри и дилери во живо. Многу онлајн казино оператори дури нудат спортско обложување од истата сметка. Така, можете да играте игри со казино во исто време во вашиот омилен тим.

Казино претпријатија во Грција

Можете да најдете казино претпријатија во Грција во различни градови низ копното како Атина, Солун и Халкидики. Дури и помалите острови како Сирос, Родос и Крф можат да се пофалат со некои егзотични најсовремени казина.

Овие објекти нудат неколку видови игри со вистински пари како Блек Џек, Бакара, Американски рулет, покер и слотови. Мора да имате најмалку 21 година и паметно облечен за да влезете во копнените казина.

Достапните опции вклучуваат реномирани меѓународни брендови како Stoiximan, Bet365, Pokerstars, Foxbet, Betshop, Novibet и Sportingbet. Има и некои одлични локални опции како OPAP.gr, кој некогаш беше во сопственост на државата.

Онлајн казина во Грција
Историја на коцкањето во Грција

Историја на коцкањето во Грција

Културата на играње игри на коцкање е длабоко вкоренета кај Грците. Раните записи откриваат дека луѓето од античка Грција уживале во играње разни игри на коцкање, како што се обложување на тепачки со животни, а имало и посебни животни одгледувани за таа цел. Старите грчки автори како Хомер, исто така, споменуваат игри на среќа како глави или опашки и фрлање коцки во нивните текстови.

Оваа практика има и религиозно значење кај Грците. Една анегдота од античката митологија раскажува за боговите Зевс, Адот и Посејдон кои фрлаат коцки за да го поделат универзумот меѓу нив. Така Зевс владеел со небесата, Посејдон со морињата, а Адот со подземјето. Исто така, вообичаена практика беше коцкарите да му се молат на Хермес, кој се сметаше за бог на коцкањето, пред да играат игри на среќа.

Сепак, обложувањето нашироко се сметало за порок во античко време, а оние што ги посетувале коцкарниците не биле почитувани. Владетелите на Античка Грција, исто така, направија неколку напори да го заштитат народот од штетните ефекти на коцкањето со забрана на активноста.

Коцкањето остана главно нелегално до 1994 година кога владата го усвои законот 2206/1994 за легализирање на копнените казина. Законот овласти девет казина да работат во различни грчки градови и острови. Законските игри за коцкање според Законот вклучуваа автомати, блек џек, бакара, пунто банко, коцки и француски и американски рулет.

Со донесувањето на овој закон се отворија неколку казина низ целата земја. Тие вклучуваат Regency Casino Thessaloniki (1996), Casino Syros во Ермуполи (1997) и Casino Rodos во Родос (1999).

Коцкање во денешно време во Грција

Во 2002 година, грчката влада донесе контроверзен закон со кој се забрануваат сите форми на електронски игри, со што се зголемува неизвесноста околу законитоста на казино игрите, како што се автоматите. Забраната ја доведе земјата во неволја со Европската комисија, а напорите за некои клаузули од законодавството не вродија со плод.

Европската комисија ја упати Грција до Европскиот суд на правдата во февруари 2005 година, а контроверзната легислатива на крајот беше укината во 2011 година со Законот бр. 4002/2011.

Легислативата ги легализираше онлајн казината и го отвори патот за 24 оператори да аплицираат за привремени дозволи. Исто така, го воспостави Грчка комисија за игри да издава дозволи, да собира даноци за коцкање и да ги регулира операторите. Легализирани се и други видови на интернет коцкарски игри како онлајн покер, спортско обложување, фантастични спортови, лотарии, бинго, социјални игри и игри засновани на вештини.

Со усвојувањето на овој закон, неколку меѓународни брендови влегоа на легалниот грчки пазар, трансформирајќи го секторот во индустрија од повеќе милијарди евра. Во 2019 година, лиценцираните оператори во Грција обработија облози во вредност од повеќе од 16 милијарди евра и остварија приход од околу 2,23 милиони евра.

Грчката влада во моментов размислува за проширување на регулираниот пазар со воведување на копнени казина во популарни туристички дестинации како Санторини, Крит и Миконос. На напуштениот аеродром Хелиникон во Атина, исто така, доаѓа интегрирано казино одморалиште, а тоа ќе поттикне поголем раст во индустријата.

Мобилните казина забележаа огромен пораст на корисници во последно време. Во Грција, има многу лиценцирани мобилни казина во кои можете да играте. Погледнете ја нашата листа на мобилни казина во Грција денес.

Историја на коцкањето во Грција
Дали казината се легални во Грција?

Дали казината се легални во Грција?

Како што споменавме погоре, игрите во казино се целосно легални во Грција. Земјата ги легализираше коцкарниците од тули и малтер во 1994 година, додека онлајн казината беа дозволени во 2011 година.

Главниот орган што ги регулира и копнените и онлајн операторите е Грчката комисија за игри, која беше формирана во 2011 година. Работата на Комисијата е да ги регулира и надгледува имателите на лиценца кои работат на грчка територија. Комисијата е задолжена и за ревизија на игрите на среќа за да се осигура дека тие се правични и случајни.

За да основаат казино во Грција, потенцијалните носители на лиценца треба да платат 3 милиони евра на Комисијата за да добијат лиценца. Првичната дозвола е со важност од 5 години, по што мора да се обнови. Операторите, исто така, мора да отплатат 35% од својот бруто приход од игри на владата во даноци секој месец.

Ако планирате да посетите казино во Грција, можете да очекувате да ги најдете сите видови игри, вклучувајќи слот машини и маси во живо. Достапните игри на маса вклучуваат бакара, пунто банко, блек џек, француски рулет, американски рулет, игра на зарове, Омаха, Texas Hold'em, 5 Card Stud Poker и 7 Card Stud Poker. Најнискиот облог за сите игри на среќа е 0,10 евра, додека максималниот е 2,00 евра. Нелегално е казината да нудат игри по пониска цена или да им дозволуваат на патроните да се обложуваат на кредит.

Најголемото копно казино во Грција моментално е Regency Casino Mont Parnes кое се наоѓа на падините на планината Парнита во Атина. Објектот има повеќе од 700 слот машини, 52 игри на маса и 12 покер маси. Останатите казина кои работат во земјата се Regency Casino Thessaloniki, Club Hotel Casino Loutraki, Casino Rodos, Casino Syros, Casino Corfu, Casino Xanthi и Porto Rio Hotel & Casino во Патра и Casino Porto Carras на Халкидики.

Местата за коцкање во земјата не наплаќаат влезна такса, но мора да имате најмалку 21 година за да бидете примени во просториите.

Правила за онлајн казина во Грција

Легалниот пазар зеде замав пред речиси една деценија кога владата го донесе Законот 4002/2011. Законот го легализираше коцкањето и во неговите онлајн и во копнените форми, а исто така го отвори патот за формирање на Грчка комисија за игри на среќа која ќе ги надгледува операторите. Благодарение на овој закон, Грците сега можат да уживаат во различни облици на обложувачки активности без да гледаат преку рамо.

Кога станува збор за онлајн казината во Грција, грчките играчи имаат околу 15 легални казино сајтови за избор. Овие страници се достапни на грчки јазик и тие го користат еврото како главна валута. На овие платформи можете да најдете секакви коцкарски игри, вклучително и онлајн слотови, компјутеризирани игри на маса, казино игри во живо и специјализирани игри како кено, бинго и гребење. Спортското обложување е исто така вообичаена понуда во грчките онлајн казина.

Условот за возраст важи и за онлајн казина во Грција, што значи дека треба да имате 21 година за да регистрирате сметка на онлајн казино и да играте игри со вистински пари во Грција. Официјалната валута на земјата е еврото, а тоа е она што го користите за депонирање и обложување кога играте онлајн. Исто така, не треба да се спомене дека правните веб-локации се достапни на грчки јазик, па затоа не треба да се грижите за јазикот и поддршката.

Покрај локално лиценцираните веб-локации, играчите од земјата, исто така, имаат пристап до широк спектар на сајтови за коцкање со вистински пари регулирани во други јурисдикции. Иако овие офшор сајтови немаат дозвола од Грчката комисија за игри, обложувачите сè уште можат да пристапат до нив и да ставаат облози легално од различни локации во Грција.

Дали казината се легални во Грција?
Омилените игри на грчките играчи

Омилените игри на грчките играчи

Грчките онлајн казина се одлични во понудата на огромна разновидност на коцкарски игри што обложувачите можат да ги играат за вистински пари. Веб-страниците соработуваат со водечките провајдери на софтвер за да се погрижат нивните библиотеки да бидат добро снабдени со доволно наслови за да ги задржат играчите на нивните прсти.

Подолу е листа на игри што можете да очекувате да ги најдете во грчките онлајн казина:

слотови

Онлајн слотови сочинуваат огромен процент од игрите што ги нудат онлајн казината во Грција. Разновидноста на слот игри нуди широк опсег на класични наслови до најновите видео слотови. Овие слотови се обично една или три линии за плаќање со висока графика и бонус карактеристики.

Некои од најдобри слотови за вистински пари за грчки играчи вклучуваат:

 • Gonzo's Quest и Twin Spin од Net Entertainment,
 • Buffalo Blitz од Playtech, Riche Wilde и The Book of Dead од PlayN' Go,
 • Great Rhino Megaways од Pragmatic Play и Vikings Go Berzerk од Yggdrasil.
 • Можете исто така да играте прогресивни слотови за џекпот како Age of Gods, Mega Fortune, Mega Moolah или Aztec Spin. Особено ако ја сакате идејата да освоите џекпот од повеќе евра што ќе ви го промени животот.

покер

Некои велат дека жителите на Крит за време на минојската цивилизација се првите што ја играле играта покер. 3.500 години подоцна, играта е многу популарна меѓу грчките играчи и е клучна понуда во онлајн казината во земјата.

Достапните опции вклучуваат видео покер титули како Jacks or Better, Deuces Wild, Tens or Better, All American Poker и Joker Poker за да наведеме неколку. Можете исто така да најдете интерактивни покер игри како Pai Gow Poker, Casino Hold'em, Texas Hold'em, Caribbean Stud и Omaha во повеќето казина.

Игри на маса

Вљубеници во казино во Грција се расипани за избор кога станува збор за виртуелни игри на маса. Примери на игри на маса понудени од онлајн казина се блек џек, рулет, и бакара.

Можете да играте различни варијации на овие игри во режим на инстант игра против компјутерски софтвер или со дилери во живо во казина во живо.

Казино во живо

Казино игрите во живо се одличен начин да ја доживеете возбудата на вистинските казино игри без да ја напуштите удобноста на вашиот дом. Сите водечки онлајн и мобилни казина во Грција имаат дел за дилери во живо каде што можете да играте против вистински дилери и крупиери и да комуницирате со други играчи.

Пренесувајте казино игри во живо во HD од врвни студиа за игри како Evolution, Net Entertainment и Playtech. Некои од игрите во кои можете да уживате во овој формат се:

 • Блек Џек во живо
 • Рулет во живо
 • Бакара во живо
 • Live Hold'em
 • Во живо змеј тигар
 • Во живо Сик Бо

Можете да изберете еден од нашите препорачани казина за грчки играчи ако го барате најдоброто искуство во казино во живо. Сите овие страници се погодни за мобилни телефони за да можете да уживате во играта со дилер во живо по ваш избор на вашиот паметен телефон или таблет со Android, iOS или Windows.

Омилените игри на грчките играчи
Популарни начини на плаќање во Грција за онлајн казина

Популарни начини на плаќање во Грција за онлајн казина

Грција го користи еврото, така што локалните играчи ги ценат подобрите опции за плаќање што ги овластуваат трансакциите со евра за да се избегнат проблемите со конверзија на валута. Грчките играчи ќе ги најдат следните методи за депонирање погодни кога играат во најдоброто онлајн казино:

Банкарски трансфери

Банкарски трансфери во Грција може да се спроведе онлајн или офлајн. Тоа вклучува трансфер на пари од банкарска сметка на играч во онлајн казино во Грција. Повеќето методи за онлајн банкарство се инстант, но офлајн трансферот може да потрае неколку работни дена.

Дебитни и кредитни картички

Следниве платежни картички се погодни и прифатени во речиси сите грчки казино сајтови.

 • Американ Експрес
 • Виза
 • MasterCard
 • СЕПА Директна дебитна картичка
 • UnionPay

Припејд картички

Тие се многу безбедни и анонимни бидејќи користат еднократен код. Сепак, не можете да користите припејд картички за повлекување.

 • НАНЕ
 • Хиперпаричник
 • PaySafeCard
 • Paysafecash
 • AstroPay

Мобилни плаќања

Мобилните плаќања им помагаат на обложувачите да ги следат нивните трошоци на нивните паметни телефони. Некои услуги за мобилно плаќање се достапни во апликација каде што клиентите ги складираат информациите за нивната кредитна картичка. Кога играат казино игри на интернет, тие едноставно го скенираат отпечатокот од прст со Touch ID или користат Face ID.

Криптовалута

Крипто плаќања се децентрализирани и не вклучуваат ниту една банка, па оттука ги чуваат податоците за клиентите анонимни и безбедни.

 • БТК
 • ЕТХ
 • BCH
 • потполковник

Е-паричници

Е-паричници се брзи и полуанонимни бидејќи вклучуваат посебна сметка од сметка во банка или кредитна картичка.

 • Bitpay
 • PayPal
 • Скрил
 • PaySera
 • Доверливо
Популарни начини на плаќање во Грција за онлајн казина
Популарни казино бонуси во Грција

Популарни казино бонуси во Грција

Најдоброто онлајн казино има многу пристапи за привлекување играчи да се пријават. Добрата страница нуди различни награди како што се:

Бонуси без депозит

Бонуси за онлајн казино без депозит доаѓаат во различни форми:

 • Бесплатни вртења: По завршувањето на регистрацијата, на новиот играч му се доделуваат бесплатни вртења за одредени слотови дури и пред да депонира пари.
 • Парични награди: Некои казина вчитуваат нова сметка на играч со бесплатни монети за да можат да почнат да се обложуваат.

Овие бонуси важат само во одредената временска рамка и за одредена категорија на игра. Добивките од бонуси без депозит не може да се наплатат додека не се исполнат сите услови за обложување.

Бонуси за депозити

Бонуси за депозит може да се класифицираат во однос на тоа како се даваат и видот на наградата.

 • Бонус за прв депозит: Кога играчот отвора сметка и вчита пари, може да добие парична награда до одреден процент од нивниот првичен депозит. Бесплатниот кредит може да биде придружен и со бесплатни вртења.
 • Бонуси за обложување: Играчите кои се секогаш активни добиваат специјални бонуси за обложување, на пр., поврат на готовина и бонуси за повторно вчитување.
 • Бонуси за лојалност: Тие се нудат на клиенти кои постигнале одредени нивоа или статус. Некои бонуси за лојалност се достапни во форма на подароци или гаџети.
 • Ексклузивни бонуси: Некои онлајн казина од Грција обезбедуваат врски и шифри за упатување. Таквите врски и промо кодови доаѓаат со ексклузивни бонуси.
Популарни казино бонуси во Грција
Како го оценуваме и прегледуваме најдоброто онлајн казино во Грција

Како го оценуваме и прегледуваме најдоброто онлајн казино во Грција

Дали барате страница за онлајн казино во Грција? Па, со повеќе од задоволство ве известуваме дека вашето пребарување за врвната веб-локација за игри со вистински пари за грчки играчи завршува тука.

Ги тестиравме и темелно ги испитавме сите онлајн казино сајтови кои работат во земјата и ги оценивме според перформансите. Најдоброто онлајн казино во Грција го олеснува брзото повлекување на популарните е-паричници и картички. Општо земено, доверлив сајт треба да може да ги обработи барањата за плаќање и да исплати средства на вашата сметка во рок од 24 до 48 часа.

Платформите со најдобри перформанси можете да ги најдете во нашата листа на препорачани казина за играчи во Грција. Ова се веб-страниците кои ги поминаа нашите строги критериуми и постигнаа најдобри резултати во врска со:

Безбедност

Сите истакнати веб-локации во нашата листа имаат валиден SSL сертификат за да покажат дека се безбедни и безбедни. SSL шифрирањето во суштина се користи за заштита на деталите за вашата кредитна картичка, финансиските информации, деталите за најавување и каква било комуникација помеѓу вас и казиното од трети страни.

Лиценци

Имаме само веб-локации со валидни дозволи од Грчката комисија за игри на среќа или други врвни регулатори како што се Комисијата за коцкање Малта, комисијата за коцкање Гибралтар, комисијата за коцкање Алдерни и Комисијата за коцкање на ОК.

Софтвер и игри

Ние оценуваме сите водечки онлајн казина во Грција за да се осигураме дека ги исполнуваат нашите критериуми за софтвер и игри со врвен квалитет. Сајтовите што ги препорачуваме се напојувани од најдобрите даватели на игри како Playtech, Net Entertainment, Microgaming, Yggdrasil, PlayN' Go, Evolution Gaming и Red Tiger.

Ова значи дека можете да очекувате од нив да понудат огромна разновидност на врвни игри со одлична графика, аудио и визуелни ефекти. Тие исто така испорачуваат со прецизност кога станува збор за доверливост и фер играње.

Поддршка на клиентите

Можете да бидете сигурни дека обезбедувањето одлична и брза поддршка за играчите е приоритет во казината што ги нудиме.

Јазик

Онлајн казина лиценцирани од Грчката комисија за игри на среќа имаат грчки како примарен јазик и можете лесно да ги идентификувате користејќи го доменот .gr. За офшор веб-страниците, примарен јазик е англискиот, но страниците ги преведувате на грчки со Chrome или други алатки за преведување.

Опции за плаќање

Грчките казина на оваа веб-локација поддржуваат домашни опции за плаќање како Viva Wallet, IRIS онлајн плаќања и TWIGA паричник. Достапни се и меѓународни начини на плаќање како MasterCard, Visa, Neteller, Skrill, Paysafecard и Maestro.

Бонуси и промоции

Нашиот процес на евалуација ја зема предвид разновидноста на промоции што ги спроведуваат водечките оператори во Грција. Казината што ги прикажавме имаат одлични бонуси за добредојде или пријавување за нови играчи, а мнозинството од нив може да ви дадат повеќе од 100 евра дополнителни средства кога ќе го направите вашиот првичен депозит.

Како го оценуваме и прегледуваме најдоброто онлајн казино во Грција

Најчесто поставувани прашања

Се што треба да знаете за казината

Каков е правниот статус на онлајн казина во Грција?

Онлајн казина се легални во Грција од 2011 година. Грчките играчи можат да играат и други коцкарски игри како покер, бинго и спортско обложување легално на интернет.

Кој лиценцира онлајн казина во земјата?

Грчките онлајн казина се лиценцирани и регулирани од Грчката комисија за игри. Сепак, офшор казина кои работат во земјата се лиценцирани и регулирани од властите во нивните соодветни јурисдикции.

Дали онлајн казина во Грција се безбедни?

Да. Сите веб-локации препорачани од нас се шифрирани со користење на врвна SSL технологија за заштита на вашите лични и финансиски детали за време на преносот.

Дали има онлајн казино бонуси за грчки играчи?

Да. Сите казина фокусирани на Грција на нашата листа имаат различни бонуси за играчите. Некои од достапните понуди вклучуваат: · Бонуси за добредојде: Ова се понуди за нови играчи. Поголемиот дел од бонусите за добредојде се во форма на бонуси за натпревар на првиот депозит. · Повторно вчитајте промоции: некои онлајн казина во Грција ве наградуваат со бесплатни вртења или бесплатни пари кога ја финансирате вашата сметка во одредени денови. · Бесплатни вртења: грчките играчи можат да уживаат во бесплатните вртења на наведените слотови кога ќе се регистрираат со ново казино или ќе ја вчитаат својата сметка во казино. · Награди за лојалност: Наградите за лојалност им овозможуваат на постоечките играчи да заработуваат комп-поени и други бенефиции кога депонираат и вложуваат вистински пари.

Може ли да играм онлајн казино игри на мобилен?

Да. Можете да играте онлајн казино игри по ваш избор директно од прелистувачот на вашиот мобилен уред без преземање. Компатибилните уреди вклучуваат iPhone, iPad, уреди со Windows и паметни телефони и таблети со Android.

Кои се најдобрите онлајн казино игри за грчки играчи?

Одговорот на ова прашање во голема мера зависи од вашиот вкус. Сите онлајн казина во земјата се преполни со игри од различни жанрови како слотови, Блек Џек, Видео покер, Бакара, Рулет, Сик Бо, Крапс и Холдем покер.

Може ли да играм казино игри за забава?

Да. Поголемиот дел од игрите прикажани на грчките онлајн казина се достапни во демо-режим за оние кои сакаат да играат за забава.

Може ли да освојам вистински пари кога играм онлајн казино игри?

Да. Можете да освоите вистински готовина кога играте во грчките онлајн казина и операторите ќе ги платат вашите добивки до последниот денар.

Дали грчките играчи плаќаат даноци на добивки во казино?

Да. Грчката влада бара од играчите да плаќаат данок од 15% за добивки помеѓу 100 и 500 евра. Добивките над 500 евра привлекуваат данок од 20%. Данокот автоматски се одзема од вашите добивки од страна на казиното, така што само ќе ја добиете вашата нето добивка. Не мора да плаќате данок ако освоите помалку од 100 евра.

Како да повлечам добивки од онлајн казина во Грција?

Процесот на повлекување на вашите добивки од онлајн казино во Грција е едноставен и јасен.

Откако ќе го имате минималното салдо за повлекување на вашата сметка, само одете во благајната и изберете ја опцијата за повлекување. Изберете го вашиот начин на плаќање и внесете ја сумата што сакате да ја повлечете. Потоа можете да го поднесете вашето барање за повлекување и да чекате казиното да го обработи. Готовината се испраќа на вашата сметка веднаш по одобрувањето.

*Ве молиме имајте предвид дека ќе треба да ги доставите вашите документи за идентификација при првото повлекување.

Кои се достапните начини на плаќање во грчките онлајн казина?

Играчите на онлајн казино во Грција можат да ги финансираат своите сметки користејќи Viva Walletwallet, Skrill, Paysafecard, Neteller, IRIS онлајн плаќања, TWIGA, Maestro, Diners Club, банкарски трансфер, MasterCard и Visa.

Како да почнам да играм онлајн казино игри во Грција

Можете да започнете да играте игри со вистински пари во онлајн казина во Грција во три лесни чекори.

 • Изберете грчко онлајн казино со врвна оцена и реномирана од нашата листа на препорачани казина

 • Завршете го процесот на регистрација