Како да се игра Baccarat: Објаснети правилата на Baccarat

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
Fact CheckerDylan ThomasFact Checker

Baccarat е една од наједноставните казино игри кои бараат минимална вештина. Се случува да биде совршена игра за обложувачниците, кои сакаат брзи игри со карти, без да мораат да научат многу сложени правила. Веројатно само Рулетот има едноставни правила како Baccarat, што е една од главните причини зошто Baccarat е сè уште толку популарен.

Ќе ги разгледаме главните аспекти на секое правило на играта во овој водич. Почнувајќи од евалуацијата на картичката, која е целта на играта, а исто така и какви активности можат да преземат играчот и банкарот. За да ги завршиме работите, ќе видиме некои од главните термини кои можат да им помогнат дури и на почетниците да почнат да играат бакара без никакви грижи.

Како да се игра Baccarat: Објаснети правилата на Baccarat

Што е Бакара?

Бакара, исто така познат како само Baccara, е казино игра со карти. Едноставната игра на играта со карти Бакара е да се споредат картичките, помеѓу раката на играчот и раката на банкарот. Секој удар на Бакара, што е термин за кругот во играта, има три можни исходи:

 • Играч (раката на играчот е подобра),
 • Банкар (подобра е раката на банкарот),
 • Вратоврска.

Објаснети онлајн правила за бакарат

За потребите на денешниот водич, на Варијација на Punto Banco Baccarat ќе бидат земени предвид. Punto Banco е тип на игра што е најраспространет, па затоа обично се нарекува стандардна варијација на бакара.

Важно е да се запамети дека играта со карти Бакара е игра на среќа, така што технички, зголемените шанси за победа се ограничени. Но, сè уште има некои клучни трикови кои можат да помогнат да се земе предност во однос на играта, како избегнување на опцијата за обложување со нерешени.

Игра Baccarat

Правилата за игра на Baccarat се прилично едноставни, а сè што треба да се запомни кога се игра е:

 • Играчот секогаш се обложува за тоа каков би можел да биде можниот исход од играта, каде три опции Се достапни:
  • За да се обложите на победа на играч,
  • За да се обложите на победа на дилер,
  • Да се обложите на нерешено.
 • Картите се мешаат од дилерот секој пат, пред да се доделат две карти на играчот и на него, секогаш со лицето надолу,
 • Кога ниту една страна нема природна рака, што е автоматска победа, кога картите се превртуваат, може да се стават облози,
 • Главната цел на играта Baccarat е да се добие рака со вредност 9, што е највисоката можна комбинација.

Статистиката вели дека на банкарска рака ќе освои 45,8% на времето, додека на раката на играчот ќе освои 44,6%, и остатокот од 9,6% оди за вратоврска.

Вредности на картички

Како што е наведено во правилата за игра со карти Baccarat, картичките имаат вредности на поени како што следува:

 • Аце - 1
 • Нумерирани картички од 2 до 9 - номинална вредност
 • 10, J, Q, K - 0

Вредностите на раката во Baccarat се засноваат само на последната цифра од вредноста на картичката. На пример, ако на играчот му се работи со 6 и 9, збирот е 15, па вредноста на раката е 5, што е последната цифра од бројот.

Стои и црта

Реми (погоди) и трибини се единствените можни дејства што може да се преземат во играта Бакара. Извлекувањето, кое е попопуларно во светот на Бакара како Хит, е кога играчот сака да му се дели дополнителна карта, со што вкупниот број на карти е 3.

Ако играчот избере да стои, тоа е показател дека не се потребни повеќе карти, па намерата е да продолжи со моменталната вредност на неговата рака.

Правилата на играта со карти Бакара за удирање и стоење се различни за банкарот и рацете на играчот.

Правила за рака на играчот

Како тече играта се одредува од раката на играчот, бидејќи дејствијата на Банкарот може да варираат во зависност од одлуката на играчот да стои или да извлече.

 • Ако на играчот му се посветат вкупно 6 или 7, тој стои.
 • Ако играчот добие 5 или помалку, се извлекува трета карта.

Правила за банкарска рака

Правилата за Банкарска рака се посложени, бидејќи дејството е силно зависно од тоа како играчот играл со раката.

Ако играчот стои, банкарот ги следи истите правила како и за раката на играчот. Но, ако играчот извлече трета тешко, правилата на банкарот стануваат доста потешки.

 • Ако збирот на банкарот е 7, тој стои цело време,
 • Ако вкупниот број на банкарот е 6, тој извлекува ако третата карта што му се дели на играчот е 6 или 7,
 • Ако вкупниот број на банкарот е 5, тој извлекува ако третата карта што му се дели на играчот е 4,5,6 или 7,
 • Ако вкупниот број на банкарот е 4, тој извлекува ако третата карта што му се дели на играчот е 2, 4, 5, 6 или 7.
 • Ако вкупниот број на банкарот е 3, тој влече во сите случаи, освен ако третата картичка на играчот е 8,
 • Ако збирот на банкарот е 2, тој влече цело време.

Сите овие правила на бакара за трета картичка ќе бидат управувани од дилерот, но секогаш е добро играчот да ги има на ум.

Придобивките од играњето онлајн Baccarat

Бакара беше и ќе остане еден од најпопуларните онлајн казино игри дека играчите можат да уживаат во играњето. Има многу причини за тоа, но ајде да погледнеме една од најсуштинските.

Предности

 • Правила на бакара во врвни онлајн казино сајтови може лесно да се научи,
 • Има многу дарежливи бонус понуди поврзани со играње онлајн бакара,
 • Онлајн играта Baccarat може да се игра едноставно во секое онлајн казино,
 • Многу варијации на играта со карти бакара може да се најдат во онлајн казина,
 • Baccarat има еден од најниските рабови на куќата меѓу игрите на маса,
 • Кога ја играте играта Бакара на интернет, обложувачот го контролира својот фонд,
 • Играњето онлајн бакара е потполно бесплатно.

Недостатоци

 • На повеќето онлајн маси за бакара, се наплаќаат провизии за победнички облози,
 • Правилата на банкарот се многу, па затоа е тешко да се запамети,
 • Бакарат масите може да се наместат ако се играат во нелиценцирани онлајн казина,
 • Бакара е игра на среќа, па затоа е тешко да се влијае на исходот на рацете,
 • Потенцијалните исплати на облозите на најдобрите банкари и играчи не се толку големи.

Заклучок

Baccarat е игра на маса со најлесните правила за учење, но и со најнискиот раб на куќата. Значи, не е изненадување што играта е толку популарна во денешно време, а повеќе играчи сакаат да уживаат во неа. Со објаснети сите овие правила на бакара, секој играч може веднаш да започне да ја игра оваа едноставна игра онлајн.

Секогаш е добро да се има на ум дека, без разлика дали правилата на бакара игрите со карти се едноставни, сепак тоа е игра на среќа, така што шансите за победа не можат да се зголемат толку многу.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Како да играте бакара и да победите?

Бакара е игра на среќа, па не може толку да се контролираат шансите за победа. Меѓутоа, следејќи ги едноставните правила, за тоа кога да стои, да удри или на која рака да се обложи, секој играч може да ги зголеми своите шанси за победа на Baccarat Online.

Како да се игра бакара онлајн?

Играњето бакара онлајн е исто како и играњето во копнено казино. Важат истите правила, така што целта е вредноста на раката да се приближи до 9. Правилата за бакара се многу едноставни, така што секој играч може да започне да ја игра играта многу брзо.

Како да играте бакара онлајн за вистински пари?

Чекорите за играње онлајн бакара за вистински пари се прилично едноставни. Играчот треба да оди и да избере меѓу најдобрите онлајн казино сајтови. Потоа, играчот треба да отвори сметка на соодветната локација за казино, да депонира средства и да внесе која било табела за бакара.

Како да играте бакара во онлајн казино?

Играњето бакара во онлајн казино е многу поедноставно од играњето во копнено казино. За да започнете да играте бакара во кое било онлајн казино, играчот треба да отвори сметка на соодветната локација за обложување, да депонира средства и да започне да игра. Ова ви дава слобода да го изберете опсегот на облози, табелата, па дури и каде и кога да ја играте играта.

Каде да се игра бакара онлајн?

Бакарат масите може да се најдат едноставно во секое онлајн казино. Сепак, секој играч треба да ги постави своите барања и да го избере најдоброто казино за себе, бидејќи секој нуди различни маси за бакара, бонус понуди итн.

Кој е најдобриот начин да се игра бакара?

Baccarat е онлајн игра со карти која има многу едноставни правила и многу низок куќен раб. Значи, најдобриот начин за секој играч да игра бакара е да ги следи едноставните правила и да го користи Банкарскиот облог, кој има најнизок хаус.

Дали може да се намести бакара?

За жал, како и со секоја друга онлајн казино игра, Baccarat може да биде наместена. Меѓутоа, кога играте во лиценцирано онлајн казино, кое работи во законски овластена јурисдикција и е високо надгледувано, шансите играчот да биде наместен речиси и да нема.

Зошто Baccarat е непрофитабилен за онлајн казина

Зошто Baccarat е непрофитабилен за онлајн казина

Baccarat има уникатно место во срцата на многу коцкари. Познат по својата едноставност и брза игра, тој стана главен производ и во тули и малтер и во онлајн казина. Меѓутоа, кога станува збор за профитабилноста на онлајн казината, Baccarat се издвојува од причини кои не се веднаш видливи. И покрај нејзината популарност меѓу играчите, оваа игра претставува љубопитен случај во економијата на казиното. Во оваа статија, истражуваме зошто Baccarat, во споредба со другите казино игри, можеби не е толку профитабилен за казино сајтовите и ја истражува динамиката зад неговото финансиско влијание.

Зошто Baccarat е толку популарен?

Зошто Baccarat е толку популарен?

Baccarat, познат по својата елеганција и едноставност, стана главен во казината ширум светот. Тоа е игра која ги комбинира правилата што се лесни за разбирање со аура на софистицираност, привлечна и за почетниците и за искусни играчи. Подолу, ќе ги откриете причините зад трајната популарност на Baccarat и ќе научите како можете да станете дел од неговиот возбудлив свет. Подготвени сте да го спроведете новооткриеното знаење во пракса? Истражете ги казината Baccarat на листата на CasinoRank за да го најдете совршеното место за да ја доживеете возбудата на играта. Без разлика дали сте почетник или искусен играч, овие казина нудат идеален амбиент за уживање во уникатниот шарм на Baccarat. Започнете го вашето патување со Baccarat денес со најдобрите избори на CasinoRank!

Како функционираат шансите за обложување Бакара

Како функционираат шансите за обложување Бакара

Она што го прави Baccarat толку популарен е долниот раб. Baccarat е казино-игра со карти со најнизок куќен раб од 1,06% за најпопуларниот банкарски облог.

Кои се облозите во Бакарат и страничните облози

Кои се облозите во Бакарат и страничните облози

Играта Baccarat е многу едноставна, бидејќи дава три можни опции за обложување. Тие три облози се сметаат за главни облози во бакара и се она на што играчите обично се држат. 

Корисни совети за победа во Baccarat

Корисни совети за победа во Baccarat

Baccarat е меѓу најпопуларните казино игри на маса во кои играчите можат да уживаат играјќи на речиси секој онлајн казино сајт. Тоа е многу едноставна игра што обложувачите можат лесно да ја научат, бидејќи има неколку едноставни правила за паметење. 

Која е најдобрата варијација на играта Baccarat?

Која е најдобрата варијација на играта Baccarat?

Baccarat е една од најпопуларните онлајн игри со карти што може да се игра или во онлајн или во копнени казина. Играта со карти Baccarat се смета за многу лесна за учење, бидејќи нејзините правила се многу едноставни. Секоја онлајн игра со бакара има многу низок раб, што ја прави многу привлечна за коцкарите. 

Стратегии и системи за обложување Baccarat: кој е најдобар

Стратегии и системи за обложување Baccarat: кој е најдобар

Бакара е главно игра на среќа, бидејќи нејзината игра е за споредување на картите, обично картичките на банкарот и играчот во повеќето варијации.