Која е најдобрата варијација на играта Baccarat?

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
Fact CheckerDylan ThomasFact Checker

Baccarat е една од најпопуларните онлајн игри со карти што може да се игра или во онлајн или во копнени казина. Играта со карти Baccarat се смета за многу лесна за учење, бидејќи нејзините правила се многу едноставни. Секоја онлајн игра со бакара има многу низок раб, што ја прави многу привлечна за коцкарите.

Играта Baccarat е за споредување на картичките на банкарот и играчите. Може да се најде во секое онлајн казино, но освен стандардната варијација, која е Punto Banco, играчите можат да уживаат во многу други варијации, кои исто така можат да понудат многу добро искуство.

Која е најдобрата варијација на играта Baccarat?

Кои се варијациите на играта Baccarat?

Секој Бакара онлајн игра варијацијата може да варира во некои правила и странични облози, но главните правила на играта остануваат доста слични. Игрите со карти Baccarat нудат многу повеќе варијации отколку што може да помисли кој било играч. Секој играч треба да биде информиран и подготвен за тоа што нуди секоја варијација на Baccarat казино игра, за да го избере најдобриот за него.

Punto Banco

Стандардната верзија на онлајн бакара се нарекува Punto Banco. Овој тип на бакара е најраспространет и може да се најде на било кој онлајн казино сајт. Punto Banco е тип на игра за кој се потребни 3 дилери, што главно се однесува на копнените казина. Во варијацијата Punto Banco, играчите можат да се обложуваат на Player, Banker или Tie, познати и како Punto, Banko и Egalite.

  • Punto (Играч) Бет исплаќа 1:1.
  • Банко (банкар) облогот плаќа 19:20,
  • Облогот Egalite (Нерешено) плаќа 8:1

Вредностите на картичките во Punto Banco се исти како и во речиси секоја друга варијација на бакара. Кецовите се еднакви на 1, сите бројни карти се еднакви на нивната номинална вредност, а 10, J, Q и King се еднакви на 0.

Чемин де Фер

Варијацијата на Baccarat Chemin de Fer се смета за една од најстарите. Пронајдени се докажани снимки од играта Шемин де Фер од француската ера на Наполеон. Начинот на кој Чемин де Фер се разликува од Punto Banco е дека играчот не може да се обложува против банкарот, туку еден против друг. Играта ја играат 12 играчи.

На почетокот на секоја рака, дилерот ќе стави облог, против кој играчите може да одлучат да одат на all-in или да изберат да стават различен облог. Во оваа варијација, играчите во основа можат да дејствуваат како банка и да играат против други играчи. Целта на играта е исто така да се приближи до 9 што е можно повеќе.

Мини Бакара

Mini baccarat е доста сличен на Punto Banco, но како што кажува неговото име, се игра на помала маса со 7 седишта, наместо 14-те на Punto Banco. Mini Baccarat бара само еден дилер.

Сето тоа прави Мини Бакара онлајн претпочитана варијација за милиони играчи, поради неговата брза акција и едноставност. Како и во стандардната верзија на Baccarat, мини верзијата им овозможува на играчите да се обложуваат на играчот, банкарот или нерешено, но исто така може да се стават и странични облози.

Бакара Банка

Baccarat Banque е главно популарен во европските казина. Многу е сличен на Chemin de Fer, но се игра со само 3 палуби, што прави огромна разлика од другите варијации што се играат со 6 или 8 палуби.

  • Банкарот може да се обложува само на позицијата на банкарот, додека играчите можат да се обложуваат само на позицијата на играчот.
  • Нема опција за обложување нерешено,
  • Играчите можат да направат совпаѓачки облог за играње против Банкер, што е нешто уникатно за овој тип на Baccarat казино игра.

Бакара со три карти

Бакара со три карти е меѓу најпопуларните видови бакара во казината во Макао. Оваа варијација има шпил од 52 карти и во секоја рунда, на играчот и на банкарот им се делат 3 карти, наместо вообичаените 2.

Вредностите на картичките во оваа варијација на играта на масата бакара се исти како и во која било друга, освен што 3 карти со лице вредат најмногу, што го прави резултатот од 9 вториот најдобар резултат за добивање.

Интересно правило на бакара со три карти е кога картите на играчот и банкарот се еднакви, рундата не завршува нерешено, туку победува раката со повеќе карти со лице.

Која е најдобрата варијација на играта Baccarat?

Секој играч има различно мислење за тоа кој е најдобриот тип на бакара игра. Punto Banco останува стандардна варијација, која ја претпочитаат милиони обложувачи. Сепак, мини-бакара добива се повеќе популарност. Тоа е затоа што е многу слично на Punto Banco, но се игра со поголема брзина, со помалку играчи и само еден дилер.

Mini Baccarat обично е многу погоден за почетници, бидејќи исто така нуди пониски опсези на влогови. Се разбира, секој играч може слободно да игра бакара онлајн и да ја избере варијацијата што најмногу му се допаѓа.

Каде да играте различни варијации на Baccarat онлајн со вистински пари?

Во денешно време, онлајн казината нудат речиси секаков вид бакара, а задолжителни се Punto Banco и Mini Baccarat. Сепак, секогаш е добро да се погледне какви видови на опции за онлајн игри Baccarat нуди одредено казино пред да отворите сметка. Играчите секогаш треба да имаат на ум дека различни видови бакара се популарни во различни казина.

Бакара со три карти е многу популарна во казината во Макао, додека европскиот бакара главно се игра во Европа. Baccarat Chemin de Fer може да се најде во европските и американските казина, заедно со австралиските.

Што друго да барате кога играте различни варијации на Baccarat?

Кога играат различни типови на Бакара, играчите обично занемаруваат дека некои клучни фактори можат да им помогнат да бидат поуспешни во нивното патување со бакара. Ајде да ги погледнеме.

Управување со субсидирам

Управувањето со банкроти е секогаш првото нешто што треба да го бара играчот кога игра бакара онлајн, особено кога игра онлајн бакара со вистински пари и повисоки влогови.

Можеби е примамливо да земете поголемо количество кога пробувате нови варијации на играта со карти Бакара, но ова може да заврши со кршење на банката. Значи, неопходно е да се следи одредена стратегија за управување со субсидирам која ќе гарантира помал ризик.

Не брзајте во нова стратегија без да ги знаете правилата

Секој тип на онлајн игра Baccarat има некои разлики во правилата. Значи, ако играчот се случи да проба нова варијација на играта на масата бакара без да ги знае правилата, тој ризикува да скокне во многу фрустрирачки ситуации.

На пример, во Бакара со три карти, највисоката можна комбинација е 3 карти со лице, што го прави 9 вториот најдобар резултат за добивање, што може да биде изненадување за неподготвен играч.

Во живо дилер Baccarat или стандардна Baccarat маса игра

Играчите можат да избираат помеѓу играње дилер во живо или стандардни игри на маса со бакара, што е уште една работа што треба да се земе предвид кога се пробуваат нови типови на бакара. Табелите со дилерите во живо обично им овозможуваат на играчите прво да ја набљудуваат играта, а потоа да почнат да играат, давајќи дополнително време за детално да ја запознаат играта.

Заклучок

Онлајн играта Baccarat има многу повеќе варијации отколку што знаат повеќето играчи. Овие варијации ги имаат истите основни правила. Но, некои фактори ја прават разликата, како на пример колку играчи можат да играат, дали играчот може да го стави банкарскиот облог или не, како и бројот на палуби и дилери кои учествуваат во играта.

Друга работа што треба да се земе предвид е дека во различни варијации, постојат различни странични облози што играчите можат да го пласираат.

Генерално, Baccarat е многу едноставна игра, која има неколку правила кои играчите треба да ги следат за да бидат успешни, а движењето од варијација во варијација не треба да биде проблем, бидејќи разликите се мали. Сепак, добро е да знаете кои се видовите на бакара за да не скокнете во нешто сосема ново.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Каква игра е бакара?

Бакара е една од најпопуларните игри со карти. Има многу едноставни правила и многу варијации за кои играчите обично не ни знаат. Бакара е за споредување на картичките, картичките на банкарот и играчот.

Кој бакара е најпопуларен?

Најпопуларната варијација на Baccarat е punto banco, која е стандардна верзија на играта. Во овој тип на бакара казино игра, играчите имаат можност да се обложуваат на банкарот, играчот или вратоврската. Во текот на изминатите неколку години, мини baccarat исто така се здоби со голема популарност, бидејќи е многу сличен на Punto Banco, но се игра со поголема брзина, поради помалку играчи кои учествуваат.

Како да играте мини бакара?

Играта на маса со мини бакара е доста слична на Punto Banco, со единствена разлика што се игра со 7 играчи, наместо со 14 во Punto. Исто така, потребен е само еден дилер за мини верзијата на baccarat. Генерално, Mini baccarat е многу сличен на стандардната верзија, но е побрз од стандардната.

Која е разликата помеѓу бакара и мини бакара?

Обично, Punto Banco се нарекува baccarat, бидејќи се смета за стандардна верзија на играта. Мини бакара е мини верзија на Punto Banco. Се игра со помалку играчи, 7 наместо 14, а наместо оригиналните 3 дилери, Mini Baccarat онлајн бара само 1 дилер. Во двете варијации, играчот може да се обложи на Банкар, Играч или Нерешено.

Што е пунто банко?

Punto Banco е стандарден тип на игра Baccarat. Во оваа варијација на Baccarat, има до 14 играчи и 3 дилери. Има 3 типа на облози, на Банкер (Банко), кој плаќа 19:20, на Играч (Пунто), кој плаќа 1:1 и на Нерешено (Егалите), со уплата од 8:1.

Како да се игра пунто банко?

Punto Banco е еден од најлесните видови на бакара за учење, бидејќи има само неколку правила што треба да се запомнат за тоа кога да се црта или стои. Во табелите за игри со карти Punto Banco Baccarat, може да се стават 3 типа на облози; на банкарот, играчот или на вратоврската.

Како да се игра chemin de fer?

Chemin de Fer е многу популарен тип на бакара што може да се игра онлајн или во копнени казина. За разлика од стандардната варијација на Baccarat, Punto Banco, во Chemin de Fer, играчите не можат да стават облог на Banker. Играта ја играат до 12 играчи и целта е повторно да се добие вредност на раката што е можно поблиску до 9.

Што значи chemin de fer?

Шемин де Фер доаѓа од француската казино игра Бакара, која ја играат 12 играчи, кои се обложуваат еден против друг, а не против банкарот, како што е во стандардната варијација на Punto Banco.

Зошто Baccarat е непрофитабилен за онлајн казина

Зошто Baccarat е непрофитабилен за онлајн казина

Baccarat има уникатно место во срцата на многу коцкари. Познат по својата едноставност и брза игра, тој стана главен производ и во тули и малтер и во онлајн казина. Меѓутоа, кога станува збор за профитабилноста на онлајн казината, Baccarat се издвојува од причини кои не се веднаш видливи. И покрај нејзината популарност меѓу играчите, оваа игра претставува љубопитен случај во економијата на казиното. Во оваа статија, истражуваме зошто Baccarat, во споредба со другите казино игри, можеби не е толку профитабилен за казино сајтовите и ја истражува динамиката зад неговото финансиско влијание.

Зошто Baccarat е толку популарен?

Зошто Baccarat е толку популарен?

Baccarat, познат по својата елеганција и едноставност, стана главен во казината ширум светот. Тоа е игра која ги комбинира правилата што се лесни за разбирање со аура на софистицираност, привлечна и за почетниците и за искусни играчи. Подолу, ќе ги откриете причините зад трајната популарност на Baccarat и ќе научите како можете да станете дел од неговиот возбудлив свет. Подготвени сте да го спроведете новооткриеното знаење во пракса? Истражете ги казината Baccarat на листата на CasinoRank за да го најдете совршеното место за да ја доживеете возбудата на играта. Без разлика дали сте почетник или искусен играч, овие казина нудат идеален амбиент за уживање во уникатниот шарм на Baccarat. Започнете го вашето патување со Baccarat денес со најдобрите избори на CasinoRank!

Како да се игра Baccarat: Објаснети правилата на Baccarat

Како да се игра Baccarat: Објаснети правилата на Baccarat

Baccarat е една од наједноставните казино игри кои бараат минимална вештина. Се случува да биде совршена игра за обложувачниците, кои сакаат брзи игри со карти, без да мораат да научат многу сложени правила. Веројатно само Рулетот има едноставни правила како Baccarat, што е една од главните причини зошто Baccarat е сè уште толку популарен. 

Како функционираат шансите за обложување Бакара

Како функционираат шансите за обложување Бакара

Она што го прави Baccarat толку популарен е долниот раб. Baccarat е казино-игра со карти со најнизок куќен раб од 1,06% за најпопуларниот банкарски облог.

Кои се облозите во Бакарат и страничните облози

Кои се облозите во Бакарат и страничните облози

Играта Baccarat е многу едноставна, бидејќи дава три можни опции за обложување. Тие три облози се сметаат за главни облози во бакара и се она на што играчите обично се држат. 

Корисни совети за победа во Baccarat

Корисни совети за победа во Baccarat

Baccarat е меѓу најпопуларните казино игри на маса во кои играчите можат да уживаат играјќи на речиси секој онлајн казино сајт. Тоа е многу едноставна игра што обложувачите можат лесно да ја научат, бидејќи има неколку едноставни правила за паметење. 

Стратегии и системи за обложување Baccarat: кој е најдобар

Стратегии и системи за обложување Baccarat: кој е најдобар

Бакара е главно игра на среќа, бидејќи нејзината игра е за споредување на картите, обично картичките на банкарот и играчот во повеќето варијации.