Сè за онлајн бинго картички и повици

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer

Бингото е една од најпознатите игри што се играат ширум светот, а за играње бинго се користат карти. Онлајн бинго може да користи онлајн бинго картички, а играчите исто така можат да генерираат свои бинго картички со бесплатен генератор на бинго картички. Користењето виртуелни бинго картички воопшто не е комплицирано, бидејќи играчите ќе најдат упатства додека ја генерираат картичката.

Другото нешто што вреди да се забележи се бинго броевите, кои се познати и како бинго повици. Играчите можеби слушнале за термините бинго среќни броеви, бинго победнички броеви, броеви на бинго игри и броеви за повици бинго. Овие бројки ја претставуваат огромната листа на бинго повици што ќе ги опишеме во оваа статија.

Сè за онлајн бинго картички и повици

Бинго картички

Бинго картичките во основа се картички на кои се користат играјте онлајн бинго. Има вкупно 2 типа на картички. Една од нив е мрежа 5x5 дизајнирана за бинго со 75 топки, која е популарна во САД. Другата користи решетка 9x3 за бинго со 90 топки или Housie во Обединетото Кралство.

75 бинго картички

Играчите користат картички со пет колони од по пет квадрати, при што централниот квадрат е наведен како слободен простор, а другите квадрати носат броеви. Броевите на колоните се:

 • Б 1 до 15
 • Јас од 16 до 30
 • N 31 до 45
 • Г 46 до 60
 • О 61 до 75

90 бинго картички

Картичките најчесто се нарекуваат билети во бингото во ОК, исто така познат како Housie. На картичките се присутни три реда и девет колони. Пет цифри и четири празни места се по случаен избор наредени во секој ред. Износите се распределуваат по колона (1–9, 10–19, 20–29, 30–39, 40–49, 50–59, 60–69, 70–79 и 80–90).

Бинго повикува

Бинго повиците се познати и како бинго броеви или бинго линго. Многу играчи не ги разбираат бинго повиците во целост, бидејќи има огромен список на броеви за бинго повици. Има 90 бинго повици, така што ќе разговараме за секој број на бинго играта. Целата листа можете да ја најдете подолу:

 1. Окото на Кели: Вообичаен бинго повик за кој или се смета дека е почит на австралискиот народен херој Нед Кели или дека има корени од воен сленг.
 2. Една мала патка: Бројот 2 се чини дека е мала осамена патка. Само визуелизирајте ја формата за да им помогнете на играчите да се потсетат на овој бинго повик.
 3. Шолја чај: Шолја чај едноставно значи број 3.
 4. Тропајте на вратата: Фразата „еден, два, прицврсти ми го чевелот, три, четири тропа на врата“ е дел од добро познатата расадничка рима што го инспирираше овој бинго повик. Некои од играчите можеби го знаат тоа од филмовите на Фреди Кругер.
 5. Жив човек: Овој револуционерен документарец на Би-Би-Си од 1965 година привлече голема публика и стана многу популарен бинго повик во ОК.
 6. Том Микс/Половина дузина: Пионерска каубојска фигура во неми филмови, кој стана добро познат по своите акробации. Помеѓу 1909 и 1935 година, Том Микс продуцираше над 336 играни филмови.
 7. Среќни седум: Тоа е уште еден вообичаен бинго повик кој е среќен и добро познат во собите за бинго и коцкање ширум светот.
 8. Градинарска порта: Овој бинго повик ја отелотворува римата и вокабуларот на Кокни.
 9. Докторски наредби: Таблетата број 9, која датира од Втората светска војна, беше моќен лаксатив што се користеше за ослободување на телото од болести кога прецизната дијагноза не беше изводлива.
 10. [Името на премиерот]дувлото на: Ова сега ги одразува Даунинг стрит 10 и промените на премиерот. Број 10, Камероновата дувло, се заснова на рима.
 11. Единаесет нозе: Овој бинго повик е уште еден визуелно привлечен, бидејќи бројот 11 наликува на пар нозе. Во вистински бинго соби, можете да слушнете свиркање на играч како одговор на овој повик.
 12. Една дузина: Десетина.
 13. Несреќен за некои: Во Италија, тоа е симбол на среќа, иако се смета за несреќно во другите западни земји.
 14. Денот на вљубените: Денот на љубовта.
 15. Млади и заинтересирани: Алтернативно, обидете се со „Рагби тим“ ако не сте.
 16. Слатки 16 и никогаш не биле бакнати: Роденден од пресвртница низ целиот свет.
 17. Танцувачка кралица: За да го разберете овој бинго повик, кој му оддава почит на најславните времиња на класиците на Аба, одете на YouTube токму сега и пуштете ја оваа безвременска мелодија.
 18. Доаѓањето на возраст: Оваа фраза може да се користи и за да значи „сега можеш да гласаш“, што се однесува на возраста на која тинејџерите стануваат возрасни.
 19. Збогум тинејџери: Последниот роденден на адолесценцијата пред да наполни 20 години и да стане возрасен.
 20. Еден резултат: Партитурата е постар речник за 20. Поточно, фразата „четири бодови и пред седум години“ се користи во овој бинго повик за да алудира на Абрахам Линколн во Гетисбург адресата.
 21. Кралски поздрав/Клуч на вратата: Поздрав од 21 пиштол испукан на воени и кралски паради.
 22. Две мали патки: Визуелен бинго повик заснован на форма; вашата прва мала патка сега има пријател.
 23. Ти и јас.
 24. Дваесетина.
 25. Патка и нуркај: Ова е едноставно да се стекне ако бројот 2 е претставен со патка, а бројот 5 следи како змија. Змија ќе направи патка да се нурне за покривање.
 26. Изберете и измешајте.
 27. Порта кон рајот.
 28. Во состојба/Прекумерна тежина.
 29. Подигнете се и блеснете.
 30. Валкана Герти: Позната и како Dirty Gertie од Бизерте, оваа песна од Втората светска војна издржа многу години за да се свири во бинго салони низ целиот свет.
 31. Стани и трчај.
 32. Закопчај ми го чевелот: Овој бинго повик е продолжение на детската рима од број четири. Џими Чу е познат дизајнер на чевли.
 33. Валкано колено/Сите тројки/Риба, чипс и грашок.
 34. Побарајте повеќе: Референца на Оливер Твист.
 35. Скокајте и заживејте.
 36. Три дузина.
 37. Повеќе од единаесет.
 38. Божиќна торта.
 39. 39 чекори: Сликата на Хичкок „39 чекори“, од 1935 година, се гледа денес.
 40. Животот започнува: Уште еден бинго повик во чест на значаен роденден кога работите почнуваат да стануваат зли.
 41. Време за забава: Животот започна.
 42. Мечо Пух: Овој повик за бинго му оддава почит на А.А. Милн, креаторот на басната за медената мечка и траен миленик на британското детство, Вини Пу.
 43. Долу на колена.
 44. Испуштени фиоки.
 45. На пола пат.
 46. До трикови.
 47. Четири и седум.
 48. Четири десетици.
 49. компјутер: Овој бинго повик е во врска со шоуто од 1946-1953 година, фокусирано на подвизи на неправилен бакар кој го измислил терминот „подигни и блеснете“. Авантурите на PC 49 сè уште се користат како бинго повици неколку години откако првично беа емитувани.
 50. Половина век.
 51. Дотерување на палецот: Ја сакам мајка ми
 52. Дени Ла Ру: бинго повик кој му оддава почит на ирскиот музичар познат по неговата страст за крос-облекување, Дени Ла Ру.
 53. Еве доаѓа Херби/Заглавен во дрво.
 54. Исчисти го подот.
 55. Живи змии: Поврзано со обликот на бројот: Педесет и пет (и спомнат во 25, патка и нуркање).
 56. Shots Bus: Дали таа вредеше?
 57. Сорти на Хајнц: И покрај тоа што има многу повеќе рецепти, г-дин Хајнц избра да престане да развива варијанти на неговиот омилен број, 57, така што печениот грав Хајнц ќе се продава само во 57 различни лименки.
 58. Натерајте ги да чекаат.
 59. Брајтон линија.
 60. Пет десетици.
 61. Пекарска пунџа.
 62. Завртете ја завртката/Tickety-boo: Честопати познат како „tickety-boo“ во бинго, тој е армиски сленг за сè што е во ред.
 63. скокоткај ме 63.
 64. Прецртај.
 65. Старосна пензија: Овој бинго повик ја покажува вообичаената возраст за пензионирање во Обединетото Кралство.
 66. Кликнете со кликање.
 67. Скали до Рајот.
 68. Заштеда на Грејс.
 69. Мојот омилен/во секој случај: Ако играчите ги гледаат бројките од дното нагоре, тие го означуваат спротивното. Ова се нарекува и „Оброк за двајца“, а нарачката број 69 на менито за носење или ресторан го означува како такво.
 70. Три поени и десет.
 71. Треснат на тапанот.
 72. Шест дузини.
 73. Пчела кралица.
 74. Удри го подот.
 75. Настојувајте и настојувајте.
 76. Тромбони.
 77. Појас на зајдисонце: Овој повик за бинго се заснова на американска детективска серија произведена од Warner Brothers помеѓу 1958 и 1964 година, која се прикажуваше во прајм-тајм во сабота навечер во ОК.
 78. Уште 39 чекори.
 79. Уште еднаш.
 80. Осум и празно: Ова е едноставно да се најде, но можете да го видите и како „Појадокот на Ганди“, бидејќи бројот 8 е наменет да симболизира скрстени нозе, седи Ганди.
 81. Застанете и трчајте.
 82. Директно преку: Поврзано со патувањето, но исто така позната како „дебела дама со патка“, што се однесува на сликите што бројките можеби и ги прикажувале претходно.
 83. Време е за чај.
 84. Седум десетици.
 85. Останувајќи жив: Глобалниот пораз на Bee Gees од 1977 година што беше прикажан во филмот „Sabate Night Fever“.
 86. Помеѓу стапчињата: Голманскиот линг кој се користи во фудбалот.
 87. Торки во Девон.
 88. Две дебели дами: Две дебели жени Враќајќи се на графиката, бројот 88 наликува на облините на две жени со облини.
 89. Скоро таму.
 90. Врвот на продавницата.

Ова се сите бинго броеви, така што играчите можат да ги прочитаат еднаш и да се запознаат со потеклото. Сепак, некои повици се едноставни, така што нема објаснување за нив.

Учење бинго повици

Бинго повиците може лесно да се научат бидејќи играчите можат само да ги научат онлајн со правење квизови. Само гуглајте „квиз за бинго повик“ и на тој начин играчите ќе можат да го тестираат своето знаење. Ако не можат да се сетат на секој, тогаш со полагање квизови, играчите ќе можат многу поефикасно да ги научат.

Табела за повици на бинго

Едноставно е да се користи графиконот за да се откријат имињата на повиците со бинго броеви и нивното потекло; се што треба да направите е да кликнете на нумерираната топка за која сакате да дознаете и ќе се појави поле со одговори со информациите. Потоа, можете или да кликнете на кое било место надвор од полето за одговори за да се вратите на главната табела или да ги користите следните и претходните стрелки во полето за одговор за да поминете низ објаснувањето за секој број еден повик.

Заклучок

Бингото е една од најиграните игри ширум светот, а бинго картичките се користат за играње на оваа игра врвни онлајн казина. Играчите исто така можат да генерираат онлајн бинго картички со бесплатен генератор на бинго картички, бидејќи тоа воопшто не е тешко. Во написот, играчите ќе најдат огромна листа на бинго повици кои тешко се запаметуваат, но можат да прават квизови за да ги научат.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
За

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Дали бинго картичките мора да бидат различни?

Бројот на добитни карти не е единствен, иако бројот на комбинацијата на секоја картичка е.

Колку бинго картички има?

Минимумот потребен за играње на играта е еден влезен пакет карти. За секоја редовна игра и повремено посебна игра, влезниот пакет обично содржи шест до дванаесет карти. Секоја бинго сала ги поставува своите цени и содржини за влезните пакети.

Дали бинго картичките се случајни?

Да, броевите што се користат за креирање бинго картички се избираат по случаен избор. Има 5,5x1026 потенцијални комбинации на броеви и што е можно повеќе карти за играње.

Дали има генератор на бинго картички?

Да, има тони генератори на бинго картички. Генераторот на бинго картички на Canva е бесплатен за користење и ви овозможува да генерирате онолку бинго картички колку што сакате.

Од каде доаѓаат бинго броевите?

Во втората половина на 1770-тите, играта стигна до Франција, каде што еден млад Французин создаде различна варијација. Случајно ги подредил броевите од еден до 90 на картички, печатејќи ги во три реда попречно и девет вертикално.

Колку броеви има во бинго?

Во конвенционалната игра со бинго, се користат броевите од 1 до 75. Од лево кон десно, петте колони на картичката се означени како B, I, N, G и O. Слободната област во средината, која често се означува со една, се зема како автоматски пополнета.

Како да добијам бинго број?

Едноставно кликнете Избери бинго топка во генераторот за да изберете број и ќе се прикаже случајниот број.

Кои бинго броеви се нарекуваат најмногу?

Најчесто наречените бинго броеви биле шест и четири, но исто така е откриено дека 42, 62, 72, 51, 64, 81, 47 и 57 се повикувале почесто од вообичаеното.

Кој е најсреќниот број во бинго?

Најчестиот добитен број е 6, кој воедно е и најсреќниот, и покрај фактот што бингото е очигледно игра на среќа.

5 бонуси кои можат да го направат онлајн бингото уште повозбудливо

5 бонуси кои можат да го направат онлајн бингото уште повозбудливо

Онлајн бинго носи забава до вашите прсти, комбинирајќи ја класичната возбуда со практичноста на дигиталната игра. Што ја зголемува оваа возбуда? Бонуси! Тие се како тајни состојки кои ја зачинуваат вашата игра. Од добредојде на бродот со специјални понуди до наградување на вашата лојалност, овие бонуси се дополнителна цреша на врвот. Тие ја прават секоја бинго сесија уникатна, нудејќи повеќе шанси за игра и победа. Значи, подгответе се да се нурнете во петте неверојатни бонуси кои го трансформираат онлајн бингото од одлично во апсолутно фантастично. Ајде да истражиме како овие бонуси можат да ја подигнат вашата онлајн бинго авантура!

Како да освоите повеќе во Бинго

Како да освоите повеќе во Бинго

Онлајн бинго е исклучително позната онлајн казино игра, па играчите треба да знаат за некои совети за бинго пред да почнат да играат. Има играчи кои се свесни за советите и триковите за онлајн бинго, но не успеваат да ги имплементираат бидејќи можеби нема да го сфатат тоа. 

Кои се шансите за онлајн бинго

Кои се шансите за онлајн бинго

Бинго е игра со фиксни коефициенти, што значи дека секоја бинго картичка што е купена од играч има еднакви шанси за победа. Да бидам попрецизен, ако играчот купи 20 бинго картички, сите 20 имаат исти шанси. 

Колку онлајн типови бинго има во онлајн казина

Колку онлајн типови бинго има во онлајн казина

Изненадувачки, не постои само едно онлајн бинго. Постојат различни типови на бинго играчи кои можат да уживаат во играњето. Во овој водич, ќе разговараме за сите видови бинго на кои играчите можат да играат, па ајде да започнеме веднаш.

Научете како да играте бинго онлајн

Научете како да играте бинго онлајн

Има неколку работи што играчите треба да ги имаат на ум за да играат Бинго. Најважно од сè е внимателно да ја изберете картичката, бидејќи тоа ќе ги зголеми шансите на играчите за победа. Но, како тоа ќе биде возможно? Одговорот е едноставен. Играчите треба да ги разберат правилата.

Откривање на најголемите онлајн бинго митови и стереотипи

Откривање на најголемите онлајн бинго митови и стереотипи

Онлајн бингото го зафати светот на игрите, привлекувајќи играчи од сите сфери на животот со неговиот лесен формат за играње и возбудлива игра. Сепак, заедно со нејзината зголемена популарност, се појавија неколку митови и стереотипи за онлајн бингото, кои често даваат погрешна слика за оваа енергична игра. Во оваа статија, ќе се справиме и ќе ги разоткриеме најчестите заблуди околу онлајн бингото. Од тоа кој игра до тоа како функционираат добивките, ние сме тука да ги дадеме сите сознанија. Значи, да се нурнеме и да го одвоиме фактот од фикцијата.