Игри

March 21, 2023

Врвни факти за коцкањето што ќе ви го разнесат умот

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Дали знаевте дека Лас Вегас не е светска престолнина на коцкањето? Па, ако мислите дека тоа е изненадувачки, други факти што ги подготвуваме за вас ќе ве разнесат. Еве го нашето мислење за најинтересните факти за коцкањето и казината што можеби никогаш не сте ги слушнале.

Врвни факти за коцкањето што ќе ви го разнесат умот

Слот игри Некогаш биле машини за џвакање со овошје

Ако некогаш сте играле слотови или на слот машина во копнени казина или на виртуелни слотови на најдобрите онлајн казина, можеби сте забележале дека повеќето од тие игри се на тема овошје. Дали некогаш сте се запрашале зошто е тоа така?

Назад во 1880-тите, автоматите за игри на среќа всушност биле машини за издавање гуми за џвакање со вкус на овошје. Луѓето можеа да додадат пари на машините и потоа да добијат гуми за џвакање со вкус на овошје. Симболите на овошјето прикажани на машината го претставуваат вкусот на гума за џвакање. Некои од тие машини издавале и жетони кои луѓето ги менувале за пијалоци или пури.

Најголемата загуба од коцкање изнесува 127 милиони долари

Можеби сте слушнале за луѓе кои добиваат луди награди од џекпот на лотарија или автомати. Сепак, исто така е точно дека многу луѓе изгубиле огромни суми на пари од коцкарски активности. Личноста која изгубила најголема сума на пари во историјата на коцкањето е Теранс Ватанабе.

Теренс Ватанабе бил син на богат бизнисмен и ја наследил Ориентал трговската компанија во 1977 година кога починал неговиот татко. Откако ја наследи компанијата, Теранс Ватанабе ја продаде во 2000 година и отиде на коцкање во Лас Вегас што траеше околу една година. За една година, Теранс Ватанабе прокоцкала 835 милиони долари и изгубила 127 милиони долари.

Лас Вегас не е светска престолнина на коцкањето

Како што веќе споменавме, Лас Вегас не е главен град на коцкањето. Изненадувачки е затоа што секогаш кога ќе слушнете за коцкање, Лас Вегас е првото нешто што ви паѓа на ум. 

Додека Лас Вегас има многу казина, повеќе отколку што можете да замислите, главниот град на коцкањето во светот е Макао. Макао е единствената територија во Кина каде коцкањето во казино е легално. 

Постојат две причини зошто се смета за светска престолнина на коцкањето. Прво, казината во Макао создаваат еден тон приход. Комбинираниот приход на сите казина во Макао е пет пати поголем од оној на казината во Лас Вегас.

Второ, најголемиот дел од приходите генерирани од казината во Лас Вегас доаѓаат од слотови за пени. Од друга страна, повеќе од три четвртини од парите генерирани од казината во Макао доаѓаат од високи ролери кои прават огромни облози на ВИП маси.

Анонимна личност прокоцкала 100 долари и ги претворила во 39,7 милиони долари

Одвреме-навреме слушате приказни за луѓе кои освојуваат огромни џекпот од коцкање. Една од најпопуларните коцкарски активности во кои учествуваат луѓето вклучува слотови. Еден среќник успеал да ги претвори своите 100 долари во 39,7 милиони долари на автомат.

Која е таа личност што може да ја прашате? Како и повеќето други добитници на џекпот, и овој победник на слот машина веројатно избрал да остане анонимен. Сепак, знаеме дека слот машината што ја дала оваа импресивна сума се викала Мегабакс, лоцирана во казиното Екскалибур во Лас Вегас. Знаеме и дека победникот бил софтверски инженер.

Најголемото казино во светот е поголемо од 10 американски фудбалски терени

Коцкарската индустрија е огромна. Казината од целиот свет генерираат приходи од милијарди долари. Тој приход доаѓа од милиони коцкари кои редовно или во посебни прилики учествуваат во коцкарски активности. 

За да се приспособат на коцкарите, стотици казина се достапни низ целиот свет. Со оглед на зголемената популарност на коцкањето, казината стануваат се поголеми и поголеми. Најголемото казино во светот, WinStar World Casino, има површина од неверојатни 600.000 квадратни метри. 

За да ви дадеме идеја за тоа колку се големи 600.000 квадратни стапки, просечниот американски фудбалски терен е околу 57.600 квадратни метри. Со други зборови, десет фудбалски игралишта лесно би се сместиле во казиното WinStar World.

Еден човек еднаш продаде сè за да се обложи на еден спин рулет

Зависноста од коцкање е сериозна состојба. Луѓето ја трошат целата своја животна заштеда на коцкање и завршуваат без ништо. Во 2004 година, британската телевизија доби ТВ серија наречена „Двојно или ништо“. Телевизиската серија прикажува човек по име Ешли Ревел, кој планирал да продаде сè што поседува, а потоа да ја коцка целата заработка на рулет. 

Ешли Ревел успеала да собере 135.300 фунти откако продал се што поседувал освен облеката што ја носел. Тој ги вложил сите тие пари на едно вртење на тркалото на рулет и се обложил на црвено. 

За негова среќа, тркалото на рулетот слета на 7 Ред, а тој освои 270.600 фунти. Сепак, ова беше исклучок и не е правило. Не треба да ги продавате сите свои работи и да се коцкате со сите пари. Секогаш имајте на ум одговорното коцкање.

Еден затвор во Невада некогаш имал казино каде што затворениците можеле да се коцкаат

Иако нема никаква штета во одговорното коцкање, а многу луѓе учествуваат во коцкарски активности во посебни прилики без никакви проблеми, тоа се смета за контроверзна тема во неколку делови на светот. Згора на тоа, коцкањето е нелегално во неколку земји.

Сепак, коцкањето и казината се доста популарни во САД. Ќе бидете изненадени ако знаете дека во еден затвор во Невада порано имало казино што им дозволувало на затворениците да се коцкаат. 

Казиното им дозволуваше на затворениците да играат игри на коцкање како блек џек, игра на зарове и покер. На затворениците им беше дозволено да се обложуваат на одредени спортови. Казиното беше дел од затворот 35 години додека не беше затворено во 1967 година.

Граѓаните на Монако не можат да се качат во казино лоцирано во Монако

Зборувајќи за местата каде што коцкањето е легално, земјата Монако е една од нив. Граѓаните на Монако имаат пристап до неколку казина каде што можат да си ја изгребат коцкањето. 

Сепак, постои казино лоцирано во Монако каде коцкањето не е дозволено за граѓаните на Монако. Граѓаните на другите земји можат слободно да се коцкаат таму. Зборуваме за злогласното казино Монте Карло. 

Околу средината на 1800-тите, принцезата Каролина им забрани на граѓаните на Монако да се коцкаат во казиното во Монте Карло. Можеби се прашувате зошто се случи тоа. Принцезата инсистирала приходите да доаѓаат само од странци, а не од граѓаните.

Рулетот беше наречен ѓаволска игра

Многу од нашите омилени игри на коцкање не беа како што знаеме дека се денес. Тие беа многу различни кога за прв пат почнаа да потекнуваат. Имаа и различни имиња. Една од најпопуларните игри на коцкање овие денови е рулетот, кое некогаш се нарекувало ѓаволско тркало. 

Можеби се прашувате зошто рулетот го нарекувале ѓаволско тркало. Одговорот на тоа е застрашувачки. Ако ги соберете сите броеви на тркалото на рулетот, одговорот е 666, што можеби го знаете како белег на ѕверот. Популарна шега околу тркалото на рулетот е дека Блез Паскал, креаторот на рулетот, склучил договор со ѓаволот.

Коцкањето му помогна на основачот на FedEx да ја спаси компанијата

Како што веќе ја допревме оваа тема, зависноста од коцкање е сериозно прашање, иако самото коцкање не е проблем и многу луѓе се коцкаат одговорно. 

За жал, многу луѓе изгубиле важен дел од своите заштеди поради коцкање. Сепак, основачот на FedEx, исто така, прокоцкал важен дел од парите на компанијата, а тоа не го направи и лошо во неговиот случај.

Во 1973 година, FedEx се бореше да остане во бизнисот. Во тоа време, на компанијата и останаа резерви во вредност од 5000 долари. Основачот на FedEx, Фредерик Смит, ги зел тие пари, одлетал во Вегас и сето тоа го ризикувал. За среќа, тој не ги загуби сите тие пари и освои 27.000 долари.

Можете да побарате од казината да ве забранат, и тие всушност ќе го направат тоа

Зависноста од коцкање може да биде тешко да се контролира. Сепак, има многу стратегии што можете да ги користите кои ви помагаат да се држите настрана од коцкањето. Изненадувачки, една од тие стратегии е да побарате од казината да ве забранат од нивните казина. 

Да, тоа е точно, можете доброволно да побарате од казиното да ви забрани од нивното казино, а тие всушност ќе го направат тоа. Штом казиното ќе ве забрани, за вас е кривично дело да стапнете на коцкарскиот под на тоа казино. 

Можете да изберете колку долго ќе трае забраната, од една година до доживотна забрана. Со други зборови, ако изберете доживотна забрана, никогаш нема да можете да стапнете на коцкарницата.

Резиме

Од казина во затвори до луди приказни за џекпот, има еден тон факти за коцкањето што ќе ве разбудат. Сега знаете неколку од добрите и можете да ги искористите за да ги импресионирате вашите пријатели следниот пат кога ќе влезете во казино со нив или ќе учествувате во некоја друга активност на коцкање.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Навигација низ лавиринтот: Федералната акциза за спортско обложување во САД
2024-05-31

Навигација низ лавиринтот: Федералната акциза за спортско обложување во САД

Вести