Карибите Студ покер раце и исплати

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
Fact CheckerDylan ThomasFact Checker

Популарноста на Caribbean Stud Poker се зголеми во текот на изминатите години. Слично е на традиционалниот покер со пет картички, освен што играчот се натпреварува против куќата наместо со другите луѓе.

Овде, играчот губи ако неговата или нејзината рака е послаба од онаа на дилерот. Играчите можат да ги соберат основите на играта и да почнат да играат за кратко време. Решивме да ги покриеме рацете на Caribbean Stud Poker за да ги откриеме сите детали пред да започнеме.

Карибите Студ покер раце и исплати

Карибите Студ покер раце

Дилерот во игра на Карибите Студ покер добива четири карти свртени надолу, а една карта свртена нагоре, додека секој играч добива пет карти дистрибуирани свртени надолу. Играчите мора да изберат дали да се предадат или предизвикаат врз основа на нивната рака и картата на дилерот. Почетниот облог се губи доколку противникот се откаже. Ако одлучат да подигнат, тие мора да направат облог што е еквивалентен на два пати поголем од нивниот влог.

Еве го рангирањето на рацете за покерот Caribbean Stud, наведено подолу од најдоброто до најлошото:

 1. Ројал Флеш: 10, Џек, кралица, крал и кец од истиот костум.
 2. Стрејт Флеш: Било кои пет карти од ист костум по редослед.
 3. Четири од еден вид: Било кои четири карти од ист ранг.
 4. Фул Хаус: Било кои три карти од ист ранг плус кои било две карти од ист ранг.
 5. Исплакнете: Било кои пет карти од ист костум, не по редослед.
 6. Директно: Било кои пет карти во последователен редослед, а не од истиот тип.
 7. Три од еден вид: Било кои три карти од ист ранг.
 8. Два парови: Било кои две карти од ист ранг плус кои било две карти од друг ранг.
 9. Пар: Било кои две карти од ист ранг.
 10. Висока карта: Највисоката карта во рака кога не се прави друга рака.

Исплати за покер раце на Карибите

Исплатите на Caribbean Stud Poker се донекаде променливи и може да се променат различни онлајн казина. Сепак, еве ги стандардните исплати за покер раце:

 • Ројал Флеш: 100:1
 • Стрејт флеш: 50:1
 • Четири од еден вид: 20:1
 • Фул Хаус: 7:1
 • Флеш: 5:1
 • Директно: 4:1
 • Три од еден вид: 3:1
 • Два парови: 2:1
 • Пар: 1:1

Вреди да се напомене дека а прогресивен џекпот страничниот облог може да биде достапен во некои онлајн казина. Ројал Флеш добива играч со прогресивна исплата како додаток на стандардната за Royal Flush во Карибите Студ покер.

Кралскиот флеш во покерот на Карибите

Во Caribbean Stud Poker, Royal Flush е најдобрата можна рака. Оваа рака ги содржи 10-те, Џек, кралица, крал и кец од истата карта. Играчите, кои имаат исклучителна среќа, може да ја добијат максималната исплата што ја нуди играта со постигнување на Royal Flush.

Повеќето казина нудат исплата од 100:1 за Royal Flush, што во превод значи исплата од 1.000 долари за Royal Flush на облог од 10 долари.

Стрејт Флеш во покерот на Карибите

Во Caribbean Stud Poker, Стрејт Флеш е најдобрата можна рака - пет карти во низа, сите во иста палуба. Стрејт Флеш се постигнува со држење на 3, 4, 5, 6 и 7 од лопати.

Вообичаено, исплатата за Стрејт флеш е 50 спрема 1. Затоа, играчот кој ќе обложи 10 долари и ќе добие Стрејт флеш ќе собере 500 долари.

Кралскиот флеш во покерот на Карибите

Во Caribbean Stud Poker, наградата за Royal Flush е обично 100:1. Постигнувањето на ова е крајната исплата на играта и зошто сите се трудат толку многу да победат. Сепак, наградата за Royal Flush варира помеѓу местата за коцкање.

Пред да почне да игра играчот, тој или таа секогаш треба да ја погледне табелата за награди за да види колку може да се освои со различни комбинации на карти.

Победа со ниско рангирана рака во покер на Карибите

Во Caribbean Stud Poker, играчите имаат шанса да победат со слаба рака. Раката со низок ранг обично добива помала исплата од раката со висок ранг. Збир од десетици е победничката рака со најнизок ранг. Играчот ја добива раката ако има девет или повеќе.

Кога се дели сет од десетици, наградата е вообичаено 1 спрема 1. На друг начин, ако играчот обложи 10 долари и извлече сет од десетици, тој или таа ќе собере поврат од 10 долари.

Заклучок

Caribbean Stud Poker е возбудлива и широко играна коцкарска игра со високи влогови за победниците. Најголемата исплата во казино игра се дава за Royal Flush, најдобра можна рака, додека најниската е само пар десетки.

Проверувањето на табелата со исплати за картичките на Caribbean Stud Poker е добра идеја пред да играте бидејќи може да се разликува од казино до казино. Caribbean Stud Poker може да биде забавен ако знаете како да играте и имате мали шанси.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

До кој степен се важни ниските раце во Caribbean Stud Poker?

Во Caribbean Stud Poker, играчите имаат шанса да победат со слаба рака. Играта може да продолжи само ако играчот има победничка рака која се состои од најмалку кец и крал. Играчите добиваат дури и пари од почетниот облог и им се враќа облогот за покачување доколку дилерот нема победничка рака. Од друга страна, ако дилерот има победничка рака и ја победи раката на играчот, играчот ги губи и почетната и зголемувањето.

Дали сите казина ги обезбедуваат истите награди за рацете на покер од Карибите Студ?

Казината може да имаат значително различни платежни структури за картичките Caribbean Stud Poker. Сепак, некои казина може да даваат повисоки или помали награди за одредени раце од другите, иако вкупните приноси за секоја рака остануваат исти. Згора на тоа, некои сајтови за коцкање имаат прогресивен џекпот, кој варира во зависност од давателот и должината на времето од последното освоено награда.

Како најдобро треба да се пристапи кон играта Caribbean Stud Poker?

Во Caribbean Stud Poker, важно е да се разбере кога да се подигнете и да се предадете. Општото правило е да се подигне со множество или повисоко и да се отфрли сè пониско од Асови и Кралеви. Играчите со високи кецови и кралеви треба да подигнат ако картата нагоре од дилерот е иста како една од нивните карти. Меѓутоа, ако дилерот покаже кец или крал, а играчот не, играчот треба да се предаде. Натпреварувачите кои се држат до овој основен пристап ќе ги зголемат шансите за успех.

Caribbean Stud наспроти други варијанти на покер

Caribbean Stud наспроти други варијанти на покер

Како резултат на неговата широка популарност, покерот создаде плејада верзии кои играчите можат да ги играат со различни групи на вештини и преференции. Caribbean Stud Poker е една од најпопуларните варијанти на покер што неодамна забележа зголемена популарност. Она што го прави уникатен онлајн покерот Caribbean Stud е неговата едноставност и уживањето и приспособливоста во iGaming индустријата.

Вообичаени грешки во покерот на карибите кои треба да се избегнуваат

Вообичаени грешки во покерот на карибите кои треба да се избегнуваат

Caribbean Stud Poker е популарна казино игра, без разлика каде се игра. Во текот на последните неколку години, Caribbean Stud стана широко популарен како онлајн казино игра со вистински пари, достапна во повеќе верзии.

Добрите и лошите страни на играњето Caribbean Stud Poker

Добрите и лошите страни на играњето Caribbean Stud Poker

Caribbean Stud Poker е во пораст во последниве години во онлајн казина - без разлика каде се игра. Оваа возбудлива игра со карти е освежувачко отстапување од стандардниот покер како Texas Hold'em или Omaha.

Карибите Студ покер Шансите и веројатностите

Карибите Студ покер Шансите и веројатностите

Бројни врвни онлајн казина ширум светот нудат покер Caribbean Stud како опција за игра на маса за нивните играчи. Сепак, постојат значителни варијации помеѓу овој и стандардниот блек џек. Да се биде запознаен со шансите за покер на Карибите Студ е од клучно значење.

Управување со субсидирам во Карибите Студ покер

Управување со субсидирам во Карибите Студ покер

За да победите на Caribbean Stud Poker, од витално значење е да се чува под контрола. Играчите можат да спречат губење повеќе отколку што можат да си дозволат со креирање буџет, сегментирање на нивните пари на помали делови и обложување не повеќе од 5% од банкротот на секоја рака.