Варијации на игра на зарове: Истражување на различни видови онлајн игри за игра на зарове

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
Fact CheckerDylan ThomasFact Checker

Луѓето играат глупости со векови. Од своето основање, тој претрпе бројни промени, вклучително и воведување на различни видови на зарове. Исто така, се зголеми привлечноста за играње глупости преку Интернет, обезбедувајќи го истото возбудливо искуство без да ја напуштите куќата. Овде сме да зборуваме за различните видови на игра на зарове онлајн коцкање, вклучувајќи ги нивните правила, шансите за исплата и работ на куќата.

Варијации на игра на зарове: Истражување на различни видови онлајн игри за игра на зарове

Најчестите варијации на игра на зарове

Банкарски игра на зарове

Банкарските глупости, кои често се нарекуваат „лас Вегас глупости“, е најпознатата верзија на игра за зарове во казино. Обично се игра во казина, а играчите се обложуваат против куќата. Играчот, познат како стрелец, фрла две коцки додека другите играчи се обложуваат на исходот. Целта на стрелецот е да постави одреден број на поени пред да фрли 7. Достапно е во многу онлајн казина и се напојува со најдобар онлајн казино софтвер.

Улични игра на зарове

Улични игра на зарове: Ова е уште еден вообичаен тип на игра на зарове, обично се игра насекаде. Играта е поедноставна од банкарски глупости и не бара маса за казино или голема група играчи. Играчите во Street Craps не се обложуваат против казиното, туку еден против друг. Правилата на Street Craps може да се разликуваат во зависност од тоа каде се игра, но концептот на играта останува конзистентен со концептот на играните зарове.

Поедноставени игра на зарове

За почетници кои сакаат да играат глупости, поедноставената варијација на игра на зарове е совршена опција. Полесно е да се учи и игра поедноставен зарове бидејќи има помалку правила. Играчите се фокусираат на само неколку исходи, како што се тркалање 2, 3 или 12, што значи загуба, или тркалање 7 или 11, што води до победа. Оваа лесна верзија е одличен начин за почетниците да научат како да играат глупости без да бидат преоптоварени со покомплицираните опции за обложување во други варијации.

Зарове со висока точка

Зарове со висока точка е уште една привлечна варијација. Ако стрелецот фрли 2 или 3 при првото фрлање, коцките се враќаат и тие повторно се фрлаат. Превртувањето на 11 или 12 автоматски резултира со победа. Целта е да се тркалаат поголем број од почетната ролна, што станува нова точка. Оваа варијација е популарна меѓу искусни играчи кои бараат нов предизвик.

Њујорк игра на зарове

Главната разлика помеѓу зарове во Њујорк и другите варијации е ограничените опции за обложување. Играчите можат да обложуваат само на броеви на кутии (4, 5, 6, 8, 9 и 10). За вешти играчи кои бараат нов предизвик, оваа игра создава попредизвикувачки и возбудливо искуство.

Како да играте различни типови варијации на игра на зарове

Бидејќи правилата на играта се конзистентни во сите варијанти на глупости, учењето како да се игра е лесно. Играчите треба да бидат претпазливи дека секоја варијанта може да има свои упатства и стратегии.

Играчите можат да читаат за игра на зарове за да ги научат уникатните и лошите страни на дадената варијанта на игра на зарове. Како да се игра глупости или упатства може да бидат достапни и во некои реномирани онлајн казина со најдобрите казино игри. Играчите на Craps исто така можат да играат за забава без да ризикуваат пари пред да стават облози со вистински пари.

Гејмерите кои сакаат да играат во дигиталното царство можат изберете помеѓу онлајн и живи зарове верзии, секој со свои уникатни добрите и лошите страни. Онлајн играните зарове обезбедуваат удобност и лесен пристап, додека зарове во живо нуди попривлечно и интерактивно искуство во игра.

Разновидноста на шансите за исплата во варијации на зарове

Различни игри со игра на зарове нудат различни шанси за исплата. Во глупости, шансите за добивање на даден облог се пресметуваат врз основа на тоа колку е веројатно играчот да победи. Шансите за исплата на облози со ниски рабови на куќата обично се поголеми од оние на облози со огромни рабови на куќата.

Кога играте банкарски глупости, на пример, Pass Line Bet има приближно 49% шанси за победа и дава дури и пари. Шансите да добиете било кој облог 7 се само околу 17%, но исплатата е 4:1. Шансите за победа на секој облог за зарове се пресметуваат на овој начин за да ги одразат релативните ризици кои се вклучени.

Без разлика која верзија на глупости ќе избере да игра играчот, тој секогаш може да ја искористи стратегии за обложување зарове да ги зголемат шансите за победа.

Работ на куќата се менува во различни варијации на игра на зарове

Варијантите на зарове може да се разликуваат и по работ на куќата што ја нудат, или пропорцијата на секој облог што казиното може да предвиди да го задржи со текот на времето. Зарове има скромен раб на куќата (помеѓу 1% и 5%) во споредба со другите онлајн казино игри.

Сепак, работ на куќата во играта на глупости може многу да варира врз основа на прописите. Залогот за пропусници на банкарски зарове има куќен раб од околу 1,41%, додека облогот Any 7 има многу поголем куќен раб од околу 16,67%.

Слично на тоа, хаусот за Pass Line Bet во New York Craps е околу 1,41%, но куќниот раб за Hard 4 и Hard 10 Bets е значително повисок, околу 11,11%.

Играчите на зарове треба да се запознаат со „хаусот“ за секоја верзија на играта што планираат да ја играат, бидејќи тоа може значително да влијае на нивните шанси за победа. Еден начин на кој играчите можат да ги зголемат своите долгорочни добивки во казино е да се фокусираат на облози со помала предност на куќата.

Варијации на зарове со странични облози или бонус облози

Страничните облози и облозите за бонус постојат, зголемувајќи го шансите за победа во некои верзии на глупости. Овие облози често се нудат како дополнителен избор и може да се направат заедно со стандардните облози.

Казината може да дадат Fire Bet во банкарски зарове, во кои играчите се обложуваат дека стрелецот ќе собере бројни поени. Дополнително се доплаќа доколку шутот постигне најмалку четири поени.

Повторувачкиот облог е облог што се става во њујоршки зарове каде што обложувачот предвидува дека стрелецот постојано ќе го фрли истиот број. Вреди повеќе пари ако истиот број се тркала три пати последователно.

Играчите треба да бидат свесни дека предноста на страничните облози и облозите за бонус е обично поголема отколку кај редовните облози, и покрај нивниот потенцијал за зголемување на возбудата на играта. Пред да направат такви облози, играчите треба внимателно да размислат за коефициентите и исплатите.

Заклучок

Играчите можат да изберат од неколку возбудливи варијанти на игра на зарове. Сепак, играчите треба да внимаваат иако правилата на играта се исти во сите варијанти, може да има дополнителни упатства или стратегии кои се специфични за нивната избрана варијанта.

Играчите можат да го зачинат своето искуство и евентуално да ги зголемат шансите за победа со испробување на различни варијанти на глупости. Долгорочниот успех на играчот на игра на глупости зависи од многу фактори, од кои еден е познавањето на коефициентите за исплати и предноста за различни облози.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Може ли да ја користам истата стратегија за игра на зарове за сите варијации на игра на зарове?

Играчите кои играат различни варијанти на глупости можеби ќе треба да бидат запознаени со различни упатства или пристапи. Прелистувачот Come Out не се користи за одредување на точка, а коцките се фрлаат поинаку, на пример, во њујоршки зарове. Пред да се вклучат дури и во најдобрата игра за играње во онлајн казино, играчите треба да ги научат релевантните правила, шансите и стратегиите на секоја варијанта.

Дали шансите за победа се различни во секоја варијација на игра на зарове?

Коефициентите за победа може да се менуваат од една до друга верзија поради различните упатства и опции за обложување претставени во секоја од нив. Пред да стават каков било облог, играчите треба да ги проверат шансите и предностите на куќата за тој конкретен облог, дури и кога тоа е само традиционална игра со глупости.

Може ли да играм варијации на игра на зарове онлајн?

Има многу различни видови на игра на зарове достапни во онлајн казина, како што се Њу Јорк зарове, банкарски игра на зарове или игра за игра со висока точка. Бесплатните онлајн верзии им овозможуваат на играчите да ја почувствуваат играта во повеќе режими пред да се обврзат на облог со вистински пари.

Дали варијациите на глупости со странични облози или бонус облози нудат подобри исплати?

Бонусите и страничните облози имаат поголема предност од облозите и покрај тоа што обично плаќаат повеќе од стандардните облози. Пред да направат такви облози, играчите треба темелно да ги измерат шансите и можните исплати.

Дали вреди да се пробаат различни видови варијации на игра на зарове?

Испробувањето на повеќе игри како поедноставена игра со глупости може да го подобри вашето искуство со игри и да ги зголеми шансите за победа - особено ако е од најдобриот софтвер за онлајн казино. Сепак, важно е да ги научите правилата, шансите и исплатите на секоја варијанта пред да играте

Игра на зарове онлајн наспроти зарове во живо: што е подобро?

Игра на зарове онлајн наспроти зарове во живо: што е подобро?

Милиони луѓе ширум светот ценат играње глупости во казина. Играчите на зарове, благодарение на огромниот раст на онлајн казината, сега имаат избор помеѓу онлајн и игри во живо. Играчи кои сакаат да играат глупости, каде треба да играат? Ќе ги споредиме виртуелните игри со искуството од реалниот живот што го нуди онлајн зарове во живо.

Како да играте зарове онлајн: Чекор-по-чекор водич за играње онлајн

Како да играте зарове онлајн: Чекор-по-чекор водич за играње онлајн

Craps нашироко се смета за една од највозбудливите и најиграните игри на коцкање ширум светот. Оваа форма на коцкање датира со милениуми, а нејзините многубројни повторувања го одразуваат тоа. Craps сега е игра што може да се игра од дома, благодарение на растот на онлајн казината.

Работ на игра на зарове и шанси: како да ги пресметате вашите шанси за победа

Работ на игра на зарове и шанси: како да ги пресметате вашите шанси за победа

Зарове се игра со генерации. Облозите се ставаат на резултатите од едно фрлање или низа фрлања во оваа игра со коцки. Зарове е лесна игра за подигање, но нејзиното усовршување бара одредени вештини.

Стратегии за обложување зарове: Совети и трикови за онлајн играчи

Стратегии за обложување зарове: Совети и трикови за онлајн играчи

Многу онлајн коцкари играат глупости, барајќи стратегија за победа на игра на зарове. Но, кои се најдобрите облози во стратегијата за игра на зарове? Играчите кои сакаат да ги зголемат шансите за успех во игра на зарове треба да се запознаат со различните стратегии и методи за обложување што се достапни.