Совети и трикови за Mahjong - работи што треба да се запаметат

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
Fact CheckerDylan ThomasFact Checker

Mahjong не е игра на чиста среќа. Играчите треба да ги запаметат правилата и стратегиите за да ја играат играта. Но, има уште една клучна работа која повеќето играчи ја игнорираат. Кога играчот научи како да игра Mahjong, следниот чекор е да знае за сите главни совети и трикови.

Во ова упатство, ќе разговараме за советите и триковите за човечкото човечко тело за кои знаеме, така што играчите не мора да се грижат. Сега, ајде да започнеме веднаш без да губиме време.

Совети и трикови за Mahjong - работи што треба да се запаметат

Започнете ја играта со план

Играчите треба претходно да смислат план играње на играта Mahjong. Штом играчот ќе види плочка, треба да почне да размислува за тоа како да продолжи понатаму. Првиот идеален чекор што треба да го направи играчот е да одлучи кои плочки да ги собере, чека и кои не ги сака во рака.

 • Играчот мора да запомни дека нивните ривали постојано гледаат што ставаат на маса.
 • За поголемиот дел од искусни играчи на Mahjong, плочките што се фрлаат веќе им нудат солидно чувство за она што го имаат во своите раце и им овозможуваат да ја планираат својата стратегија против другите. Поради ова, вештите играчи можат да го искористат фрлањето на друг играч во своја полза.
 • Обрнете внимание дека блефирањето нема да биде секогаш корисно за играчите, бидејќи може да се врати и, што на противниците ќе им даде идеја за раката на играчот.

Меморирање на плочките

Играчот не може да бара соединени секвенци ако не е сигурен кои знаци одат еден со друг. Ако тие не се запознаени со кинеското пишување, тоа е многу предизвик. Играчот може да посака да потроши пари на комплет Mahjong плочки со арапски бројки. Покрај конвенционалните симболи на плочки човеч, ги има и овие арапски бројки. Тие нема да мора да научат како да читаат традиционална кинеска калиграфија за да ги најдат плочките што ги бараат.

Прескокнување на првото фрлање

Прескокнувањето на фрлањето е една од најдобрите стратегии во човечкото тело, бидејќи тоа нема да го отфрли планот на играчот на противниците. Тоа сигурно ќе им помогне на играчите рано да напредуваат во играта.

Недостаток на оваа тактика е тоа што може да ги открие чекорите за победа на играчот за човечката конкретна рунда. Стратегијата на играта на противникот веќе ќе биде позната доколку е мотивиран да го добие натпреварот. Иако тој играч можеше да освои сет со тоа фрлање, тие ќе забележат дека нивните противници ќе бидат повнимателни со фрлањата напред. Ова ќе го спречи тој играч да освои уште еден сет.

 • Собирањето на првото фрлање може да укаже дека играчот сè уште ја учи играта. Ова против него може да го искористат противниците.
 • Тие не треба да бидат премногу вознемирени поради тоа што не ги добиваат остатоците. Играчите можат слободно да ги одложат.
 • Во Mahjong, играчите можат да користат различни плочки; тие едноставно треба да го чекаат вистинскиот момент за да соберат силна рака која ќе гарантира победа.

Прескокнување на празнините

Избегнувањето на празнините помеѓу плочките при уредување на решетката е еден од најдобрите методи за врв на човечкото тело. Бидејќи играчите на Mahjong се многу проникливи, одржувањето на празнините може да ја открие стратегијата на играчот. Тие можат брзо да ја идентификуваат раката што играчот се обидува да ја подигне и нивните потенцијални дејства.

За да ги подредат нивните плочки во комбинации и да ги одредат нивните следни движења, некои нови играчи би создале празнина. Сепак, тоа исто така имплицира дека другите играчи можат да ги користат своите раце слично. Поставувањето плочки што не се поврзани и оставањето празнини може да ги збуни противниците. Но, тоа се советува само кога играчот е сигурен дека нема да биде збунет од сопствената тактика.

Соодветно бодување

За новите играчи, подобро е бодувањето да биде што е можно поедноставно. Ако не, тоа би можело да им ја расипе играта и можеби нема да можат да победат. Најлесниот пристап за постигнување на играта е да се додели еден поен на оној кој ќе го заврши првиот човеч, и нула поени за сите останати. Соберете ги бодовите и тој што ќе освои најмногу игри се прогласува за победник.

Играчите можат да го користат другиот Насоки за бодување на човечко лице ако имаат подобро разбирање на играта. Прописите на кинескиот Официјален натпревар Mahjong се слични на многу од нив. После тоа, тие можат да експериментираат со попредизвикувачки системи за бодување, како оние за Хонг Конг или Ричи Маџонг.

Точки вредности на плочките

Исто така, добро е да се запамети дека понгот има повисока вредност од бодови од џоевите. Чоувите се корисни само кога има четири од нив на располагање за да формираат човеч. Сепак, правењето понг наместо џвакање може да изгледа контраинтуитивно, особено ако играчот има искуство со играње покер.

 • Понгот е еквивалентен на тројка во покер, додека чау е речиси идентичен со стрејт.
 • Додека чавките се повеќе ценети во покерот, играчот може да биде склон да се концентрира на нив, но игрите со човечиња имаат различни рангирања.
 • Ако новите човечиња го научат разни комбинации на мелење и земете ги предвид вредностите на бодовите за секој, тие ќе прават помалку грешки и побрзо ќе напредуваат.

Криење на Мелдс

Играчот ќе добие повеќе поени со тоа што ќе ги чува спојувањата во тајност додека не се подготви да објави човеч. Затоа, не треба да ги откриваат додека не е апсолутно неопходно. Почетниците на Mahjong често сакаат да ги преместуваат плочките наоколу за да забележат на кој спој ефикасно работат. Играчите се слободни да ги преместуваат своите плочки, но треба да се обидат да ги задржат сите по ред.

 • Едноставно е за противниците да видат на што работи играчот кога се раздвојуваат целосните спојувања или одредени плочки се оставаат настрана, па тие соодветно ќе ја модифицираат својата стратегија за човечко човечко тело.
 • Играчот станува потежок противник на маџонг со кој ќе се игра со одржување на директен ред на плочки.

Отфрлање на плочките

Иако можеби е примамливо, не е добра идеја да ги отфрлите сите плочки што играчот ги има во раката што не се вклопуваат. Наместо тоа, играчот треба да се фокусира на плочките што нивните ривали ги фрлаат.

Кога играчот посветува големо внимание на купот за отфрлање, тие ги зголемуваат шансите да ги најдат отфрлените што ги бараат и ги намалуваат шансите случајно да ги фрлат во човечката рака на друг играч.

Кој би бил најмудриот начин на дејствување ако играчот има многу плочки за фрлање? Ако сте сигурни дека вашите противници нема да ги посакаат, најдобро би било да ја отфрлите плочката што е најблиску до други плочки кои претходно биле фрлени.

Лепење на еден пар

Пар е рака што секој играч треба да ја држи блиску. Овие се меѓу најприлагодливите плочки. Играчот може да се придржува до нив како парови или да ги користи за да формира четворка (Конг), тројна (Пунг) или група од три идентични плочки (Чоу).

 • Не обидувајте се да ги скршите ако имаат пар или два поради оваа причина. Во реалноста, кога играчот напредува во играта, тој може да испадне дека се нивни победнички плочки.
 • Важно е играчот веднаш да ги имплементира своите техники за освојување човеч.

Заклучок

За целосно да го научите човечето, постојат неколку совети и трикови кои играчот мора да ги запомни. Без нив, играчот никогаш не би бил комплетен со другите играчи, бидејќи многу од нив ја набљудуваат играта и ги сфаќаат стратегиите на другите.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Дали има трик за човеч?

Има многу трикови во човеч. Некои од нив се следните:

 • Започнување на играта со план
 • Меморирање на плочките
 • Прескокнување на првото фрлање
 • Фокусирајќи се на основата

Која е тајната за победа на човеч?

Не постои тајна за победа на човеч. Но, играчите треба да ја задржат својата рака да се движи во насоката што ја сакаат и во исто време да бидат флексибилни. Подигањето плочки само заради тоа нема да работи; трпението секогаш ќе преовладува.

Која е најдобрата рака во Mahjong?

Најдобрата рака во Mahjong се состои од четири групи чау, пунг или конг и еден пар.

Можеш ли да победиш со 7 пара на човеч?

Има само 3 начини да се победи со еднострано чекање. Така, шансите за победа се ограничени. Покрај тоа, за да се направат 7-те парови, играчот не може да земе никакви плочки од други играчи.

Кои се 13-те чуда на Mahjong?

Несомнено, најдобрата финална рака во Mahjong е 13 Wonders. Играчите имаат 1/2464 шанси за победа со 13 чуда.

Можеш ли да користиш 4 џокери во човеч?

Изложениот удар/конг/квинт може да се игра со еден или повеќе џокери. Освен ако не е последната плочка потребна за да се изјасни Mahjong, на играчите не им е дозволено да земат отфрлена плочка за еден или пар.

Mahjong Melds Essentials

Mahjong Melds Essentials

Mahjong е едноставна игра која се состои од 144 плочки. Секој играч добива 13 плочки, додека дилерот ќе добие 14. Играчите треба да формираат спој со пополнување на легална рака. Многу играчи сè уште не знаат како да формираат спој, затоа го подготвуваме овој водич за да им кажеме повеќе за тоа.

Mahjong плочки - Сè што треба да се знае

Mahjong плочки - Сè што треба да се знае

Mahjong е една од најиграните игри во онлајн казината и е единствена. Но, што го прави Mahjong толку интересен? Одговорот е едноставен. Со Mahjong Tiles, пофасцинантно е да се игра. 

Погодување во Mahjong

Погодување во Mahjong

Mahjong не е тешка игра, но информациите за паметење понекогаш може да бидат малку премногу. Па затоа некои луѓе не се свесни како да постигнат гол во човеч. Има само некои работи што треба да се запаметат ако играчите сакаат да играат само една варијација.

Популарни типови Mahjong

Популарни типови Mahjong

Mahjong постои долго време, а многу варијации на оваа иконична игра не се достапни на интернет. Но, сè уште има некои варијации што можеме да ги најдеме во онлајн казина.