Објаснети позициите на масата за покер

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
Fact CheckerDylan ThomasFact Checker

Покер е казино игра со карти која бара играчите да имаат вештина, стратегија и малку среќа. Една од основните компоненти на победата во покер е разбирањето на позициите на масата, што е многу корисно за донесување подобри одлуки, максимизирање на профитот и избегнување загуби.

Постојат неколку позиции на маса во покер кои треба да се играат поинаку. Секој играч треба да земе предвид какви карти има според позицијата на табелата на која се наоѓа. Фокусот на оваа статија ќе биде само на учење повеќе за позициите на масата во покер и како тие можат да влијаат на играта.

Објаснети позициите на масата за покер

Рани позиции (мали и големи ролетни)

Раните позиции на а маса за покер игри се првите неколку седишта лево од дилерот. Раните позиции, ЕП, исто така се однесуваат на првите тројца играчи до дилерот, вклучувајќи го Малиот слеп, Големиот слеп и играчот што седи до Големиот слеп. Третиот играч е познат како UTG или Under the Gun.

Играчите на овие позиции се во неповолна положба, бидејќи тие се првите кои го играат секое коло. Тие обложувачи ќе треба да играат само со тоа што ќе знаат какви карти имаат, а нема информации што имаат нивните противници.

Постојат два начини за обложувачите да ги искористат предностите на нивните рани позиции.

  • Играјте многу агресивно. Ова значи да се јавите или подигнете ако некој се обиде да ви ги украде ролетните. Или блеф, ако почетната рака не е толку добра.
  • Играјте избрани раце. Ова вклучува играње само премиум раце, како што се високи парови, AK, AQ или други раце, кои се сметаат за силни. Оваа стратегија може да им помогне да избегнат загуби и да освојуваат саксии кога почетната рака е добра.

Средни позиции

Средните покерски позиции на табелата се однесуваат на играчи кои дејствуваат по оние на раните позиции, но пред оние на доцните позиции.

  • Играчите на средните позиции имаат мала предност пред оние на раните позиции, бидејќи не мора да играат први. Сепак, средните позиции можат да бидат незгодни, бидејќи треба да играат пред играчите на последните позиции.
  • Еден од клучните трикови за играње на средни позиции во покер е да играте поширок опсег на раце од оние на раните позиции. Се разбира, сите раце мора да бидат прилагодени на картите на играчот од раните позиции.

Има многу успешна стратегија која може да ја спроведат играчите на средните позиции. Ако имаат силна рака и раните позиции веќе се обложуваат, тие може повторно да се подигнат, со цел да ги принудат ролетните да го преклопат и да го украдат тенџерето.

Ако играчот е на средна позиција, треба да биде многу внимателен со агресивните играчи во доцна позиција и да чека посилни раце, во спротивно, преклопете.

Доцни позиции

Доцните позиции во покерот се најдобри за играчот. Копчето се смета за најповолна позиција во покерот, бидејќи играчот во овој чин трае во секоја обложувачка рунда, давајќи му значителна предност пред другите.

  • Играњето од доцните позиции ја има предноста да се види како дејствуваат другите играчи и да се донесат подобри одлуки за тоа дали да се обложи, подигне или да се преклопи.
  • Друга придобивка од играњето од доцна позиција е тоа што големината на садот може лесно да се контролира. Ако никој не подигнал, во зависност од неговата рака, играчот може да одлучи да се обложи мали за да го зголеми тенџерето или да се обложи големо, за да ги блефира своите противници.

Играњето од доцните позиции може да биде корисно за а различни покер раце што може да се игра и. И прекинувачот и копчето можат да играат раце, сметајќи се за послаби, во зависност од тоа како играле противниците, а исто така и од големината на садот.

Во краток преглед

Разбирањето на позициите на масата за покер е од суштинско значење за да станете добар играч. Сите позиции имаат збир на предности и недостатоци, па знаејќи како да се игра од секоја може да биде огромна предност во однос на обложувачите кои не се толку запознаени со играта.

Секоја позиција во покерот е многу различна и мора да се игра поинаку, но тие имаат многу заеднички работи, кои се враќаат на добро стратегија за обложување покер. Значи, обложувачите не само што треба да се запознаени со покерските позиции, туку и да бидат добро подготвени за нивниот сопствен тек на играта.

Со вежбање, играчите можат да научат како да ги читаат постапките на противникот и да ги носат најдобрите одлуки од која било позиција.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Зошто е важна позицијата во покерот?

Позицијата на покер е важна затоа што го одредува редоследот по кој играчите ја играат секоја рунда на обложување. Играчите на доцните позиции имаат најголема предност во покер рундата, бидејќи тие се последни што дејствуваат во секоја рунда.

Која е најлошата позиција во покер?

Најлошата позиција во покерот се смета за малиот слеп, бидејќи овој играч е принуден да го прави првиот облог секоја рунда кога дури и не знае какви карти се делат.

Што е доцна позиција во покер?

Доцната позиција во покерот се однесува на двете позиции најблиску десно од дилерот, наречени пресек и копче. Играчите на овие позиции се последни кои играат во секое коло, па имаат огромна предност пред противниците.

Која е раната позиција во покерот?

Првите тројца играчи до дилерот се нарекуваат рани позиции во покерот. Тие се нарекуваат Small Blind (SM), Big Blind (BB) и играчот до BB, кој се нарекува Under the Gun (UTG).

Што е средна позиција во покер?

Средните позиции во покер се оние кои играат по раните позиции, што им дава мала предност, но тие мора да играат пред прекинот и копчето, што ги става во сомнителна ситуација како да играат.

Кои се најдобрите позиции во покер?

Најдобрите позиции на масата за покер се пресекот и копчето, или доцните позиции, бидејќи тие се последни што го играат секое коло, што значи дека имаат јасен ум како играле нивните противници и кои би можеле да бидат нивните карти.

Водич за покер фрирол турнири

Водич за покер фрирол турнири

Фрирол турнир е покер настан каде што нема купена цена, но играчите можат да влезат бесплатно. Нема ништо лошо да се приклучите на кој било фрирол турнир затоа што ќе можете да освоите некои средства без да ставате пари на ризик, што во основа е ситуација со победа-победа за секого.

Водич за почетници за блефирање во онлајн казино покер

Водич за почетници за блефирање во онлајн казино покер

Ќе тргнете на возбудливо патување во светот на онлајн казино покерот. Овој водич е дизајниран да ви помогне, особено ако сте почетник, да разберете и совладате еден од највозбудливите аспекти на покерот: блефирањето. Блефирањето не е само измама; тоа е уметност која, кога ќе ја совладате, може значително да ги зголеми вашите шанси за победа. Ако сте желни да ги спроведете овие вештини во пракса, топло ви препорачуваме да посетите едно од највисоко оценетите онлајн казина наведени на CasinoRank. Не само што ќе најдете безбедна и пријатна средина, туку и ќе имате можност да ги примените овие стратегии во вистински игри. Значи, ајде да се нурнеме и да те претвориме во професионалец за блефирање!

Врвни совети за онлајн покер

Врвни совети за онлајн покер

Покерот е една од најпопуларните игри меѓу љубителите на онлајн обложување низ целиот свет. Играта има многу варијации за кои е потребна посебна вештина за да се игра. Она што ја прави играта на покер толку интересна за обложувачите е тоа што е повеќе вештина, отколку среќа.

Животни лекции покер применливи во реални ситуации

Животни лекции покер применливи во реални ситуации

Животот е често игра на ризици. Мора да се проценат ситуациите, да се донесуваат информирани одлуки и да се одржува конзистентност за да се намали. Всушност, никој нема да ве научи на сите овие работи, бидејќи се е за учење од грешките. Но, ако сакате да играте офлајн или онлајн покер, има многу животни лекции за покер што треба да ги примените. Значи, да го скратиме, еве неколку основни животни вештини кои треба да се извлечат од играњето покер.

Како да се избере најдобрата страница за покер

Како да се избере најдобрата страница за покер

Во денешно време, можете да најдете широк избор на сајтови за коцкање преку Интернет кои нудат маси за покер. Изборот на добра веб-локација за играње покер е од суштинско значење за вашето обложувачко искуство. Треба да се придружите на покер-страница која нуди се што очекувате и ви треба за да уживате во играта.

Кои се најпопуларните типови на покер?

Кои се најпопуларните типови на покер?

Покерот е една од најпопуларните игри со карти на маса. Со текот на годините, играта се промени многу и се појавија многу варијации.

Откриени популарните митови за онлајн казино покер

Откриени популарните митови за онлајн казино покер

Нурнете во волшебниот свет на онлајн покерот, игра често опкружена со аура од митови и заблуди. Во раздвижениот пејзаж на онлајн казината, покерот се издвојува како игра која комбинира вештина, стратегија и малку среќа, создавајќи возбудливо искуство за играчите. Сепак, многу играчи се задржани од вообичаени митови кои го заматуваат нивното разбирање за играта. Оваа сеопфатна статија има за цел да ги отфрли овие митови, давајќи ви појасна перспектива за онлајн покерот. Дали сте подготвени да ги предизвикате овие заблуди и да ја истражите вистинската природа на онлајн покерот? Посетете едно од највисоко оценетите казина наведени на CasinoRank и тргнете на возбудливо покерско патување кое е и фер и возбудливо.

Победни раце за покер

Победни раце за покер

За секој кој сака да стане подобар покер играч, од суштинско значење е да има темелно разбирање за различните типови на победнички покер раце. Во текот на играњето покер, од секој играч се бара да знае што се победничките раце, како се рангирани картите во покер и кога и каде можат да користат победнички раце во различни ситуации. Целта на овој водич е да обезбеди сè што треба да знае еден ентузијаст за покер за да ја подобри својата игра.

Список на термини и дефиниции за покер

Список на термини и дефиниции за покер

Покер е игра со карти со богата историја и голем број на варијации. За да станете вешт играч на покер, мора не само да ги разберете правилата на играта туку и неговата терминологија.

Стратегии и техники на броење карти во покер

Стратегии и техники на броење карти во покер

Броењето карти е една од најпопуларните стратегии што ја користеле коцкарите во игрите на маса со карти. Во покерот, тоа ќе ви помогне да стекнете предност пред куќата или другите играчи, следејќи кои карти се поделени и кои треба да се поделат, што може да биде малку покомплексно.

Управување со субсидирам за успешни онлајн покер сесии

Управување со субсидирам за успешни онлајн покер сесии

Онлајн покерот го зафати дигиталниот свет, станувајќи омилена забава за играчите кои бараат возбуда и потенцијален профит. Сепак, клучот за постојан успех во оваа виртуелна игра со карти не е само во рацете што ви се поделени; тоа е во ефективно управување со субсидирам. Оваа клучна стратегија им помага на играчите да ја одржат својата игра, да ги максимизираат добивките и да ги минимизираат загубите. Без разлика дали сте искусен професионалец или штотуку почнувате, разбирањето како да управувате со вашите средства за покер може да направи значајна разлика во вашето патување со онлајн покер. Значи, ајде да се нурнеме во уметноста на управување со субсидирам и да откриеме како тоа може да ги подигне вашите онлајн покер сесии на следното ниво!