Список на термини и дефиниции за покер

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
Fact CheckerDylan ThomasFact Checker

Покер е игра со карти со богата историја и голем број на варијации. За да станете вешт играч на покер, мора не само да ги разберете правилата на играта туку и неговата терминологија.

Фокусот на овој напис ќе биде на обезбедување на проширена листа на покер термини и дефиниции за да им помогне и на почетниците и на искусните играчи да го подобрат своето разбирање за играта. Без разлика дали играте онлајн игра или турнир со високи влогови, познавањето на термините и дефинициите за покер може многу да ви помогне.

Список на термини и дефиниции за покер

Речник на општи термини за покер

 • Анте - Мал принуден облог што сите играчи мора да го стават пред да се подели рака.
 • All-in - Кога играчот ќе ги обложи сите преостанати чипови.
 • Акција - Се однесува на обложување и подигање што се случува за време на рака.
 • Блеф - Да се обложите или да кренете слаба рака со надеж дека ќе ги натерате вашите противници да преклопат.
 • Лош удар - Кога играч со силна рака губи од играч со послаба рака поради среќа.
 • Банкрол - Износот на пари што играчот го одвоил специјално за играње покер.
 • Обложувајте се - Износ на пари обложена на рака.
 • Голема слепа - Задолжителен облог направен од играчот лево од малиот слеп во одредено видови на покер игри.
 • Слепи - Принуден облог направен од еден или двајца играчи на почетокот на секоја рака.
 • Копче - Мал диск или маркер што ја означува позицијата на дилерот во игра на покер.
 • Јавете се - Да се совпадне со облог направен од друг играч.
 • Проверете - Да се пренесе обложување за време на круг.
 • Заеднички картички - картички кои се делат меѓу сите играчи во играта.
 • Проверете-подигнете - Првично да се провери, а потоа да се подигне по облозите на друг играч.
 • Нацртај - Рака во која играчот се обидува да ја подобри својата рака со отфрлање и замена на картички.
 • Капка - Да се свитка или да се откаже од раката.
 • Рана положба - Позицијата на играчот кој дејствува прв во обложување.
 • Откриена картичка - Карта што случајно се открива за време на процесот на делење или за време на играта.
 • Работ - Мала предност што играчот ја има во однос на противниците.
 • Флоп - Првите три заеднички карти кои се делат со лице нагоре во игри како Тексас Холдем.
 • Преклопете - Да се откажеш од рака и да испаднеш од круг.
 • Фул Хаус - Рака составена од три од еден вид и еден пар.
 • Исплакнете - Покер рака која се состои од пет карти од ист костум.
 • Гутшот - Директно извлекување во кое на играчот му треба една специфична карта во средината на секвенцата за да ја заврши раката, како на пример да држи 7-8 и да му треба 9.
 • Главите горе - Натпревар во кој само двајца играчи играат еден против друг.
 • Отворени картички - Картите кои се делат со лицето надолу на секој играч на почетокот на секоја рунда
 • Џекпот - Специјална исплата на бонус за удирање на ретка рака, како што е кралски флеш.
 • Џем - Да одам сè во една рака.
 • Кикер - Карта што се користи за прекинување на нерешениот резултат помеѓу двајца играчи кои имаат ист ранг на рацете.
 • Нокаут турнир - Формат на турнир во покер во кој секој играч има награда на главата, а кога ќе бидат елиминирани, играчот што ги елиминирал ја добива наградата.
 • Легување - Да се свитка рака, особено силна, откако ќе се соочи со голем облог или подигање.
 • Граница - Вид структура на обложување покер во која има фиксна максимална големина на облогот и ограничен број на покачувања по круг на обложување.
 • Лоубол - Вид на покер игра во која победува најниската рака, како што е тројно реми 2-7.
 • Главен сад - Примарниот тенџере во рака, кој се создава кога еден или повеќе играчи ќе одат а-ин и не можат да одговараат на следните облози.
 • Чудовиште - Многу силна рака, како полна куќа или подобро.
 • Нема ограничување - Вид структура за обложување покер во која нема максимална големина на облогот, а играчите можат да ги обложуваат сите свои чипови во секое време.
 • Јаткасти плодови - Најдобрата можна рака во која било точка во раката.
 • Ниско оревче - Во игрите со сплит со високо-ниско ниво, најдобрата можна ниска рака.
 • Деветрака - Покер игра или маса со девет играчи.
 • Офти - Картички кои се со различни одела, како крал на срцата и кралица на лопати.
 • Директно извлекување со отворен крај - Рака на која ѝ треба една од двете можни карти за да направи стрејт, како на пример да држи 7-8 и да има потреба од 6 или 9 за да го заврши правецот.
 • Надвор - Карта која може да ја подобри раката на играчот и потенцијално да го освои тенџерето.
 • Преклопување - А турнир во покер во кој вкупниот награден фонд е поголем од комбинираните купувања на сите играчи.
 • Преспарување - Џебен пар што е повисок од која било од заедничките картички.
 • Тенџере - вкупниот износ на чипови или пари во игра.
 • Џебни картички - Двете карти поделени со лицето надолу на играч во игра на Тексас Холдем.
 • Позиција - Местото на играчот на масата во однос на дилерот, што може да влијае на редоследот на обложување и на достапните информации за активностите на другите играчи.
 • Пот-лимит - Вид структура за обложување покер во која максималната големина на облогот е моменталната големина на тенџерето.
 • Префлоп - Периодот на игра пред да се дели флопот, кога играчите ги имаат само нивните џебни карти и мора да одлучат дали да се обложуваат, да се јават или да се преклопат.
 • Пар - Две карти од ист ранг, како што се два дигалки или две шестки.
 • Подигнете - зголемување на тековниот облог за да останете во играта.
 • река - петтата и последна заедничка картичка поделена во Тексас Холдем и Омаха.
 • Повторно купи - На турнир, опцијата да се купи повторно во игра откако ќе биде елиминиран.
 • Круг на обложување - Еден целосен циклус на обложување, обично почнувајќи од играчот лево од дилерот.
 • Кралско плакнење - Највисоко рангирана рака во покер, составена од кец, крал, кралица, џек и десет од еден костим.
 • Пресметка - Последна фаза од раката каде играчите ги превртуваат своите карти за да го одредат победникот.
 • Мали слепи - Принудениот облог што го стави играчот лево од дилерот во Тексас Холдем и Омаха.
 • Сплит тенџере - Тенџере што е подеднакво поделено помеѓу двајца или повеќе играчи бидејќи имаат еквивалентни раце.
 • Стредел - Доброволно обложување направено од играчот лево од големиот слеп пред да се поделат картите, обично двојно поголемо слепо.
 • Директно - Покер рака која се состои од пет карти во низа, како 4-5-6-7-8.
 • Патувања - Три од еден вид направени со една дупка карта и две на табла во Texas Hold'em.
 • Свртете - Четвртата заедничка карта во Тексас Холдем, поделена со лицето нагоре на таблата по падот.
 • Влогови за маса - Правило за обложување каде што играчите можат да се обложуваат само на чиповите што ги имаат на масата на почетокот на раката и не можат да додаваат повеќе за време на раката.
 • Под пиштолот - Позицијата на играчот кој мора да дејствува прв во обложувалницата, лоцирана лево од големиот слеп во Тексас Холдем.
 • Аутсајдерот - Рака или играч кој не е фаворизиран да го освои тенџерето.
 • Upcard - Картичка поделена свртена нагоре во игра на покер.
 • Вредност залог - Облог направен со силна рака за извлекување вредност од противниците кои имаат послаби раце.
 • Тркало - Најнискиот можен прав, кој се состои од А-2-3-4-5.

Заклучок

Има многу термини и дефиниции кои треба да ги научите ако сте почетник во покер. Но, без да ги знаете, нема да успеете на масата за покер. Некои од најкритичните термини што треба да се запознаат вклучуваат „анте“, „облог“, „чек“, „подигнување“, „превиткување“ и „тенџере“. Исто така, постојат термини поврзани со одредени видови покер, како што се „флоп“ во Texas Hold'em и „lowball“ во 2-7 Triple Draw.

„Позиција“ е еден од најважните термини во покерот, што значи позиција на играчот на масата во однос на дилерот. Кога станува збор за обложување и блефирање, од суштинско значење е разбирањето на позицијата.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Кои се покер термините?

Термините во покер се зборови и фрази кои се специфични за играта покер, кои ги користат играчите за да опишат различни аспекти на играта, како што се картите, облозите, играчите и стратегиите.

Што е straddle во основни покер термини?

Во покер, straddle е опционален слеп облог што го прави играчот лево од големиот слеп пред да се поделат картите. Облогот за straddle е типично двојно поголем од големиот слеп и ефективно го удвојува влогот за раката, бидејќи шетачот добива опција да дејствува последен пред-флоп.

Кои се покер дефинициите на капиталот?

Во покер, капиталот се однесува на процентот од тенџерето што играчот може да очекува да го освои на долг рок врз основа на неговата моментална рака и на преостанатите карти што доаѓаат.

Што е ICM во покер термин?

Во покерот, ICM (Независен модел на чипови) е математички модел што се користи за пресметување на вредноста на чиповите на играчот на турнир, земајќи го предвид наградниот фонд и бројот на преостанатите играчи. Моделот ICM може да се користи за да се одреди оптималната стратегија за играчот врз основа на нивниот куп чипови и фазата на турнирот.

Водич за покер фрирол турнири

Водич за покер фрирол турнири

Фрирол турнир е покер настан каде што нема купена цена, но играчите можат да влезат бесплатно. Нема ништо лошо да се приклучите на кој било фрирол турнир затоа што ќе можете да освоите некои средства без да ставате пари на ризик, што во основа е ситуација со победа-победа за секого.

Водич за почетници за блефирање во онлајн казино покер

Водич за почетници за блефирање во онлајн казино покер

Ќе тргнете на возбудливо патување во светот на онлајн казино покерот. Овој водич е дизајниран да ви помогне, особено ако сте почетник, да разберете и совладате еден од највозбудливите аспекти на покерот: блефирањето. Блефирањето не е само измама; тоа е уметност која, кога ќе ја совладате, може значително да ги зголеми вашите шанси за победа. Ако сте желни да ги спроведете овие вештини во пракса, топло ви препорачуваме да посетите едно од највисоко оценетите онлајн казина наведени на CasinoRank. Не само што ќе најдете безбедна и пријатна средина, туку и ќе имате можност да ги примените овие стратегии во вистински игри. Значи, ајде да се нурнеме и да те претвориме во професионалец за блефирање!

Врвни совети за онлајн покер

Врвни совети за онлајн покер

Покерот е една од најпопуларните игри меѓу љубителите на онлајн обложување низ целиот свет. Играта има многу варијации за кои е потребна посебна вештина за да се игра. Она што ја прави играта на покер толку интересна за обложувачите е тоа што е повеќе вештина, отколку среќа.

Животни лекции покер применливи во реални ситуации

Животни лекции покер применливи во реални ситуации

Животот е често игра на ризици. Мора да се проценат ситуациите, да се донесуваат информирани одлуки и да се одржува конзистентност за да се намали. Всушност, никој нема да ве научи на сите овие работи, бидејќи се е за учење од грешките. Но, ако сакате да играте офлајн или онлајн покер, има многу животни лекции за покер што треба да ги примените. Значи, да го скратиме, еве неколку основни животни вештини кои треба да се извлечат од играњето покер.

Како да се избере најдобрата страница за покер

Како да се избере најдобрата страница за покер

Во денешно време, можете да најдете широк избор на сајтови за коцкање преку Интернет кои нудат маси за покер. Изборот на добра веб-локација за играње покер е од суштинско значење за вашето обложувачко искуство. Треба да се придружите на покер-страница која нуди се што очекувате и ви треба за да уживате во играта.

Кои се најпопуларните типови на покер?

Кои се најпопуларните типови на покер?

Покерот е една од најпопуларните игри со карти на маса. Со текот на годините, играта се промени многу и се појавија многу варијации.

Објаснети позициите на масата за покер

Објаснети позициите на масата за покер

Покер е казино игра со карти која бара играчите да имаат вештина, стратегија и малку среќа. Една од основните компоненти на победата во покер е разбирањето на позициите на масата, што е многу корисно за донесување подобри одлуки, максимизирање на профитот и избегнување загуби.

Откриени популарните митови за онлајн казино покер

Откриени популарните митови за онлајн казино покер

Нурнете во волшебниот свет на онлајн покерот, игра често опкружена со аура од митови и заблуди. Во раздвижениот пејзаж на онлајн казината, покерот се издвојува како игра која комбинира вештина, стратегија и малку среќа, создавајќи возбудливо искуство за играчите. Сепак, многу играчи се задржани од вообичаени митови кои го заматуваат нивното разбирање за играта. Оваа сеопфатна статија има за цел да ги отфрли овие митови, давајќи ви појасна перспектива за онлајн покерот. Дали сте подготвени да ги предизвикате овие заблуди и да ја истражите вистинската природа на онлајн покерот? Посетете едно од највисоко оценетите казина наведени на CasinoRank и тргнете на возбудливо покерско патување кое е и фер и возбудливо.

Победни раце за покер

Победни раце за покер

За секој кој сака да стане подобар покер играч, од суштинско значење е да има темелно разбирање за различните типови на победнички покер раце. Во текот на играњето покер, од секој играч се бара да знае што се победничките раце, како се рангирани картите во покер и кога и каде можат да користат победнички раце во различни ситуации. Целта на овој водич е да обезбеди сè што треба да знае еден ентузијаст за покер за да ја подобри својата игра.

Стратегии и техники на броење карти во покер

Стратегии и техники на броење карти во покер

Броењето карти е една од најпопуларните стратегии што ја користеле коцкарите во игрите на маса со карти. Во покерот, тоа ќе ви помогне да стекнете предност пред куќата или другите играчи, следејќи кои карти се поделени и кои треба да се поделат, што може да биде малку покомплексно.

Управување со субсидирам за успешни онлајн покер сесии

Управување со субсидирам за успешни онлајн покер сесии

Онлајн покерот го зафати дигиталниот свет, станувајќи омилена забава за играчите кои бараат возбуда и потенцијален профит. Сепак, клучот за постојан успех во оваа виртуелна игра со карти не е само во рацете што ви се поделени; тоа е во ефективно управување со субсидирам. Оваа клучна стратегија им помага на играчите да ја одржат својата игра, да ги максимизираат добивките и да ги минимизираат загубите. Без разлика дали сте искусен професионалец или штотуку почнувате, разбирањето како да управувате со вашите средства за покер може да направи значајна разлика во вашето патување со онлајн покер. Значи, ајде да се нурнеме во уметноста на управување со субсидирам и да откриеме како тоа може да ги подигне вашите онлајн покер сесии на следното ниво!